Wniosek o wstrzymanie czynności egzekucyjnych wzór

Forum prawneKategoria: KomornikWniosek o wstrzymanie czynności egzekucyjnych wzór
Pujan S. zapytał 4 lata temu

Chcę złożyć do komornika wniosek o wstrzymanie czynności egzekucyjnych. Komornik prowadzi bezpodstawnie egzekucję wobec mnie, zajmując mi moją pensję. Dług wobec wierzyciela spłaciłem bezpośrednio na jego konto, więc komornik nie wiem, co robi na moim wynagrodzeniu.

Jak rozumiem, uzasadnienie wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego powinno opisywać zaistniałą sytuację czy tak? do wniosku o wstrzymanie czynności egzekucyjnych dołączę potwierdzenie z banku, że przelewu dokonałem.

Czy to powinno wystarczyć? czy powinienem również złożyć wniosek do wierzyciela o odstąpienie od egzekucji komorniczej? Gdzieś na innym forum czytałem, że tylko wierzyciel może wycofać sprawę od komornika, jak to jest w praktyce? i do kogo złożyć wniosek?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

w opisanej przez Ciebie sytuacji to wierzyciel powinien zwrócić się do komornika z wnioskiem o umorzenie egzekucji z uwagi na spłatę długu przez dłużnika z pominięciem komornika.

Zachęcam więc do podjęcia kontaktu z wierzycielem i zażądanie wycofania egzekucji podnosząc, że pomimo spłaty długu, komornik nadal prowadzi egzekucję i zajmuje pensję.

Jeżeli w rozmowie z wierzycielem nie wyjdzie jego zaangażowanie w sprawę i będziesz obawiać się, że egzekucja z wynagrodzenia za pracę nie zostanie zatrzymana, przez co dojdzie do potrącenia z najbliższego wynagrodzenia, zasadne będzie pismo do komornika z wnioskiem o zawieszenie egzekucji z wynagrodzenie za pracę.

Wniosek o wstrzymanie lub zawieszenie egzekucji komorniczej

wniosek-o-wstrzymanie-zawieszenie-egzekucji-komorniczej-wzor-pdf-doc

Wniosek o wstrzymanie/zawieszenie egzekucji komorniczej

We wniosku o zawieszenie postępowanie egzekucyjnego należy wskazać okoliczność spłaty należności bezpośrednio do rąk wierzyciela, czyli z pominięciem komornika. Na potwierdzenie powyższego do wniosku dołączyć należy potwierdzenie wpłaty.

Myślę, że takie pismo wystarczy.

Na koniec dodam, że data spłaty długu ma istotne znaczenie, bowiem zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 28 lutego 2018 roku o kosztach komorniczych:

“W sprawie o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik ściąga od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia.

Jeżeli dłużnik, w terminie miesiąca od dnia doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, wpłaci do rąk komornika lub na jego rachunek bankowy całość lub część egzekwowanego świadczenia, komornik ściąga od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 3% wartości wyegzekwowanego w ten sposób świadczenia.

Kwota wypłacona wierzycielowi przez dłużnika nie stanowi wyegzekwowanego świadczenia.”

Jeśli więc swój dług spłaciłeś w ciągu pierwszego miesiąca od daty dowiedzenie się o egzekucji, masz szansę uniknąć dodatkowych opłat egzekucyjnych.

Powodzenia!

Koniecznie przeczytaj: