Wniosek o zakaz zbliżania się WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o zakaz zbliżania się WZÓR
AvatarAldona zapytał 5 miesięcy temu

Witam, jak napisać wniosek o zakaz zbliżania się i gdzie go złożyć? jak zacząć tę sprawę? Były mąż nachodzi mnie w moim mieszkaniu, straszy mnie i grozi mi, mam już tego dosyć.

Wydaje mi się, że wniosek o zakaz zbliżania się do mnie, to moja jedyna droga i uniknięcie kontaktów z byłym mężem.

7 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Wzór wniosku o zakaz zbliżania się należy pobrać, wydrukować, a następnie wypełnić:

Wniosek o zakaz zbliżania się wzór pdf

Wniosek-o-zakaz-zblizania-sie-wzor-pdf-doc
Wniosek o zakaz zbliżania się wzór

Podstawa prawna zakazu zbliżania się: Art. 41a. § 1. Kodeks karny:

Sąd może orzec obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej.

AvatarMariola odpowiedział 4 miesiące temu

Dzień dobry, potrzebuję wniosek o zakaz zbliżania się, mój były chłopak nęka mnie od dłuższego czasu, boję się o siebie i moich rodziców, z którymi mieszkam. Były chłopak obraca się w świadku przestępczym.

Nie zgłaszałam jeszcze sprawy na Policę, bo boję się jego reakcji, nie chcę eskalować i tak już napiętej sytuacji. Proszę o pomoc, jak krok po kroku postąpić, by uzyskać zakaz zbliżania się.

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Dzień dobry,

jeśli myślisz o ochronie w postaci zakazu zbliżania się, to niestety nie uzyskasz takowej, jeśli nie złożysz zawiadomienia na Policję. Musisz zdać sobie sprawę, że dopiero po otrzymaniu zawiadomienia, organy ścigania mogą podjąć odpowiednie kroki celem zabezpieczenia Ciebie i Twojej rodziny.

Zatem jeśli faktycznie obawiasz się swojego chłopaka, musisz udać się na Komisariat Policji i złożyć zawiadomienie o nękaniu, stosowaniu gróźb i ubliżaniu.

Po otrzymaniu takiego zgłoszenia Policja podejmie kontakt z Twoim byłym chłopakiem. Być może przesłucha Twoich rodziców lub znajomych, których wskażesz. Dopiero po zebraniu odpowiedniego materiału dowodowego, sprawa może zostać skierowana do sądu, a Ty uznana za pokrzywdzoną. Co więcej, to sąd orzeka o zakazie zbliżania się.

Jak widzisz, sprawa nie jest taka prosta. Dlatego jeśli faktycznie boisz się o siebie i swoją rodzinę nie bagatelizuj sytuacji, lecz złóż ustne zawiadomienie na Policję. Oczywiście możesz złożyć wniosek pisemny, jednak ten tylko odwlecze sprawę w czasie, bowiem i tak zostaniesz wezwania do złożenia ustnych wyjaśnień (bez tych Policja nie ruszy sprawy dalej).

AvatarPati odpowiedział 3 miesiące temu

Jestem w podobnej sytuacji, były chłopak jest bardzo zazdrosny, mimo że nie jesteśmy razem, wciąż do mnie wydzwania i zabrania spotykania się z innym facetami. Najprościej dla mnie byłoby postaranie się o zakaz zbliżania się do mnie, niestety nie zgłosiłam sprawy na policję jeszcze. Myślałam, że wystarczy, że złożę w sądzie stosowny wniosek, a tu jeszcze dochodzenie dochodzi na wniosek Policji. Myślę, że ofiary prześladowania powinny mieć prostszą drogę do uzyskania zakazu zbliżania się.

AvatarIlona L. odpowiedział 3 miesiące temu

Czy mogę prosić o gotowy wniosek o zakaz zbliżania się do dziecka? jestem z mężem po rozwodzie, kilka dni w miesiącu dziecko zawożone jest do ojca, często dochodzi do sytuacji, że odbieram zapłakane dziecko, dostaje z tego co mówiło klapsy na pupę, zgłosiłam ostatnim razem to na policję, dostałam skierowanie na obdukcję. Nie wiem co będzie dalej. Jak to zrobić żeby były mąż miał zakaz zbliżania się do dziecka? chcę je chronić.

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

rozpoczęcie sprawy od zakazu zbliżania się nie jest możliwe. W pierwszej kolejności powinna Pani złożyć na Policję zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ojca dziecka w postaci stosowania przemocy fizycznej i psychicznej.

Na Pani zgłoszenie organy ścigania powinny podjąć postępowanie, a jeśli potwierdzi ono Pani obawy, złożyć do sądu akt oskarżenia przeciwko Pani byłemu partnerowi.

W tym samym czasie powinna wstrzymać się Pani od wydawania dziecka ojcu na widzenia. Proszę nie zgadzać się na kontakt ojciec-dziecko bez Pani obecności. Następnie należy rozważyć zasadność złożenia wniosku o pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej lub jeśli dziecko jest jednak zżyte z ojcem i chce jego uwagi nad wnioskiem zmieniającym kontakty.

Może Pani złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem do sądu rodzinnego, tak by odbywały się one jedynie w miejscu zamieszkania dziecka pod Pani obecność lub pod obecność kuratora sądowego na koszt ojca. Poniżej zamieszczam wzór gotowego wniosku:

Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem wzór

wniosek-o-zabezpieczenie-kontaktow-z-dzieckiem-wzor-doc-pdf
Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem wzór

Dodatkowo warto pomyśleć o konsultacji psychologicznej. Być może podczas wizyt u psychologa, dziecko ujawni co naprawdę dzieje się w czasie pobytu u ojca, a Pani będzie miała potwierdzenie, że ojciec dziecka nie postępuję właściwie.

Na koniec dodam, że jeśli Pani obawy są uzasadnione, nie musi Pani obawiać się odmowy wydania dziecka ojcu na wyznaczone przez sąd kontakty. Priorytetem jednak powinno być dążenie do ustalenia, co faktycznie dzieje się z dzieckiem, kiedy przebywa u ojca.

To będzie możliwe, jeśli zaangażuje Pani odpowiednie organy m.in. sąd, Policję oraz poprosi o pomoc psychologa – najlepiej z poradni pedagogiczno-psychologicznej dla dzieci, która działa w każdym powiecie.

Podobne wątki:

AvatarMarzena odpowiedział 2 miesiące temu

Jestem w trakcie rozwodu, mąż wyprowadził się do innej kobiety, mieszkam z dziećmi w jego mieszkaniu, mimo iż nie mieszka, przyjeżdża, bo za ścianą są jego rodzice, przychodzi do nas tylko po to, aby poinformować nas, że zrobi porządek i może wyrzucić nas wszystkich, bo ma do tego prawo.

Zrobi mi eksmisję itd., cały czas żyłam pod presją, szantażował mnie wszystkim, co było możliwe, zbliżanie się fizyczne (sexs) obowiązek konieczny, bo nie będzie pieniędzy, pojechałam do siostry nie da pieniędzy nie będzie na paliwo to nie pojadę mogę mnożyć takie przykłady, obawiam się go, bo potrafił odkręcić mi koło od samochodu, chcę zakazu zbliżania się do nas czy mogę sama złożyć wniosek do sądu o ten zakaz?

Twoja odpowiedź