Wniosek o zamontowanie domofonu WZÓR

Jak napisać wniosek o zamontowanie domofonu? Wniosek o montaż domofonu mogą składać jedynie użytkownicy lokali, czyli osoby mieszkające w danym bloku Przed przystąpieniem do sporządzenia takiego wniosku warto zapoznać się z ofertą wykonawcy, określającą warunki techniczne montażu oraz koszt takiej instalacji (choć to także nie jest wymóg, bo można we wniosku poprosić o to zarządcę budynku, czyli wspólnotę bądź spółdzielnię mieszkaniową).

Wstęp

Z reguły spółdzielnie zlecają montaż domofonu w przypadku, kiedy zgodę na taką inwestycję wyraża co najmniej 80% mieszkańców budynku lub jego części. Jak napisać taki wniosek? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o zamontowanie domofonu wzór

wniosek-o-zamontowanie-domofonu-wzor-pdf-doc

Wniosek o zamontowanie domofonu wzór

Jeśli jednak domofon jest już zamontowany, ale psuje się lub nie spełnia swoich funkcji, warto pobrać poniższy wniosek i złożyć go do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej:

Wniosek o wymianę domofonu wzór

Domofon w bloku

Domofon odpowiada za możliwość głosowego porozumiewania się z wybranym mieszkaniem oraz za możliwość odblokowania drzwi wejściowych z wnętrza lokalu.

Instalacja w domu wielorodzinnym i domofon w bloku działają dokładnie tak samo. Urządzenie składa się z kasety bramowej, za pomocą której wybierany jest numer mieszkania, z którym gość chce się skontaktować.

Część instalacji zamontowana wewnątrz mieszkania to wzmacniacz elektroakustyczny, doposażony z w głośniki i mikrofon. Na instalację domofonową składa się też elektrozaczep, dzięki któremu można w sposób zdalny otwierać gościom drzwi wejściowe do bloku. 

Z założenia, domofon zamontowany w budynku spółdzielczym ma zwiększyć bezpieczeństwo jego użytkowników.

Dzięki niemu żadna osoba niepowołana nie może otworzyć drzwi obiektu, aby przedostać się na klatkę schodową. Te otwierają się bowiem na trzy sposoby – od wewnątrz, z wnętrza mieszkań oraz od zewnątrz za pomocą kodu/klucza. 

Instalacja domofonowa jest zatem korzystnym rozwiązaniem. Wiąże się jednak z kosztami – zarówno w momencie montażu, jak i później w przypadku ewentualnych usterek. Kto powinien ponosić te koszty?

Koszty domofonu

Wiele osób zastanawia się, czy domofon w bloku spółdzielczym jest częścią wspólną. Zgodnie z zasadami, wspólnota ponosi bowiem koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, zaś to, co służy wyłącznie właścicielowi lokalu, jest jego własnością i stanowi jego koszt.

Odnosi się to zarówno do montażu instalacji, jak i jej konserwacji czy napraw. 

Standardowy domofon będzie własnością użytkownika lokalu, dlatego składając wniosek o zamontowanie domofonu, mieszkańcy budynku muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że koszty instalacji i późniejszych napraw ponosić będą solidarnie.

Jeśli jednak domofon stanowi część większego systemu zabezpieczeń mających na celu ochronę mienia (nieruchomości), to sprawa nie jest już tak oczywista, a domofon może zostać uznany za część wspólną budynku. 

Jak doprowadzić do zamontowania domofonu w budynku?

Użytkownik jednego z lokali nie może samodzielnie zamontować w budynku spółdzielczym domofonu. Powinien złożyć w tej sprawie wniosek do Zarządu Spółdzielni, która zajmuje się zlecaniem takich inwestycji.

Nie wystarczy jednak, aby w sprawie wpłynął do zarządu jeden taki wniosek o montaż lub wniosek o wymianę domofonu. Z reguły spółdzielnie wymagają, aby z taką inicjatywą wystąpiła znaczna część mieszkańców, najczęściej co najmniej 80%. 

Na wypełniony wzór wniosku o zamontowanie domofonu i w oparciu o informacje od wykonawcy przygotowana zostaje wycena kosztów instalacji domofonu, które mieszkańcy mogą zwykle pokryć w ratach doliczonych do czynszu.

Po dokonaniu montażu i zatwierdzeniu bezusterkowego odbioru domofon staje się własnością użytkowników lokali, a to oznacza, że ponoszą oni odpowiedzialność za jego utrzymanie. 

Jak napisać wniosek o zamontowanie domofonu?

Wniosek o zamontowanie domofonu należy złożyć w siedzibie spółdzielni mieszkaniowej, której podlega dany obiekt. Darmowy wniosek o zamontowanie domofonu powinien zawierać nie tylko prośbę o montaż instalacji, ale również listę mieszkańców, którzy występują z taką prośbą. 

Najlepiej jeśli wniosek o montaż domofonu sporządza jeden z użytkowników lokali w imieniu większości mieszkańców, a nie każdy z nich osobno. Przedstawiciel lokatorów powinien uwzględnić w takim piśmie:

  • datę i miejsce sporządzenia wniosku,
  • własne dane osobowe i kontaktowe,
  • dane zarządu spółdzielni,
  • odpowiedni nagłówek,
  • treść prośby o montaż lub wymianę domofonu wraz z uzasadnieniem,
  • listę pozostałych mieszkańców wyrażających zgodę na inwestycję wraz z ich podpisami, przy czym zgodę na montaż domofonu może wyrazić tylko osoba dysponująca tytułem prawnym do lokalu.

A jak uzasadnić wniosek o montaż domofonu? Zdecydowanie najlepszym argumentem będzie powołanie się na kwestie bezpieczeństwa. Domofon jest instalacją, która uniemożliwia nieautoryzowane wejście do budynku osobom postronnym.

Zmniejsza zatem ryzyko kradzieży w mieszkaniach i dewastacji klatek schodowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy lokatorom zdarza się przechowywać tam takie przedmioty, jak rowery czy wózki dziecięce.

Poza tym zainstalowany domofon ogranicza dostęp do wnętrza budynku osobom, których obecność mogłaby stanowić zagrożenie dla mieszkańców (np. osobom zażywającym alkohol). 

Instalacja domofonowa to także wygodne rozwiązanie na miarę naszych czasów.

Pozwala w sposób zdalny otwierać drzwi do budynku kurierom, listonoszom czy dostawcom żywności. Domofon okazuje się także niezastąpiony w innej, trywialnej sytuacji – kiedy lokator zapomina zabrać ze sobą klucze do drzwi wejściowych. 

Słowo końcowe

W celu założenia domofonu, aby poprawić bezpieczeństwo w bloku, wystarczy złożyć wniosek w formie pisemnej, w którym zwrócimy się do administratora budynku o zamontowanie instalacji domofonowej z autoryzowanym dostępem do wnętrza budynku (np. po wprowadzeniu kodu).

Wniosek należy złożyć osobiście lub listownie, przesyłając go na adres administracji spółdzielni mieszkaniowej.

Po uprzednim załatwieniu formalności związanych ze sporządzeniem pisma, spółdzielnia powinna zdecydować się na określenie warunków przyłączenia domofonu do każdego lokalu mieszkalnego.

Jeśli większość lokatorów wyrazi chęć zamontowania domofonu, spółdzielnia mieszkaniowa będzie mogła uruchomić środki z funduszu remontowego.

*Warto wiedzieć, że wraz z montażem domofonu trzeba zamontować drzwi wejściowe spełniające określone wymogi.

Podobne:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze