Jak cofnąć zakaz zbliżania się i kontaktowania?

Forum prawneKategoria: RóżneJak cofnąć zakaz zbliżania się i kontaktowania?
s34 zapytał 2 lata temu

Dzień dobry,

Uchylenie zakazu zbliżania się i kontaktowania oraz wycofanie wniosku oskarżenia. Mojemu partnerowi zostały postawione zarzuty z prokuratury o paragrafach 193 kk. i 288 kk., wniosek o zakaz zbliżania się został złożony z mojej inicjatywy, ponieważ partner dwa razy wtargnął do mojego mieszkania bez mojej zgody (rozbił szyby) pod wpływem alkoholu.

Dodatkowo zostały objęte środki zapobiegawcze takie jak zakaz zbliżania się do 50 m, zakaz kontaktowania i dozór policji przez prokuraturę.

Chcę wycofać te środki zapobiegawcze oraz cofnąć akt oskarżenia, mam pytanie jak mam napisać uzasadnienie? I gdzie je składać, do prokuratury? Czy wnioski muszą być osobne? Jak to wygląda, ile trwa rozpatrzenie tych wniosków?

6 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli sprawa dotyczy partnera życiowego, przez co została Pani potraktowana jak osoba najbliższa sprawa o znęcanie się psychiczne i fizyczne może toczyć się nadal z urzędu.

Niemniej jeśli uda się Pani do prokuratora prowadzącego postępowanie i złoży wniosek o uchylenie zakazu zbliżania się, wyjaśniając, że doszło do pogodzenia się, być może sprawa zostanie umorzona bez skazania. Poniżej zamieszczam gotowy do wypełnienia wzór wniosku o uchylenie zakazu zbliżania się:

Wniosek o uchylenie zakazu zbliżania się wzór

wniosek-o-uchylenie-zakazu-zblizania-sie-wzor-pdf-doc

Wniosek o uchylenie zakazu zbliżania się wzór

Z uwagi na powyższe radzę bez zbędnej zwłoki skontaktować się z prokuratorem, informując go, że nie chce Pani ukarania partnera. Argumenty, jakich można użyć, to pogodzenie się, dobro waszego związku, wspólnych dzieci, spraw finansowych.

Można wspomnieć, że partner obiecał poprawę, chce podjąć terapię lub leczenie oraz że zakaz zbliżania się i kontaktowania się jest Pani zdaniem niepotrzebny i nadmierny, utrudnia bowiem regulowanie wspólnych spraw.

Na koniec może Pani dodać, że kocha partnera, chce z nim kontynuować związek i ufa, że w przyszłości nie dojdzie do podobnych sytuacji.

Rozmawiając z prokuratorem, warto złożyć na jego ręce pismo z wycofaniem zeznań i prośbą o odstąpienie od ukarania. W przedmiotowym piśmie należy złożyć dokładnie te same wyjaśnienia, co ustanie (bazując na tym co napisałam powyżej, ewentualnie dodając pewne okoliczności od siebie).

Na koniec odnośnie Pani pytań. Pismo może być jedno. W nim natomiast należy zawrzeć wszystkie wnioski i prośby. Natomiast w kwestii samego trybu postępowania, to tak jak napisałam, prokurator nie jest związany Pani wnioskiem, przez co sprawa może toczyć się dalej z urzędu. Z uwagi na powyższe nie mogę również wskazać czasu, w jakim zostanie zakończona.

Podobne:

Dorota odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, jak wycofać zakaz zbliżania się kiedy partner próbuje wyjść na prostą? widać, że się stara, nie pije i nie bierze narkotyków, próbujemy być z powrotem razem. Żadne z nas nie wie czy nam się uda, ale jeśli nie spróbujemy, to się nie przekonamy. Czy wystarczy jak złożę wniosek o uchylenie zakazu zbliżania do prokuratora który takie postanowienie wydał? prosze o podpowiedź.

Eska odpowiedział 2 lata temu

czy można anulować zakaz zbliżania się partnera do ofiary przemocy domowej? wyrok jest prawomocny i ponoć będzie trwał tak długo, jak zostało to orzeczone w wyroku, z drugiej strony można przeczytać na forach, że kara w postaci zakazu zbliżania może być cofnięta na wniosek osoby pokrzywdzonej… mój partner ma zakaz, ale chcemy jeszcze raz spróbować być razem, od czego zacząć cofnięcie zakazu zbliżania się?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Zachęcam do pobrania gotowego do wypełnienia wzoru wniosku:

wniosek-o-uchylenie-zakazu-zblizania-sie-wzor-pdf-doc

Wniosek o uchylenie zakazu zbliżania się wzór

Jętka odpowiedział 2 lata temu

co grozi za złamanie zakazu zbliżania się??

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Za złamanie sądowego zakazu zbliżania się zgodnie z art. 244 kodeksu karnego:

Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów lub obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

…grozi do 3 lat więzienia. Jeśli jednak skazany naruszy sądowy zakaz zbliżania się, to pokrzywdzony musi ten fakt zgłosić organom ścigania, czyli np. na Policji.