Wzór wniosku o podjęcie uchwały przez wspólnotę mieszkaniową

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór wniosku o podjęcie uchwały przez wspólnotę mieszkaniową
Jarosław K. zapytał 2 lata temu

Witam serdecznie, potrzebuję wzór wniosku o podjęcie uchwały przez wspólnotę mieszkaniową. Chcę wymusić na wspólnocie mieszkaniowej podjęcie uchwały dotyczącej renowacji północnej ściany bloku, na ścianie są dość duże pęknięcia i ubytki, które powodują występowanie w mieszkaniach od tej strony pleśni i grzybów.

Wspólnota mieszkaniowa była powiadamiana przeze mnie i sąsiadów o konieczności naprawienia (załatania) i ocieplenia styropianem tej ściany, ale mnie (nas) zbywają. Czy mogę złożyć pisemny wniosek o podjęcie uchwały przez wspólnotę mieszkaniową? czy to zadziała?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

poniżej zamieszczam gotowy do wypełnienia wzór wniosku o podjęcie uchwały przez wspólnotę mieszkaniową:

Wniosek o podjęcie uchwały przez wspólnotę mieszkaniową

wzor-wniosku-o-podjecie-uchwaly-przez-wspolnote-mieszkaniowa-pdf-doc

Wzór wniosku o podjęcie uchwały przez wspólnotę mieszkaniową

W pierwszej kolejności pragnę wyjaśnić, że podjęcie decyzji w formie uchwały właścicieli lokali dotyczy najistotniejszych kwestii wspólnoty mieszkaniowej, w tym planów budżetowych, czy nowych inwestycji.

Uchwały te zgodnie ze statutem wspólnoty mogą zapaść zwykłą większością głosów, chyba że postanowiono inaczej.

Z uwagi na powyższe trzeba mieć świadomość, że aby Państwa sprawa poszła dalej, należy zorganizować posiedzenie wspólnoty mieszkaniowej – chyba że wspólnota oddała zarząd budynkiem wyznaczonym osobom.

Dlatego najlepszym moim zdaniem rozwiązaniem będzie wystąpienie z pisemnym wnioskiem o zwołanie posiedzenia celem rozstrzygnięcia potrzeby przeprowadzenia remontu. Jeśli istnieje obawa, że wiosek zostanie pozostawiony bez rozpoznania, można zebrać podpisy innych mieszkańców bloku zainteresowanych załatwieniem sprawy.

W treści wniosku warto podnieść potrzebę przeprowadzenia remontu, powołując się na kwestie bezpieczeństwa budowlanego oraz zagrożenie zdrowotne opisując krótko, jaki wpływ na zdrowie mieszkańców bloku ma grzyb w ich mieszkaniach.

Na koniec można zaznaczyć, że jeśli zarządca nie zajmie się sprawą w odpowiednim czasie i we właściwy sposób, to wspólnota mieszkańców poinformuje inspektora nadzoru budowlanego oraz sanepid.

Mam nadzieje, że tak przygotowany wniosek załatwi sprawę. Proszę pamiętać jednak, że remont ścian to duża inwestycja dla wspólnoty, dlatego przed zebraniem mieszkańców warto zadbać o to, by oddali oni głos za remontem.

Być może warto podjąć rozmowy w tym zakresie i zachęcić innych właścicieli mieszkań do udziału w zebraniu wspólnoty.

Podobne wzory pism: