Wniosek o przeprowadzenie dezynsekcji WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o przeprowadzenie dezynsekcji WZÓR
Maria Dopiel zapytał 3 lata temu

Witam, czy jako mieszkaniec bloku mam prawo by złożyć w spółdzielni mieszkaniowej wniosek o przeprowadzenie dezynsekcji? czy spółdzielnia przeprowadzi dezynsekcje gdy powiadomię ich o robactwie na klatce schodowej i szczurach w piwnicy? mieszkańcy bloku od czasu do czasu notują myszy lub szczury w piwnicy, ja sama ich nie widziałam jeszcze.

Widziałam natomiast prusaki na klatce schodowej i innych częściach wspólnych w bloku, np. w pralni. Czy mój Wniosek o przeprowadzenie dezynsekcji zostanie uwzględniony przez administrację budynku?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

już na samym początku muszę zaznaczyć, że spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązana jest podejmować działania zmierzające do usuwania “niechcianych lokatorów”, bez względu na to czy są to myszy, szczury, czy prusaki.

Zatem złożony wniosek o przeprowadzenie dezynsekcji musi zostać przez spółdzielnie mieszkaniową bądź wspólnotę mieszkaniową – UWZGLĘDNIONY. Wzór wniosku o przeprowadzenie dezynsekcji pobierzesz poniżej:

Wniosek o przeprowadzenie dezynsekcji wzór

wniosek-o-przeprowadzenie-dezynsekcji-wzor-pdf-doc

Wniosek o przeprowadzenie dezynsekcji wzór

Niniejszy obowiązek wynika wprost z ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Art. 22 przedmiotowej ustawy stanowi:

1. Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności:

1) prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami i ściekami;

2) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki;

3) usuwać padłe zwierzęta z nieruchomości;

4) usuwać odchody zwierząt z nieruchomości.

Odpowiadając więc na Twoje pytanie, mogę napisać, że spółdzielnia nie może pozostać bierna na Twoje zgłoszenia. Jeśli tak by się stało, zostaną złamane przepisy prawa i osoby odpowiedzialne mogą zostać objęte konsekwencjami karnymi.

O fakcie może zostać poinformowany sanepid i wówczas prezes spółdzielni może odpowiadać za swoje zaniechania. A te mogą zostać wykryte, jeśli okaże się, że w zarządzanych obiektach nie przeprowadza się okresowych działań zwalczających gryzonie, insekty i szkodniki.

Z uwagi na powyższe, proszę nie zwlekać ze złożeniem zawiadomienia, a dodatkowo radzę „przypilnować” czy spółdzielnia zajęła się problemem.

Podobne artykuły: Wniosek do sanepidu o odbiór lokalu WZÓR

Elwira Domagalska odpowiedział 3 lata temu

Witam, pobrałem pismo do spółdzielni o dezynfekcję, jako mieszkańcy bloku mamy wrażenie, że problem z robactwem coraz dotkliwiej nas dotyka. Część sąsiadów w bloku walczy z prusakami i karaluchami na własną rękę, część jednak problem ten ignoruje, udając, że go nie ma. Co robić? jak namówić innych sąsiadów, żeby walczyli z robactwem?

Mam wrażenie, że problemem dla sąsiadów, którzy ignorują problem – są kwestie finansowe, Ci ludzie nie mają po prostu pieniędzy na zakup środków chemicznych, dla przykładu mogę podać, że pasta trutka na prusaki kosztuje 100 zł za tubkę.

Mamy nadzieję, że spółdzielnia coś z tym zrobi, mamy nadzieję, że nasz wniosek o przeprowadzenie dezynsekcji zostanie szybko rozpatrzony, bo czas niestety gra tutaj na naszą niekorzyść…