Witam, chodzi o sprzedaż połowy mieszkania własnościowego przez komornika, dłużnikiem jestem ja i długi były zaciągane przeze mnie, ale tylko pół mieszkania jest moje, druga połowa mieszkania należy do kogoś innego. Stąd nasuwa mi się pytanie: czy komornik może sprzedać połowę mieszkania?
Czy jest to możliwe? wiem, że niebawem zacznie się opis i oszacowanie nieruchomości, a więc egzekucja z nieruchomości jest w dość zaawansowanym etapie. Czy współwłasność mieszkania nie stoi komornikowi na drodze do zlicytowania nieruchomości na aukcji komorniczej?
Witam, o prawie komornika do przeprowadzenia egzekucji z ułamkowej części nieruchomości mówią przepisy kodeksu postępowania cywilnego – art. 1004 i następne.
Zgodnie z zapisem art. 1009 kpc w razie skierowania egzekucji do ułamkowej części nieruchomości opisowi i oszacowaniu podlega cała nieruchomość. Sumą oszacowania takiej części jest odpowiednia część sumy oszacowania całej nieruchomości.
Sprzedaży w toku licytacji komorniczej podlega natomiast ułamkowa część prawa własności przysługująca dłużnikowi, w twoim przypadku ½.
Licytacja ułamkowej części nieruchomości nie wpływa na prawo własności pozostałych współwłaścicieli.
SPIS TREŚCI:
Czy komornik może sprzedać połowę mieszkania?
Mając powyższe na uwadze, bezsprzecznie uznać należy, że i w twoim przypadku komornik może poddać twój udział ½ części w prawie do mieszkania licytacji i w jej toku dokonać jego sprzedaży.
Wystarczy, że komornik legitymuje się wnioskiem wierzyciela o podjęciu właśnie egzekucji z nieruchomości.
Jak ochronić się przed egzekucją z nieruchomości?
Jeśli w twojej sprawie komornik zmierza dopiero do opisu i oszacowania mieszkania, to masz jeszcze czas na zatrzymanie egzekucji nieruchomości.
Przede wszystkim wycenę nieruchomości przygotowuje biegły rzeczoznawca i może mu to zająć kilka tygodni. Przez ten czas możesz próbować porozumieć się z wierzycielem.
Jeśli natomiast nie zgadzasz się z wyceną biegłego, to możesz złożyć skargę na opis i oszacowanie nieruchomości, wzór poniżej:
Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości wzór
Prośba do wierzyciela o cofnięcie egzekucji z nieruchomości
Mieszkanie nie zostanie sprzedane wówczas, gdy twój wierzyciel cofnie wniosek o egzekucję z nieruchomości. Może to zrobić w każdym czasie, nawet po wyznaczeniu przez sąd terminu licytacji mieszkania (jego części).
Dlatego, radzę najszybszy kontakt z wierzycielem. Jeśli przedstawisz realnie korzystną dla wierzyciela propozycję spłaty długów, być może ten przychyli się do twojej prośby i zablokuje sprzedaż mieszkania.
Korzystnym rozwiązaniem, które może zmienić nastawienie wierzyciela w stosunku do twojej osoby będzie z pewnością dokonanie szybkiej wpłaty konkretnej kwoty.
Jeśli masz szansę zgromadzić w krótkim czasie kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy złotych, to taka wpłata może pomóc uniknąć licytacji mieszkania.
Jeżeli nie masz zdolności kredytowej, to rozważ możliwość zaciągnięcia pożyczki u rodziny lub znajomych.
Chcę jednak dodać, że podjęcie przez komornika kroków zmierzających do zlicytowania twojej części w prawie własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie daje żadnej pewności, że w sprawie znajdzie się zainteresowany jej nabyciem.
Przede wszystkim szansą dla ciebie i twojej rodziny jest możliwość, że nie znajdzie się żadna osoba zainteresowana nabyciem połowy mieszkania.
Dość często „mało atrakcyjne” nieruchomości, a także rzeczy ruchome wystawiane na aukcjach komorniczych nie znajdują kupców.
Mam nadzieje, że tak stanie się i w twojej sprawie, przez to zyskasz czas na spłatę długu w normalnym toku egzekucji lub w drodze zawartego porozumienia z wierzycielem.
Nie możesz jednak zapomnieć, nawet po umorzeniu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości, że twoje długi istnieją, bo jeśli tak zrobisz, to wcześniej czy później twoi wierzyciele przypomną się, żądając ich spłaty.
Ugoda z wierzycielem w przedmiocie spłaty długu
Radzę więc po pierwsze nawiązać kontakt z wierzycielem i spróbować umówić się w przedmiocie dokonywania sukcesywnej spłaty orzeczonej przez sąd należności w stałych miesięcznych kwotach.
A po drugie jeśli dług jest rzeczywiście na tyle wysoki, że wierzyciel zdecydował się na złożenie wniosku o egzekucje z nieruchomości, zasadnym może być podjęcie starań, by zwiększyć swój miesięczny budżet, np. podejmując prace dodatkowe, tak by móc jak najszybciej wyjść z długów.
Pamiętaj, że niespłacone zobowiązania rosną, powiększając się każdego dnia o należne odsetki, a postępowania egzekucyjne generują koszty, które to ty jako dłużnik w konsekwencji będziesz zmuszony pokryć.
Podsumowując
Odpowiadając na Twoje tytułowe pytanie: Czy komornik może sprzedać połowę mieszkania? odpowiedź brzmi: TAK, komornik może wystawić na licytację komorniczą nieruchomości nie całe mieszkanie, a jedynie Twoje udziały w tym mieszkaniu!
Kolejnym Twoim pytaniem było: czy współwłasność mieszkania uniemożliwia sprzedaż nieruchomości? a więc nie, współwłasność mieszkania nie jest przeszkodą dla komornika, by wystawić na aukcję połowę mieszkania. To co jest pocieszające to fakt, że rzadko kiedy znajdują się kupcy na kupno połowy mieszkania.
Na koniec pragnę cię zmotywować do działania!
Podjęcie przez komornika czynności zmierzających do sprzedaży nieruchomości nie musi prowadzić do jego utraty. Aby nie stracić prawa do mieszkania, musisz działać szybko.
Twoja determinacja i chęć wyjścia z długów może zdziałać cuda. Skontaktuj się więc z wierzycielem i walcz o zatrzymanie postępowania egzekucyjnego!
Ja trzymam kciuki za pozytywne rozwiązanie sprawy i wierzę, że wszystko skończy się dla ciebie pomyślnie. Powodzenia!
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Ile razy komornik może zlicytować nieruchomość? [SPRAWDŹ!]
- Licytacja nieruchomości za niewielki dług? [niewspółmierność egzekucji]
- Mąż nie wie o długach, czy komornik zabierze jego nieruchomość?
- Czy można zlicytować nieruchomość za mały dług? 4.000 zł??
- Jak ZATRZYMAĆ egzekucję komorniczą nieruchomości? [podpowiadam]