Zbiorowe podanie o podwyżkę WZÓR – czy naprawdę warto?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaZbiorowe podanie o podwyżkę WZÓR – czy naprawdę warto?
Mariusz Cz. zapytał 2 lata temu

Jak napisać zbiorowe podanie o podwyżkę? jest na 6 pracowników, pracujemy w zakładzie pracy w którym 10 lat nie było podwyżek. Generalnie wszyscy mamy tego dosyć, ceny życia rosną – każdym o tym wie. Nie chcemy wejść z kierownictwem na ścieżkę wojenną, chcemy po prostu dostać swoje podwyżki wynagrodzeń, tak jak inni nasi znajomi i rodziny dostają podwyżki.

Czy możecie przygotować dla nas gotowy do wypełnienia wzór podania o podwyżkę grupową?

Tak jak pisałem, nie chcemy wchodzić w spór z firmą, wiadomo jakie są czasy, pracę trzeba szanować, ale też nie wolno pozwalać się wyzyskiwać. Widać, że firma zarabia pieniądze, od czasu do czasu remontują halę, wymieniane są maszyny, kierownictwo jeździ nowymi autami. Proszę o pomoc w napisaniu podania o grupową podwyżkę. Mariusz Cz.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

poniżej zamieszczam gotowy do pobrania wzór zbiorowego podania o podwyżkę:

Zbiorowe podanie o podwyżkę wzór

jeśli pracownicy chcą złożyć grupowe podanie o podwyżkę wynagrodzenia, to uważam, że najlepiej będzie, jeśli wybrany pracownik – osoba, która najbardziej czuje się kompetentna, przygotuje właściwe pismo, korzystając z przygotowanego przez nas wzoru.

Adresatem prośby powinien być przełożony danej grupy pracowników. Niemniej z doświadczenia wiem, że prośby kierowane wprost do kierowników lub prezesów znacznie częściej są pozytywnie rozpatrywane, niż te składane na ręce np. brygadzisty.

W treści prośby o podwyższenie wynagrodzenia warto użyć odpowiednich argumentów, tj.

  • brak podwyżki od wielu lat
  • brak premii i dodatków
  • stale rosnące koszty utrzymania się
  • wysokie osiągi/normy wypracowywane przez pracowników
  • długi staż pracy w danym zakładzie
  • duże doświadczenie zawodowe
  • ogromne zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych obowiązków.

Dodam, że każdy „pozytywny w odbiorze” argument będzie na korzyść pracowników. Natomiast należy unikać szantażu, czyli argumentów, że w razie braku podwyżki zaczną się grupowe zwolnienia lub protesty.

Na koniec zaznaczę, że jeśli prośba o podwyżkę ma zostać podpisana przez większą grupę osób, to na dole pisma, należy wymienić je z imienia i nazwiska, pozostawiając obok miejsce na złożenie podpisów. Warto zadbać, by pismo było czytelne, a pracodawca bez problemu mógł spersonalizować wnioskodawców.

Paweł odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

Proszę o poradę w jaki sposób napisać podanie o zbiorową podwyżkę wynagrodzenia. Wartość podwyżki miałaby być stawką procentową od obecnego wynagrodzenia ze wskazaniem na inflację, co powoduje wzrost kosztów utrzymania pracowników. W treści chcielibyśmy, żeby była zawarta prośba o odpowiedź z uzasadnieniem. Do kogo kierować pismo, jest to spółka z o.o.