Zadłużenie męża i wspólne mieszkanie

Forum prawneKategoria: KomornikZadłużenie męża i wspólne mieszkanie
AvatarKarolina zapytał 4 tygodnie temu

Witam. Mąż ma zadłużenie na ponad 40 tys. z kredytu, o którym nie wiedziałam. Przejęła dług firma pożyczkowa. Dług z 2009 r. ale nakaz zapłaty z 2011 r.

Kilka razy umarzana i wszczynana egzekucja komornicza. Dziś. przyszło pismo od komornika, że wierzyciel będzie chciał wystąpić o ściągnięcie długu z licytacji nieruchomości.

Co robić, aby tego uniknąć? Dzwoniłam do komornika, ale konkretnie to kazali spłacić dług, który zaciągnął mąż. Skąd wziąć taką kwotę. Proszę o pomoc.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 tygodnie temu

Witam serdecznie,

rzeczywiście 40 000 zł to nie jest mała kwota. Warto jednak zebrać jak najwięcej środków i spróbować porozumieć się z wierzycielem, bo jeśli mąż posiada prawo własności do jakiejś nieruchomości,  komornik na wniosek wierzyciela przystąpi do jej zajęcia.

Jeżeli mąż dokona, choć częściowej spłaty długu istnieje nadzieje, że firma windykacyjna wyrazi zgodę na zawarcie ugody, a nawet zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Warto więc przeanalizować swoje możliwości finansowe pod kątem posiadanych oszczędności, spieniężenia jakiejś części majątku, zaciągnięcia pożyczki w rodzinie lub pożyczki bankowej.

Jeśli uda się Państwu zgromadzić, choć kilka tysięcy złotych należy podjąć kontakt z wierzycielem i złożyć propozycję ugody – jednorazowa spłata części długu i spłata pozostałej kwoty w określonych miesięcznych ratach.

Należy jednak pamiętać, że jeśli dług jest stary i trudny do ściągnięcia, a wierzyciel w końcu znalazł sposób na zaspokojenie, należy wykazać się determinacją i przedstawić warunki ugody, które wierzyciel będzie w stanie zaakceptować. Nie może więc to być zbyt mała kwota – inaczej nie spotka się z akceptacją.

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór
Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Dodam jeszcze, że w obecnym stanie prawnym, w myśl zasadzie przewidzianej w art. 952(1) kpc. macie Państwo szansę na uniknięcie egzekucji z nieruchomości, jeśli dług będzie niższy niż 1/20 wartości nieruchomości – mowa tu o nieruchomości na cele mieszkaniowe (dom, lokal mieszkalny). Niemniej jednak każda wpłata może odciągać wizję sprzedaży nieruchomości.

Na koniec dodam, że do ugody należy dążyć z wierzycielem nie zaś z komornikiem, bowiem organ egzekucyjny nie jest uprawniony do zawierania umów z dłużnikiem i musi działać zgodnie z wytycznymi wierzyciela.

Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź