Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z tytułu umowy zlecenia

Forum prawneKategoria: KomornikWzór wniosku o ograniczenie zajęcia z tytułu umowy zlecenia
Kaja zapytał 4 lata temu

Dzień dobry, potrzebuję szybko wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z tytułu umowy zlecenia.

Komornik zajął mi całą pensję, wiem, że komornik tak właśnie postępują z umową zlecenie, ale moja umowa jest co miesiąc podpisywana (stała praca) oraz to moje jedyne źródło dochodu.

Wiem, że aby komornik zastosował kwotę wolną od zajęcia, należy wysłać do niego oświadczenie, że to nasza jedyna praca. Czy mogę prosić o wzór takiego pisma?

7 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Kaja,

To prawda, jeżeli Dłużnik wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, to rzeczywiście potrąceniu podlega cała kwota, jaką dłużnik otrzymuje od pracodawcy.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli umowa zlecenie (umowa cywilnoprawna) jest Twoim jedynym i stałym comiesięcznym lub cotygodniowym źródłem dochodu, to możesz złożyć wniosek do komornika o ograniczenie zajęcia.

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Niestety obowiązek powiadomienia komornika o takiej sytuacji ciąży na dłużniku, a więc jako pracownik musisz powiadomić i udokumentować przed komornikiem, że to Twoje jedyne wynagrodzenie (wydruk z konta za ostatnie 3 miesiące) oraz że jest to wynagrodzenie powtarzalne (kopia umów za ostatnie 3 miesiące).

Oświadczenie należy wysłać do komornika w formie pisemnej, lub zanieść je osobiście do kancelarii komorniczej. Komornik po otrzymaniu oświadczenia, prześle do pracodawcy pismo informujące o ograniczeniu zajęcia z umowy zlecenie do 50% kwoty, jaką otrzymujesz.

Aby odzyskać część wynagrodzenia, która jest kwotą wolną od potrącenia komorniczego, pobierz, wydrukuj, a następnie wypełnij poniższy wzór wniosku:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór
Nie znaleziono Pobrania

Zachęcam Cię też do przeczytania poniższych wpisów:

Dawid odpowiedział 3 lata temu

Mam podobną sytuację, potrzebuję pobrać wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z tytułu umowy zlecenia. Komornik bez powiadomienia zajął moje wynagrodzenie w firmie, w której pracuję na umowę zlecenie, przez co nie mam środków na życie.

Nikt chyba komornika nie powiadomił, że to moja jedyna praca i że co miesiąc podpisuję nową umowę, czytając na Państwa stronie informacje, powinienem być zwolniony z zajęcia całego wynagrodzenia i chyba komornik powinien potraktować tę pensję jak zwykłą umowę o pracę czyż nie? proszę o instrukcje co dalej czynić. Pozdrawiam Dawid.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Dawid!

Jeżeli jesteś zatrudniony na podstawie umowy zlecenia i komornik zajął Twoją pensję, to faktycznie komornik może zająć całe Twoje wynagrodzenie bez stosowania kwoty wolnej od zajęcia, jak w przypadku tradycyjnej umowy o pracę.

…jest jednak promyk nadziei!

Jeśli pensja, którą otrzymujesz z tytułu umowy zlecenia, jest Twoją jedyną pensją i ma charakter powtarzalny (pensję otrzymujesz co tydzień, co miesiąc, co kwartał, itd.), lub gdy umowa zlecenie jest podpisywana na dłuższy okres czasu, to masz prawo ubiegać się o to, aby komornik takie wynagrodzenie potraktował jak umowę o pracę i aby zastosował kwotę wolną od zajęcia!

Twoje jedyne źródło dochodu służy przecież zapewnieniu Tobie i Twojej rodzinie minimum egzystencji, nie zaś kupowaniu dóbr luksusowych!

Tak mówi artykuł 833 paragraf 2 Kodeksu postępowania cywilnego. W związku z powyższym pobierz i wyślij poniższe pismo do komornika:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Niestety 99% komorników rozpatruje takie sprawy na swoją korzyść, zajmując bezdusznie dłużnikom 100% wynagrodzenia. Dlatego tak ważna jest tutaj Twoja reakcja i jak najszybsze wystosowanie do komornika pisma, w którym oświadczasz, że jest to Twoja jedyna pensja i że ma charakter powtarzalny.

Jeśli natomiast komornik zajął już Twoje pieniądze, powinieneś złożyć też pismo do komornika o zwrot pieniędzy, które zajął. Wzór pisma załączam poniżej:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

wsu23 odpowiedział 3 lata temu

Chcę złożyć wniosek o ograniczenie zajęcia z tytułu umowy zlecenie, dalej nie wiem co robić, dołączyć umowę oraz wyciąg z 3 ostatnich miesięcy? wyciąg z konta bankowego jako dowód stałego wpływu? Nie mam nawet najniższej krajowej, mam co miesiąc od 380 do 460 zł. Wiem i zgadzam się, że z komornikiem nie ma żartów, ale ten normalnie mnie rozbawił, jak chciał nam wziąć lodówkę i pralkę. Oni nie mają skrupułów. Z góry dziękuję za pomoc.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

we wniosku o ograniczenie zajęcia z dochodu za prace zlecone, należy złożyć oświadczenie, że jest to jedyny i powtarzalny dochód dłużnika, dlatego przy egzekucji komorniczej powinien być traktowany jak wynagrodzenie za pracę.

W dalszej treści pisma należy wskazać, że dłużnik nie posiada żadnego innego dochodu ze stosunku pracy czy innych umów cywilnoprawnych.  Pisząc dłużnik – piszesz o sobie, dlatego możesz używać pierwszej formy osobowej „Ja”.

Załącznikiem do wniosku o ograniczenie zajęcia dochodu z umowy zlecenie może być kserokopia zawartej ze zleceniodawcą umowy, ewentualnie rachunki lub wydruki z konta bankowego za ostatnie trzy miesiące.

Myślę, że tak przygotowane pismo powinno wystarczyć komornikowi. Niemniej jednak to zleceniodawca dokonuje potrąceń i to on powinien poinformować komornika o niemożności zrealizowania zajęcia, wskazując na wyłączenie z uwagi na to, że jest to Twój jedyny dochód.

Odnośnie wspomnianego incydentu, to jestem pewna, że komornikowi chodziło o „podtrzymanie” postępowania egzekucyjnego – jeśli nie znajdzie majątku do zajęcia, będzie musiał umorzyć egzekucję jako bezskuteczną.

Sprawdzony wielokrotnie wzór wniosku o graniczenie zajęcia z umowy zlecenie załączam poniżej:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

superokazje odpowiedział 3 lata temu

Witam, pracuję na umowę zlecenie. Czasami za niektóre miesiące w roku kalendarzowym komornik zabiera mi całą wypłatę i nie zostawia zupełnie nic. To są długi z mandatów za brak biletu i za nieopłacone raty za sprzęt RTV. Co mam zrobić, żeby zakład pracy zostawił mi na koncie jakąś wolną kwotę od zajęcia z umowy zlecenie?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj serdecznie,

jeśli wynagrodzenie z pracy zleconej stanowi Twój jedyny dochód, fakt ten należy zgłosić pracodawcy, by ten odpowiadając na kolejne zajęcia egzekucyjne, dokonał prawidłowego wyliczenia kwot wolnych od zajęcia.

Musisz bowiem wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu postępowania cywilnego traktującymi o postępowaniu egzekucyjnym, jeżeli dłużnik wykonuje prace zlecone i nie posiada innego źródła dochodu, a ponadto jego wynagrodzenie z tego tytułu jest powtarzalne, należy dochód ten traktować na równi z wynagrodzeniem za pracę na podstawie umowy.

Wówczas kwota wolna od zajęcia w przypadku egzekucji długów bankowych oraz mandatów z jazdę bez biletów wynosi tyle, co najniższa płaca zasadnicza na dany rok. Wynagrodzenie w tej wysokości powinno zostać udostępnione dłużnikowi, a dopiero nadwyżka przekazana do komornika.

Jeśli więc utrzymujesz się wyłącznie z pracy zleconej, musisz okoliczność tę zgłosić pracodawcy, by ten realizując zajęcie, stosował właściwe potrącenia. Jeśli jednak posiadasz inne źródło dochodu, np. rentę to faktycznie zajęciu podlega cały wypracowany dochód.