Zasiłek macierzyński dla opiekuna prawnego

Forum prawneKategoria: RóżneZasiłek macierzyński dla opiekuna prawnego
J. zapytał 3 lata temu

Chodzi o zasiłek macierzyński dla opiekuna prawnego. Wystąpiliśmy z mężem do sądu z wnioskiem o ustanowienie opiekunami prawnymi dziecka naszej niepełnoletniej córki (16 lat). Czy po otrzymaniu decyzji sądu mogę starać się o zasiłek macierzyński? Czy powinniśmy złożyć inny wniosek? W ZUS niestety chyba mnie błędnie poinformowano i w tej sytuacji nie wiem, co powinniśmy zrobić? Czy złożyć teraz ponownie wniosek o przysposobienie, czy czekać na decyzję sądu?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli macie Państwo wątpliwości, warto wykonać telefon na infolinię ZUS i w rozmowie z kompetentnym pracownikiem próbować uzyskać informacje, które pozwolą je rozwiać.

Ja od siebie mogę napisać, że prawdopodobnie Państwa wniosek do Sądu Rodzinnego wywoła skutek w postaci opieki nad wnukiem w ramach rodziny zastępczej. Takie postanowienie sądu pozwoli Pani korzystać z zasiłku macierzyńskiego.

Jednakże nie musi Pani czekać na orzeczenie sądu. Należy jedynie wystąpić do sądu o wydanie zaświadczenia, że został złoży wniosek o opiekę nad dzieckiem małoletniej córki, a następnie przedmiotowe zaświadczenia złożyć w ZUS.

Obok niniejszego zaświadczenia należy przygotować i złożyć oświadczenie, od kiedy została przejęta opieka faktyczna nad wnukiem. Data ta ma istotne znaczenie, bowiem właśnie od dnia, w którym nastąpiło faktyczne przejęcie opieki nad dzieckiem, przysługiwać będzie Pani zasiłek macierzyński.

Niemniej tak jak napisałam na wstępie, najlepiej będzie, jeśli na spokojnie wykona Pani telefon na infolinię ZUS i tam otrzyma więcej szczegółów.

Podobne tematy: