Zapłaciłem za pobyt, teraz mam dopłacić albo nie przyjeżdżać?

Kategoria: RóżneZapłaciłem za pobyt, teraz mam dopłacić albo nie przyjeżdżać?
Jacek zapytał 4 miesiące temu

Zapłaciłem za pobyt w ośrodku wypoczynkowym pełną kwotę już pół roku temu. Zamówiłem jeden pokój i jeden domek. Tydzień przed moim pobytem zadzwoniłem w celu sprawdzenia rezerwacji i okazało się, że pani zamieniła mój domek na pokój, bo niby ma jakąś awarię, a ja źle zrozumiałem umowę. Mam dopłacić 244 zł a jak mi się nie podoba, to nie muszę przyjeżdżać, czego mogę się domagać?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

aby móc ustalić, jakie przysługują Ci roszczenia względem właścicielki obiektu, należy sięgnąć do zapisów umowy.

Radzę wejść na stronę internetową przedmiotowej firmy i zapoznać się z udostępnionymi zasadami najmu. Jeżeli nie uda Ci się znaleźć ani treści umowy, ani żadnego regulaminu, należy podjąć kontakt z tą Panią i poprosić o doręczenie ich w formie elektronicznej.

Powyższe ma znaczenie, ponieważ w pierwszej kolejności sięgnąć należy do postanowień umowy. Jest to wynik tego, że w Polsce obowiązuje zasada swobody umów, co przekłada się na okoliczność, że przepisy ogólne w tym przypadku kodeksu cywilnego stosuje się tylko wtedy, gdy strony nie uzgodniły inaczej lub gdy postanowienia umowy są niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Natomiast stosując przepisy kodeksowe, możesz powołać się na niewłaściwe wykonanie umowy przez kontrahenta.

Doszło do zmiany warunków umowy nie z Twojej winy, w związku z powyższym masz prawo odstąpić od umowy, żądając zwrotu całej kwoty, bądź obniżenia ceny. Uważam, że właścicielka obiektu powinna najpierw ustalić, czy zgadzasz się na proponowaną zmianę i wykonać umowę rezygnując z naliczenia dopłaty.

Podsumowując: Jeśli warunki umowy nie traktują inaczej, możesz żądać zwrotu uiszczonej kwoty lub obniżenia ceny.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź