Wniosek o zakaz zbliżania się WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o zakaz zbliżania się WZÓR
Aldona zapytał 4 lata temu

Witam, jak napisać wniosek o zakaz zbliżania się i gdzie go złożyć? jak zacząć tę sprawę? Były mąż nachodzi mnie w moim mieszkaniu, straszy mnie i grozi mi, mam już tego dosyć.

Wydaje mi się, że wniosek o zakaz zbliżania się do mnie, to moja jedyna droga i uniknięcie kontaktów z byłym mężem.

16 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Wzór wniosku o zakaz zbliżania się należy pobrać, wydrukować, a następnie wypełnić:

Wniosek o zakaz zbliżania się wzór pdf

Wniosek-o-zakaz-zblizania-sie-wzor-pdf-doc

Wniosek o zakaz zbliżania się wzór

Podstawa prawna zakazu zbliżania się: Art. 41a. § 1. Kodeks karny:

Sąd może orzec obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej.

Mariola odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, potrzebuję wniosek o zakaz zbliżania się, mój były chłopak nęka mnie od dłuższego czasu, boję się o siebie i moich rodziców, z którymi mieszkam. Były chłopak obraca się w świadku przestępczym.

Nie zgłaszałam jeszcze sprawy na Policę, bo boję się jego reakcji, nie chcę eskalować i tak już napiętej sytuacji. Proszę o pomoc, jak krok po kroku postąpić, by uzyskać zakaz zbliżania się.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry,

jeśli myślisz o ochronie w postaci zakazu zbliżania się, to niestety nie uzyskasz takowej, jeśli nie złożysz zawiadomienia na Policję. Musisz zdać sobie sprawę, że dopiero po otrzymaniu zawiadomienia, organy ścigania mogą podjąć odpowiednie kroki celem zabezpieczenia Ciebie i Twojej rodziny.

Zatem jeśli faktycznie obawiasz się swojego chłopaka, musisz udać się na Komisariat Policji i złożyć zawiadomienie o nękaniu, stosowaniu gróźb i ubliżaniu.

Po otrzymaniu takiego zgłoszenia Policja podejmie kontakt z Twoim byłym chłopakiem. Być może przesłucha Twoich rodziców lub znajomych, których wskażesz. Dopiero po zebraniu odpowiedniego materiału dowodowego, sprawa może zostać skierowana do sądu, a Ty uznana za pokrzywdzoną. Co więcej, to sąd orzeka o zakazie zbliżania się.

Jak widzisz, sprawa nie jest taka prosta. Dlatego jeśli faktycznie boisz się o siebie i swoją rodzinę nie bagatelizuj sytuacji, lecz złóż ustne zawiadomienie na Policję. Oczywiście możesz złożyć wniosek pisemny, jednak ten tylko odwlecze sprawę w czasie, bowiem i tak zostaniesz wezwania do złożenia ustnych wyjaśnień (bez tych Policja nie ruszy sprawy dalej).

Pati odpowiedział 4 lata temu

Jestem w podobnej sytuacji, były chłopak jest bardzo zazdrosny, mimo że nie jesteśmy razem, wciąż do mnie wydzwania i zabrania spotykania się z innym facetami. Najprościej dla mnie byłoby postaranie się o zakaz zbliżania się do mnie, niestety nie zgłosiłam sprawy na policję jeszcze. Myślałam, że wystarczy, że złożę w sądzie stosowny wniosek, a tu jeszcze dochodzenie dochodzi na wniosek Policji. Myślę, że ofiary prześladowania powinny mieć prostszą drogę do uzyskania zakazu zbliżania się.

Ilona L. odpowiedział 4 lata temu

Czy mogę prosić o gotowy wniosek o zakaz zbliżania się do dziecka? jestem z mężem po rozwodzie, kilka dni w miesiącu dziecko zawożone jest do ojca, często dochodzi do sytuacji, że odbieram zapłakane dziecko, dostaje z tego co mówiło klapsy na pupę, zgłosiłam ostatnim razem to na policję, dostałam skierowanie na obdukcję. Nie wiem co będzie dalej. Jak to zrobić żeby były mąż miał zakaz zbliżania się do dziecka? chcę je chronić.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

rozpoczęcie sprawy od zakazu zbliżania się nie jest możliwe. W pierwszej kolejności powinna Pani złożyć na Policję zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ojca dziecka w postaci stosowania przemocy fizycznej i psychicznej.

Na Pani zgłoszenie organy ścigania powinny podjąć postępowanie, a jeśli potwierdzi ono Pani obawy, złożyć do sądu akt oskarżenia przeciwko Pani byłemu partnerowi.

W tym samym czasie powinna wstrzymać się Pani od wydawania dziecka ojcu na widzenia. Proszę nie zgadzać się na kontakt ojciec-dziecko bez Pani obecności. Następnie należy rozważyć zasadność złożenia wniosku o pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej lub jeśli dziecko jest jednak zżyte z ojcem i chce jego uwagi nad wnioskiem zmieniającym kontakty.

Może Pani złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem do sądu rodzinnego, tak by odbywały się one jedynie w miejscu zamieszkania dziecka pod Pani obecność lub pod obecność kuratora sądowego na koszt ojca. Poniżej zamieszczam wzór gotowego wniosku:

Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem wzór

wniosek-o-zabezpieczenie-kontaktow-z-dzieckiem-wzor-doc-pdf

Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem wzór

Dodatkowo warto pomyśleć o konsultacji psychologicznej. Być może podczas wizyt u psychologa, dziecko ujawni co naprawdę dzieje się w czasie pobytu u ojca, a Pani będzie miała potwierdzenie, że ojciec dziecka nie postępuję właściwie.

Na koniec dodam, że jeśli Pani obawy są uzasadnione, nie musi Pani obawiać się odmowy wydania dziecka ojcu na wyznaczone przez sąd kontakty. Priorytetem jednak powinno być dążenie do ustalenia, co faktycznie dzieje się z dzieckiem, kiedy przebywa u ojca.

To będzie możliwe, jeśli zaangażuje Pani odpowiednie organy m.in. sąd, Policję oraz poprosi o pomoc psychologa – najlepiej z poradni pedagogiczno-psychologicznej dla dzieci, która działa w każdym powiecie.

Podobne wątki:

Marzena odpowiedział 3 lata temu

Jestem w trakcie rozwodu, mąż wyprowadził się do innej kobiety, mieszkam z dziećmi w jego mieszkaniu, mimo iż nie mieszka, przyjeżdża, bo za ścianą są jego rodzice, przychodzi do nas tylko po to, aby poinformować nas, że zrobi porządek i może wyrzucić nas wszystkich, bo ma do tego prawo.

Zrobi mi eksmisję itd., cały czas żyłam pod presją, szantażował mnie wszystkim, co było możliwe, zbliżanie się fizyczne (sexs) obowiązek konieczny, bo nie będzie pieniędzy, pojechałam do siostry nie da pieniędzy nie będzie na paliwo to nie pojadę mogę mnożyć takie przykłady, obawiam się go, bo potrafił odkręcić mi koło od samochodu, chcę zakazu zbliżania się do nas czy mogę sama złożyć wniosek do sądu o ten zakaz?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Wniosek o zakaz zbliżania się wzór pdf

Wniosek-o-zakaz-zblizania-sie-wzor-pdf-doc

Wniosek o zakaz zbliżania się wzór


 

K.M. odpowiedział 3 lata temu

Witam, z powodu kłótni rodzinnej groźbach, że mnie zabije i podpali dom oraz o zniszczenie mienia sprawa trafiła na policję, czekamy na wezwanie do sądu na sprawę. Czy podczas sprawy występuje się z wnioskiem o zakaz zbliżania się i czy muszę mieć już przygotowane pismo? jak to wygląda ze strony formalnej? Z góry dziękuję za odpowiedź

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeżeli Twój oprawca jest na wolności, tzn. nie został tymczasowo aresztowany, to uważam, że nie należy zwlekać z przedmiotowym wnioskiem. Pamiętaj, że również postępowanie przygotowawcze może znacznie odwlec się w czasie, a sama sprawa karna może odbyć się dopiero za kilka tygodni.

Dlatego, jeśli nie znasz jeszcze jej terminu, a obawiasz się o swoje życie lub ogólnie boisz się kontaktu z oprawcą, wniosek o zastosowanie zakazu zbliżania się należy złożyć jak najszybciej.

Najmniej jednak w pierwszej kolejności musisz ustalić, czy prokurator złożył już akt oskarżenia. Jeśli okaże się, że sprawa została przekazana do sądu karnego, wówczas tam właśnie składasz wniosek o orzeczenie zakazu zbliżania się. Natomiast, jeżeli nadal prowadzone jest postępowanie przygotowawcze, niniejszy wniosek należy złożyć w Prokuraturze.

Zadajesz pytanie, jak przygotować wniosek o zakaz zbliżania się. Otóż możesz posłużyć się dostępnym na naszej stronie formularzem, który jedynie dostosujesz do swojej sytuacji – wpiszesz odpowiednie dane, sygnaturę akt sprawy i uzasadnienie, którego szablonu nie można przygotować, bowiem każda sprawa wygląda inaczej.

Pamiętaj, że możesz również złożyć ustny wniosek bezpośrednio w obecności Prokuratora. Ale jeśli sprawa jest już w sądzie, a nie chcesz czekać na rozprawę, na której jest szansa złożyć wniosek bezpośrednio do protokołu, należy wystąpić do sądu z wnioskiem na piśmie.

S. odpowiedział 3 lata temu

Jak napisać wniosek o tymczasowy zakaz zbliżania się i gdzie go złożyć? mój były chłopak który jest ode mnie starszy prawie 20 lat nie daje mi spokoju po tym jak go zostawiłam. grozi mi, szantażuje, a także włamuje się na moje konta społecznościowe. boje się, że może też zrobić mi krzywdę, bo jest do tego zdolny. Chciałabym, aby dostał tymczasowy zakaz zbliżania się do mnie, to może w końcu się przestraszy i da mi spokój. Gdzie go się składa i jak go napisać?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

sytuacje które opisujesz, wydają się bardzo niebezpieczne. Dlatego jeśli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, nie należy dłużej zwlekać.

Uważam, że jak najszybciej powinnaś udać się na Komisariat Policji i złożyć zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Jeśli podasz, że były partner nęka Cię i nachodzi, włamuje na pocztę i portale społecznościowe, grozi Ci i zastrasza, zostanie wydane postanowienie o wszczęciu postępowania.

W toku postępowania policja będzie starać się zgromadzić materiał dowodowy, od którego zależy dalszy byt sprawy, dlatego od razu – jeszcze w dniu zgłoszenia możliwości popełnienia przestępstwa należy złożyć wszelkie wydruki wiadomości, w których partner groził Ci lub zastraszał. Im więcej okoliczności potwierdzisz dowodami tym większa szansa, że sprawa nabierze rozpędu, a sprawca albo wykaże skruchę, albo zostanie ukarany.

Natomiast co do samego wniosku o zakaz zbliżania się, to możesz złożyć go wraz ze zgłoszeniem o możliwości popełnienia przestępstwa lub w następnym czasie jako samodzielny wniosek.

Niemniej musisz pamiętać, że zakaz zostanie wydany, jeśli potwierdzisz obawę o swoje życie lub zdrowie. Musisz złożyć oświadczenie, że bardzo się boisz, bo wiesz, że były partner jest w stanie zrobić Ci krzywdę.

Na koniec dla wyjaśnienia napiszę, że sam wniosek o zakaz zbliżania się, jak i zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa może zostać złożony na piśmie lub ustnie do protokołu. D

latego w zależności od formy, jaką wybierzesz, możesz przygotować pismo lub udać się na komisariat policji, lub do prokuratury i tam złożyć ustne zgłoszenia wraz z wnioskiem o zakaz zbliżania się.

G33 odpowiedział 3 lata temu

Chciałam napisać wniosek o zakaz zbliżania się, bo były partner nachodzi mnie w domu, w pracy, robi mi awantury na klatce schodowej, nie mogę się go pozbyć, nie dociera do niego, że już koniec z nami. Mam problem już z administracją, że przychodzi mi na klatkę, codziennie muszę dzwonić na policję, jak go zabiorą, to go zaraz puszczą i zaś znowu przychodzi do mnie i prześladuje mnie. Jak napisać skuteczny wniosek o zakaz zbliżania się dla byłego partnera?

Ania odpowiedział 3 lata temu

Witam. Mój były narzeczony stanowi dla mnie i dzieci zagrożenie. Jest On niedoszłym samobójca który ma problemy alkoholowe. Strasznie wpływa na moją psychikę, oskarżając mnie za wszystko. Wielokrotnie byłam przez Niego okradana. Krzyczy na moją córkę z pierwszego małżeństwa. Co do Wspólnego syna, poniekąd zajmuje się Nim, o ile można tak stwierdzić o osobie pod wpływem alkoholu. Czy mam szanse na wygranie sprawy odnośnie zakazu zbliżania?

d3 odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, czy mogę prosić o wzór wniosku o cofnięcie zakazu zbliżania się?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Zachęcam Cię do przeczytania tego wątku: Jak cofnąć zakaz zbliżania się i kontaktowani