Wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego z powodu ciąży WZÓR

Jak napisać wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego z powodu ciąży? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (art. 186 3) – każdy pracownik ma możliwość zrezygnowania z urlopu wychowawczego i powrotu do pracy. Może zrobić to w dowolnym czasie za zgodą pracodawcy lub bez jego zgody, ale po uprzednim zawiadomieniu go o takim zamiarze. Dotyczy to również każdej kobiety, która w tracie urlopu wychowawczego zajdzie w ciążę.

Wstęp

wniosek-o-przerwanie-urlopu-wychowawczego-z-powodu-ciazy-wzor-pdf-docJedynym i zarazem podstawowym warunkiem powrotu do pracy jest pisemne poinformowanie pracodawcy o chęci przerwania urlopu wychowawczego, aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego z powodu ciąży wzór

wniosek-o-przerwanie-urlopu-wychowawczego-z-powodu-ciazy-wzor-pdf-doc

Wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego z powodu ciąży wzór

Rezygnacja z urlopu wychowawczego w przepisach prawa pracy

O możliwości rezygnacji z trwającego urlopu wychowawczego mówi artykuł 186 Kodeksu pracy. Czytamy w nim, że pracownik ma prawo wrócić do pracy:

  • w każdym czasie za zgodą pracodawcy,
  • po zawiadomieniu pracodawcy co najmniej na 30 dni przed terminem powrotu do pracy, jeśli pracodawca nie wyraża zgody na przerwanie urlopu.

Należy podkreślić przy tym, że przełożony nie może zablokować pracownikowi decyzji o powrocie do pracy. Jedyne, co ma prawo zrobić, to odsunąć ten powrót w czasie o maksymalnie 30 dni.

Pracodawca ma zatem obowiązek przyjąć, a pracownik złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie o przerwaniu urlopu wychowawczego z powodu ciąży. Oświadczenie powinno spełniać kilka formalnych wymogów i nie wystarczy tu zdanie: “przerywam urlop wychowawczy i chcę wrócić do pracy“.

 

Ciąża a urlop wychowawczy

Wiele kobiet staje przed dylematem, zadając sobie pytanie: „Jestem na wychowawczym i zaszłam w ciążę – co dalej?”. Przede wszystkim należy wiedzieć, że zajście w ciążę nie przerywa automatycznie trwającego urlopu wychowawczego.

Ciężarna może nadal kontynuować swój urlop wychowawczy lub, korzystając z opisanego wyżej prawa, zrezygnować z niego i podjąć inne działania. Co może okazać się korzystniejsze?

Urlop wychowawczy a ciąża to zagadnienie sprowadzające się głównie do kwestii finansowych.

Zachodząc w ciążę w trakcie urlopu wychowawczego, kobieta ma przed sobą trzy możliwości:

  • pozostać na urlopie wychowawczym – jeśli skończy się przed dniem porodu, ciężarna musi wtedy wrócić do pracy lub skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, o ile będą ku temu wskazania medyczne (na urlopie wychowawczym nie przysługuje zasiłek chorobowy, dlatego w przypadku ciąży zagrożonej lepiej będzie zakończyć urlop wychowawczy i pójść na zwolnienie lekarskie),
  • zakończyć urlop wychowawczy, wrócić do pracy i ewentualnie przedłożyć zwolnienie lekarskie, co uprawnia do otrzymywania zasiłku chorobowego i zwiększa czas pracy, na podstawie którego nalicza się urlop wypoczynkowy,
  • skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

 

Jak zrezygnować z urlopu wychowawczego z powodu ciąży?

Ciąża na urlopie wychowawczym to nie problem. Prawo do przerwania urlopu i powrotu do pracy przysługuje tak naprawdę każdej osobie zatrudnionej.

Nie musi ona nawet uzasadniać takiej decyzji. Mimo to, wiele kobiet nadal zadaje sobie pytanie: czy można przerwać urlop wychowawczy z powodu ciąży?

Odpowiedź brzmi tak, nawet warto zdecydować się na taki krok, jeśli mamy świadomość, że ze względów medycznych otrzymamy od lekarza zwolnienie lekarskie, które pozwoli nam przygotowywać się do porodu w domu.

Wystarczy jedynie złożyć na ręce pracodawcy wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego z powodu ciąży, przy czym najlepiej przekazać go przełożonemu 30 dni przed planowanym powrotem do pracy.

Pracodawca nie ma bowiem obowiązku przyjmować ciężarnej do pracy w momencie złożenia takiego pisma. Może on np. odłożyć przerwanie urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki właśnie o wskazane 30 dni.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego i co dalej?

Wniosek o rezygnacja z urlopu wychowawczego z powodu ciąży powoduje, że pracodawca ma obowiązek przyjąć ciężarną do pracy. Musi także – mając świadomość jej szczególnego stanu – traktować ją zgodnie z przepisami prawa, gwarantując odpowiednie przerwy i nie nakładając na nią obowiązków, które mogłyby zagrozić ciąży.

Po przerwaniu urlopu wychowawczego kobieta może zdecydować się również na inne rozwiązanie, mianowicie na zwolnienie lekarskie.

Jeśli ciężarna otrzyma od lekarza zwolnienie – świadczące o tym, że ciąża jest zagrożona i kobieta nie powinna pracować – to może przedłożyć taki dokument już pierwszego dnia po powrocie do pracy.

Wtedy z urlopu wychowawczego przejdzie ona na urlop chorobowy, a następnie może skorzystać z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego.

Warto wyjaśnić przy tym, kto wypłaca ciężarnej na urlopie wynagrodzenie chorobowe.

Jeśli pracownica nie korzysta w bieżącym roku kalendarzowym z wynagrodzenia chorobowego, to przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy świadczenie to wypłaca pracodawca, a przez pozostały okres płatności zasiłek chorobowy wypłaca ciężarnej ZUS.

 

Urlop wychowawczy a poród

Zmodyfikowany wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego z powodu ciąży sprawdzi się także w przypadku, kiedy pracownica nie zdecyduje się na przerwanie urlopu z powodu ciąży, ale dopiero w momencie przyjścia dziecka na świat.

Jeśli poród następuje w trakcie urlopu wypoczynkowego, kobieta może:

  • dalej pozostać na urlopie wychowawczym na okres po porodzie,
  • przerwać urlop wychowawczy przed porodem po to, aby po porodzie rozpocząć urlop macierzyński, a po nim opcjonalnie rodzicielski.

Poród, podobnie jak ciąża, nie przerywa automatycznie urlopu wychowawczego. Aby przejść na urlop macierzyński, należy złożyć pisemny wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego lub czekać aż upłynie jego termin.

Należy podkreślić jednocześnie, że pozostanie na urlopie wychowawczym po porodzie, nie odbiera matce prawa do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. W praktyce otrzyma ona zasiłek macierzyński na takich samych zasadach, jak każda inna kobieta na urlopie macierzyńskim.

Podsumowanie

Pracodawca udzieli pracownikowi na wniosek pracownika urlopu wychowawczego, aby pracownik mógł zaopiekować się swoim dzieckiem, gdy jest np. chore.

Podstawa prawna:

Art. 186(3). – Rezygnacja z urlopu wychowawczego – Kodeks pracy.

Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

1)w każdym czasie – za zgodą pracodawcy;

2)po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Pracownik ma jednak możliwość przerwania urlopu wychowawczego z powodu ciąży, nawet będąc na urlopie wychowawczym bezpłatnym, wystarczy złożyć u pracodawcy pisemny wniosek o powrót do pracy.

 

Podobne:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze