Jak napisać wniosek na wyburzenie ściany działowej w bloku? wyburzając taką ścianę w bloku – ciasne i przytłaczające wnętrza można zamienić w bardziej przestronne, jaśniejsze i praktyczniejsze dla współczesnych aranżacji, właśnie z tego względu wielu mieszkańców bloku decyduje się na takie rozwiązanie.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
Działań tego typu nie można podejmować jednak bez odpowiedniego przygotowania i bez odpowiedniego pozwolenia ze strony administracji budynku. Jak zatem szybko i skutecznie zabrać się za wyburzanie ścian działowych w bloku? w pierwszej kolejności potrzebujesz złożyć w Spółdzielni lub Wspólnocie wniosek o pozwolenie na wyburzenie ściany, aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pozwolenia na wyburzenie ściany działowej, który pobierzesz poniżej:
Pozwolenie na wyburzenie ściany działowej wzór
Pozwolenie na wyburzenie ściany działowej wzór
Od czego zacząć wyburzenie ścianki działowej w bloku?
Zanim złożymy wniosek o wyburzenie ściany działowej, aby uzyskać wymagane pozwolenia, musimy upewnić się, że ściana, którą chcemy wyburzyć to faktycznie ściana działowa, a nie ściana nośna.
Informacji na ten temat należy szukać na planach budynku. Można także skontaktować się w tym celu z architektem lub inżynierem budownictwa, bądź budowlańcem który będzie w stanie ocenić to samodzielnie.
Warto mieć również na uwadze, że nie każdą ścianę działową wolno wyburzyć. Niekiedy taki element pełni rolę dodatkowej podpory (choć bardzo rzadko), a jego usunięcie może skutkować na przykład ugięciem lub pęknięciem stropu, który znajduje się nad nami.
Niekiedy wyburzenie ściany w bloku możliwe jest również w przypadku ścian nośnych. Taką inwestycję trzeba jednak skonsultować ze specjalistą, który przygotuje pewny plan przebudowy.
W przypadku ściany nośnej niezbędne będzie także pozwolenie z urzędu. Zlikwidowaną ścianę nośną zastępuje się zazwyczaj podciągiem lub dodatkowymi słupami, które zabezpieczają budynek przed zawaleniem się stropu.
Czy potrzebna jest zgoda spółdzielni na wyburzenie ścianki działowej?
Wyburzenie ścianki działowej nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestorowi nie grozi więc żadna kara za wyburzenie ściany działowej.
Mówią o tym między innymi przepisy Prawa budowlanego, z których wynika, że:
Jeśli ścianka działowa nie jest elementem konstrukcyjnym budynku, to nie wpływa na (zmianę parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego) jego stan techniczny ani przeznaczenie i nie decyduje o przestrzennym wydzieleniu samodzielnych lokali mieszkalnych to jej wyburzenie (ani wzniesienie) nie wymaga pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia właściwym organom.
Pozwolenie na wyburzenie ściany działowej należy jednak uzyskać od spółdzielni mieszkaniowej. Należy rozróżnić w tym przypadku dwie sytuacje:
- inwestor może posiadać prawo własności mieszkania
- lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Jeśli osoba chcąca wyburzyć ścianę posiada prawo własności mieszkania, to pozwolenie na wyburzenie ściany działowej nie będzie niezbędne.
Przyjmuje się bowiem, że dopóki prace budowlane prowadzone są w obrębie lokalu i nie dotyczą części wspólnych nieruchomości, to właściciel mieszkania może dokonywać remontów według własnego uznania.
W przypadku, kiedy zechce wyburzyć ścianki działowe zlokalizowane wewnątrz mieszkania, nie musi składać w tym celu żadnego wniosku o wydanie pozwolenia. Może samowolnie zmieniać położenie ścian działowych, usuwać je czy dobudowywać nowe.
Spółdzielnia mieszkaniowa nie ma prawa ograniczać właścicieli mieszkania nawet postanowieniami uchwalonymi w statucie lub regulaminie. Będą one bowiem niewiążące, nieważne w świetle prawa.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku posiadania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które jest ograniczonym prawem rzeczowym (prawem majątkowym ustanowionym na rzeczy cudze).
Osoba, która dysponuje takim prawem, może korzystać z mieszkania i rozporządzać nim (np. wynajmować osobie trzeciej), ale nie jest prawnym właścicielem lokalu, ponieważ pozostaje nim spółdzielnia mieszkaniowa.
Chociaż przepisy nie mówią jasno, czy pozwolenie na wyburzenia ściany działowej jest w takim przypadku niezbędne, to jednak warto je uzyskać, bowiem w przeciwnym razie niewykluczona będzie sytuacja, w której spółdzielnia potraktuje wyburzenie ściany jako awarię, która zagraża powstaniem szkody.
Wtedy osoba korzystająca z lokalu będzie zmuszona udostępnić lokal w celu usunięcia awarii, a jeśli okaże się nieobecna, spółdzielnia będzie miała prawo wejść do lokalu w obecności policji i straży pożarnej.
Jak napisać podanie o wyburzenie ściany działowej?
Podanie o wyburzenie ściany działowej nie będzie konieczne, jeśli inwestor dysponuje prawem własności do mieszkania.
Jeżeli jednak ma jedynie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dla własnego spokoju, powinien złożyć odpowiedni wniosek do spółdzielni mieszkaniowej – najlepiej z rysunkiem rzutu mieszkania sprzed remontu oraz z projektem nowego układu pomieszczeń.
Co powinien zawierać taki wniosek o pozwolenie na wyburzenie ściany działowej?
Niezbędne elementy pisma to:
- data i miejsce sporządzenia,
- dane wnioskodawcy wraz z danymi kontaktowymi,
- dane odbiorcy, czyli zarządu spółdzielni,
- odpowiedni tytuł,
- treść wniosku z prośbą o wydanie pozwolenia na wyburzenie ścianek działowych i ewentualnie postawienie ściany w innym miejscu,
- wyliczenie planowanych prac dodatkowych, np. wymiana instalacji elektrycznej, wymiana instalacji wodnej,
- podpis wnioskodawcy.
Aby dokument był pełny i zrozumiały, należy dołączyć do niego przynajmniej jeden szkic, na którym zaznaczona zostanie ściana podlegająca wyburzeniu. Można wyróżnić ją na przykład innym kolorem.
Dzięki temu spółdzielnia będzie w stanie określić, czy jej usunięcie może wiązać się z jakimkolwiek zagrożeniem dla konstrukcji całego budynku.
Pozwolenie na budowę nie jest wymagane! – liczne wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego wielokrotnie wypowiadały się, że wyburzanie ścian działowych nie jest kwalifikowane jako przebudowa. Ponieważ nie zachodzi zmiana paramentów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego.
Podobne tematy:
- Wzór pisma do spółdzielni mieszkaniowej o remont klatki schodowej
- Pismo do spółdzielni mieszkaniowej o remont balkonu WZÓR
- Pismo do spółdzielni o wymianę rur WZÓR
- Zgłoszenie zalania mieszkania do spółdzielni WZÓR
- Pismo do spółdzielni mieszkaniowej o odszkodowanie WZÓR
- Pismo do spółdzielni mieszkaniowej w sprawie zalania WZÓR
Witam, co to znaczy, że nie następuje zmiana parametrów użytkowych?
Czy dopiero wykonywanie robót budowlanych wyniku których następuje zmiana konstrukcję budynku potrzebne jest pozwolenie na budowę? wiadomo, że powierzchnia zabudowy się nie zmienia, bo ani nie zmniejszamy, ani nie zwiększamy metrażu mieszkania.
Dzień dobry, do wyburzenia mam 5 ścian działowych, czy spółdzielnia może odmówić mi wyburzenia takiej ilości ścianek działowych? chcę zrobić to zgodnie z prawem, czy w razie odmowy ze strony spółdzielni mogę iść do urzędu miasta z prośbą o interwencję? liczba kondygnacji w budynku to 4 piętra.