Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z tytułu umowy zlecenia

Forum prawneKategoria: KomornikWzór wniosku o ograniczenie zajęcia z tytułu umowy zlecenia
AvatarKaja zapytał 1 rok temu

Dzień dobry, potrzebuję szybko wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z tytułu umowy zlecenia.

Komornik zajął mi całą pensję, wiem, że komornik tak właśnie postępują z umową zlecenie, ale moja umowa jest co miesiąc podpisywana (stała praca) oraz to moje jedyne źródło dochodu.

Wiem, że aby komornik zastosował kwotę wolną od zajęcia, należy wysłać do niego oświadczenie, że to nasza jedyna praca. Czy mogę prosić o wzór takiego pisma?

3 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Kaja,

To prawda, jeżeli Dłużnik wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, to rzeczywiście potrąceniu podlega cała kwota, jaką dłużnik otrzymuje od pracodawcy.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli umowa zlecenie (umowa cywilnoprawna) jest Twoim jedynym i stałym comiesięcznym lub cotygodniowym źródłem dochodu, to może złożyć wniosek do komornika o ograniczenie zajęcia.

Niestety obowiązek powiadomienia komornika o takiej sytuacji ciąży na dłużniku, a więc jako pracownik musisz powiadomić i udokumentować przed komornikiem, że to Twoje jedyne wynagrodzenie (wydruk z konta za ostatnie 3 miesiące) oraz że jest to wynagrodzenie powtarzalne (kopia umów za ostatnie 3 miesiące).

Oświadczenie należy wysłać do komornika w formie pisemnej, lub zanieść je osobiście do kancelarii komorniczej. Komornik po otrzymaniu oświadczenia, prześle do pracodawcy pismo informujące o ograniczeniu zajęcia z umowy zlecenie do 50% kwoty, jaką otrzymujesz.

Aby odzyskać część wynagrodzenia, która jest kwotą wolną od potrącenia komorniczego, pobierz, wydrukuj, a następnie wypełnij poniższy wzór wniosku:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc
Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Zachęcam Cię też do przeczytania poniższych wpisów:

AvatarDawid odpowiedział 3 miesiące temu

Mam podobną sytuację, potrzebuję pobrać wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z tytułu umowy zlecenia. Komornik bez powiadomienia zajął moje wynagrodzenie w firmie, w której pracuję na umowę zlecenie, przez co nie mam środków na życie.

Nikt chyba komornika nie powiadomił, że to moja jedyna praca i że co miesiąc podpisuję nową umowę, czytając na Państwa stronie informacje, powinienem być zwolniony z zajęcia całego wynagrodzenia i chyba komornik powinien potraktować tę pensję jak zwykłą umowę o pracę czyż nie? proszę o instrukcje co dalej czynić. Pozdrawiam Dawid.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witaj Dawid!

Jeżeli jesteś zatrudniony na podstawie umowy zlecenia i komornik zajął Twoją pensję, to faktycznie komornik może zająć całe Twoje wynagrodzenie bez stosowania kwoty wolnej od zajęcia, jak w przypadku tradycyjnej umowy o pracę.

…jest jednak promyk nadziei!

Jeśli pensja, którą otrzymujesz z tytułu umowy zlecenia, jest Twoją jedyną pensją i ma charakter powtarzalny (pensję otrzymujesz co tydzień, co miesiąc, co kwartał, itd.), lub gdy umowa zlecenie jest podpisywana na dłuższy okres czasu, to masz prawo ubiegać się o to, aby komornik takie wynagrodzenie potraktował jak umowę o pracę i aby zastosował kwotę wolną od zajęcia!

Twoje jedyne źródło dochodu służy przecież zapewnieniu Tobie i Twojej rodzinie minimum egzystencji, nie zaś kupowaniu dóbr luksusowych!

Tak mówi artykuł 833 paragraf 2 Kodeksu postępowania cywilnego. W związku z powyższym pobierz i wyślij poniższe pismo do komornika:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc
Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Niestety 99% komorników rozpatruje takie sprawy na swoją korzyść, zajmując bezdusznie dłużnikom 100% wynagrodzenia. Dlatego tak ważna jest tutaj Twoja reakcja i jak najszybsze wystosowanie do komornika pisma, w którym oświadczasz, że jest to Twoja jedyna pensja i że ma charakter powtarzalny.

Jeśli natomiast komornik zajął już Twoje pieniądze, powinieneś złożyć też pismo do komornika o zwrot pieniędzy, które zajął. Wzór pisma załączam poniżej:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Twoja odpowiedź