Za jaki dług komornik może zająć mieszkanie?

Forum prawneKategoria: KomornikZa jaki dług komornik może zająć mieszkanie?
AvatarIss34 zapytał 1 rok temu

Witam! za jaki dług komornik może zająć mieszkanie? słyszałem, że komornicy zajmują mieszkania i domy nawet za mały dług, czy to możliwe? moje długi są w wysokości kilku tysięcy zł i mam mieszkanie własnościowe, które warte jest około 200 000 zł.

Stąd moje obawy, od jakiej kwoty komornik może zająć mieszkanie… czy możecie poradzić jak uratować mieszkanie przed komornikiem jeśli ten chce je zająć za niewielki dług?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

rzeczywiście zdarzają się zajęcia nieruchomości dłużników już przy długach wynoszących zaledwie kilka tysięcy złotych, czyli dokładnie w takich sytuacjach jak opisana przez Ciebie.

Pamiętaj jednak, że komornik nie zajmie mieszkania dłużnika sam z siebie. Komornik może prowadzić egzekucję z nieruchomości jedynie na wniosek wierzyciela. Jednakże nie w jego gestii leży ocena zasadności złożonego przez wierzyciela wniosku, dlatego komornik co do zasady związany jest wytycznymi wierzyciela i nie może odmówić przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości, jeśli domaga się tego wierzyciel.

Jeśli więc Twój wierzyciel wystąpi do komornika z wnioskiem o zajęcie nieruchomości, to komornik zobowiązany jest podjąć czynności zmierzające do zajęcia nieruchomości m.in. obciążenie jej księgi wieczystej. W kolejnym czasie na wniosek wierzyciela komornik może podjąć przygotowania do zlicytowania zajętej nieruchomości.

Pytasz, jak ustrzec się przed zajęciem nieruchomości przez komornika przy stosunkowo niewielkich długach.
Twoje pytanie jest bardzo trafne, bo przecież dochodzi do licytacji majątków dłużników, a w tym domów i mieszkań za długi stosunkowo niewielkie.

Więc moja rada, to przede wszystkim podjęcie spłaty – nie możesz pozostać bierny w spłacie długu. Tylko skuteczna egzekucji z innych składników majątku, odciągnie Cię od możliwości utraty domu na skutek licytacji komorniczej.

Dlatego jeśli komornik nie prowadzi skutecznej egzekucji z Twojego wynagrodzenia za pracę lub innego stałego dochodu zadbaj o stałe, sukcesywne wpłaty. Najlepiej w porozumieniu z wierzycielem lub komornikiem.

Jeśli egzekucja będzie skuteczna, to w przypadku zajęcia nieruchomości będzie przysługiwać Ci skarga na zajęcie z zarzutem niewspółmierności egzekucji. Ale pamiętaj, że zarzut ten będzie trafny jedynie w sytuacji, gdy wierzyciel miał szansę uzyskać zaspokojenie z innych składników majątku niż zajęta nieruchomość.

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź