Zbieg egzekucji – mam 2 komorników (macierzyński i pensja)

Forum prawneKategoria: KomornikZbieg egzekucji – mam 2 komorników (macierzyński i pensja)
Marysiaaa zapytał 3 lata temu

Witam, mam 2 komorników: 1 zabiera mi 25% macierzyńskiego, a 2 chce i uważa, że powinnam oddać mu całą pensję (dorabiam do macierzyńskiego) jestem na umowie zlecenie i pracuję w tej samej pracy, macierzyński płaci ZUS.

Pracuję na system godzinowy, ale nie przekraczam najniżej krajowej, która jest wolna od potrąceń komorniczych… czy drugi komornik może mi zabrać pensję, która wynosi 450 zł?

Czy powinnam napisać pismo o zbiegu komorniczym z tym, że macierzyński to nie pensja ;( pozdrawiam Maria.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

wydaje mi się, że drugi komornik ma rację, choć oczywiście może Pani nie zgodzić się z jego stanowiskiem i kiedy dojdzie do zajęcia kwoty z pracy zleconej, złożyć skargę na czynność komornika do sądu, który wyda rozstrzygnięcie w tej kwestii.

Jednakże pragnę umotywować swoje stanowisko i jeśli Pani zdanie jest odmienne lub posiada Pani większą wiedzę w przedmiotowym temacie, proszę o odpowiedź na forum.

W moim mniemaniu, gdyby Pani pobierała nadal wynagrodzenie za pracę u danego pracodawcy oraz wykonywała również stałe prace zlecone, należałoby połączyć uzyskany dochód i z niego wydzielić kwoty wolne od potrąceń stosując do całości przepisy kodeksu pracy stanowiące o kwotach wolnych od zajęcia przy pracy na etacie.

W tym momencie pozostaje Pani na zasiłku macierzyńskim, którego nie można traktować na równi z wynagrodzeniem z pracę, a który stanowi Pani podstawowe źródło dochodu. Natomiast wynagrodzenie z pracy zleconej będzie dodatkowy źródłem, który uzyskała Pani dopiero po przejściu na zasiłek macierzyński.

Dlatego wynagrodzenie za prace zlecone nie może być chronione na podstawie art. 833 §  § 21, który stanowi, że przepisy art. 87 potrącenia z wynagrodzenia za pracę i art. 871 kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

Podobne wątki:

Aga odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie, mam zajęcie komornicze przez 2 komorników, dziś dowiedziałam się, że jest jeszcze trzeci komornik. Co teraz zrobić? Mam pensję minimalną. Bank oddaje tylko to, co jest więcej niż 2100 i jeszcze jedno pytanie. Rozliczając się wspólnie z mężem, mąż będzie podatnikiem. Urząd skarbowy zabierze zwrot jeżeli tylko na mnie są egzekucje?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

z informacji, które Pani podaje, wynika, że doszło do zbiegu egzekucji. Aktywnych spraw egzekucyjnych jest bowiem aż trzy. Niemniej jednak mogą one zostać już niebawem umorzone – wspomina Pani, że nie posiada majątku, z którego będzie mogła być prowadzona egzekucja.

Wspomnę, że pensja w wysokości minimalnego wynagrodzenia jest wolna od zajęcia. Podobnie przy egzekucji z rachunku bankowego wprowadzone zostały limity zajęcia. Jeśli więc komornicy nie znajdą majątku, z którego będzie prowadzona egzekucja, nie będzie też rozpoznawany zbieg egzekucji, którego celem jest rozstrzygnięcie, który komornik ma dalej prowadzić postępowanie egzekucyjne dla wszystkich spraw łącznie.

Niestety wspomina Pani również o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Pieniądze ze zwrotu podatku mogą trafić do komornika, nawet wówczas, gdy rozliczenie składane jest łącznie przez małżonków, a dłużnikiem jest tylko jeden.

Możecie jednak Państwo złożyć osobne deklaracje, starając się, by mąż otrzymał maksymalny zwrot. Różnicę może przejąć Pani, licząc się z tym, że zostanie ona zajęta na poczet jednej ze spraw egzekucyjnych. Jest to rozwiązanie dość korzystne, bowiem nie stracicie Państwo całego zwrotu, a pieniądze, które trafią do komornika w jakimś zakresie, zmniejszą Pani dług.