Zbiorowe podanie o podwyżkę WZÓR

Jak napisać skuteczne podanie o zbiorową podwyżkę? pracownicy, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje i zdobywają doświadczenie, stają się dla przedsiębiorstwa coraz cenniejsi. Mimo to wielu pracodawców nie widzi potrzeby podnoszenia im wynagrodzenia, dlatego osoby, które uważają, że ich pensja jest nieadekwatna do jakości wykonywanej pracy, powinny złożyć zbiorowe podanie o podwyżkę wynagrodzenia. Jest to najodpowiedniejsza forma wnioskowania o zwiększenie wynagrodzenia i często okazuje się znacznie skuteczniejsza niż wystosowanie takiej prośby w trakcie zwykłej rozmowy.

Wstęp

zbiorowe-podanie-o-podwyzke-wzor-pdf-docJak napisać oficjalne pismo o podwyżkę? aby pismo było skuteczne, powinno się w nim znaleźć kilka cennych z punktu widzenia pracodawcy – informacji, które zwiększą szanse na podwyżkę pensji. Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór zbiorowego podania o podwyżkę, które pobierzesz poniżej:

Zbiorowe podanie o podwyżkę wzór

Dlaczego warto złożyć zbiorowe podanie o podwyżkę?

Grupowe podanie o podwyżkę wynagrodzenia to dokument, na którym widnieje więcej niż jedno nazwisko. Jeśli z wnioskiem do pracodawcy występuje nie jeden, lecz kilkoro pracowników, istnieją dużo większe szanse, że przełożony zdecyduje się rozpatrzyć takie pismo pozytywnie – a już z pewnością nie będzie mógł go zignorować.

Obawiając się bardziej radykalnych kroków ze strony swojej kadry, pracodawca powinien przychylić się do prośby lub przynajmniej zacząć negocjacje dotyczące możliwej podwyżki.

Jak wygląda wzór zbiorowego podania o podwyżkę?

Wzór grupowego podania o podwyżkę zasadniczo różni się od indywidualnej wersji wniosku o podwyższenie wynagrodzenia, na piśmie należy uwzględnić dane wszystkich pracowników, którzy występują z formalną prośbą i nadać pismu właściwej narracji.

Wzór podania o podwyżkę musi zachowywać oficjalną formę, ponieważ jest pismem formalnym, dlatego powinien składać się z takich elementów jak:

  • data i miejsce sporządzenia,
  • dane pracowników (imię i nazwisko oraz zajmowane stanowisko),
  • dane osoby decyzyjnej lub imię i nazwisko przełożonego wraz z danymi adresowymi firmy,
  • tytuł „Zbiorowe podanie o podwyżkę”,
  • treść podania, na którą składa się wstęp (np. zwracamy się z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie……..), rozwinięcie i zakończenie (wszystko znajdziecie w naszym wzorze pisma).

W treści zbiorowego podania o podwyżkę należy w pierwszej kolejności zasygnalizować, jaki jest cel składanego wniosku, a następnie przejść do uzasadnienia, podając konkretne argumenty.

Im lepiej uzasadnione podanie, tym większe szanse na pozytywną odpowiedź szefa.

 

Jak uzasadnić grupowe podanie o podwyżkę?

Treść grupowego podania o podwyżkę powinna skłonić przedsiębiorcę do podniesienia wynagrodzenia, dlatego najważniejsze jest uzasadnienie prośby odpowiednimi argumentami. O czym warto napisać?

Oto zagadnienia, do których warto się odnieść:

  • doświadczenie i kompetencje pracowników – czyli wykazanie, że kompetencje pracowników wzrosły od dnia zatrudnienia lub dnia ostatniej podwyżki, dobrze podać tym przypadku konkretne przykłady – ukończone kursy, szkolenia, uzyskane certyfikaty, dyplomy, itp.,
  • osiągnięte wyniki – przypomnienie wszystkich istotnych sukcesów pracowników, przytoczenie wysokich wyników w rankingach czy też wzmianka o zdobyciu ważnego klienta,
  • zwiększony zakres obowiązków –  jeśli zakres obowiązków pracowników wyraźnie wzrósł od dnia zatrudnienia, naturalnym jest ubieganie się o proporcjonalny wzrost wynagrodzenia.

Jakich argumentów lepiej nie używać? W zbiorowym podaniu o podwyżkę nie warto powoływać się na fakt, że inny pracownik na podobnym stanowisku otrzymuje wyższe wynagrodzenie (może mieć wyższe kompetencje).

W uzasadnieniu lepiej nie grozić również pracodawcy odejściem do konkurencji czy celowym obniżeniem jakości pracy, gdyż może to zaszkodzić relacjom między przełożonym a wszystkimi pracownikami. Jeśli powodem do przyznania podwyżki mają być np. rosnące koszty życia, to lepiej powołać się na inflację, niż na prywatną sytuację każdej osoby zatrudnionej (kredyt, długi itp.).

Kiedy najlepiej złożyć zbiorowe podanie o podwyżkę?

Aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie podania o podwyżkę wynagrodzenia, pismo najlepiej jest złożyć przed końcem okresu rozliczeniowego firmy. Jest to bowiem czas podsumowań i planowania przyszłego budżetu, czyli również wynagrodzeń i ewentualnych podwyżek.

Podanie złożone w innym terminie nie jest skazane na negatywną odpowiedź, jednak faktyczne podwyższenie pensji prawdopodobnie nie nastąpi wtedy zbyt szybko. W takich okolicznościach pracodawcy łatwiej będzie również złożyć pracownikom fałszywe obietnice, których później nie spełni.

 

Najważniejsze wskazówki

  • Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia dla całej grupy pracowników? aby zwiększyć szanse na podwyżkę wynagrodzenia, przygotowaliśmy grupowy wniosek o podwyżkę, wzór podania wystarczy jedynie pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie przekazać przełożonemu lub pracodawcy (prośba o podwyżkę jest w formacie pdf i docx).
  • Prośba o podwyżkę powinna być sporządzona w grzecznościowym trybie, grożenie odejściem, strajkiem, czy obniżoną wydajnością pracowników sprowadzi całą sprawę na niewłaściwy tor. W piśmie ma bardziej chodzić o uwypuklenie niektórych faktów, które skłonią pracodawcę do podwyżki wynagrodzenia.
  • Pisząc podanie o podwyżkę, nie wolno także używać argumentów zaczerpniętych z życia prywatnego, dotyczących dóbr materialnych, jak np.:
  • Pracownicy często chcąc wziąć sprawy w swoje ręce, popełniają błędy, które na bardzo długo mogą zamknąć im drogę do podwyżki, mam tu na myśli odpowiednią formę podania, a więc uprzejmą prośbę, zamiast wylewania na papier wszystkich złych i niesprawiedliwych sytuacji, jakie spotkały pracowników w danym zakładzie pracy – nie tędy droga!

 

Podobne wzory pism:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Zbiorowe podanie o podwyżkę WZÓR”
  1. Ma ktoś pomysł jakich argumentów użyć we wniosku aby zwiększyć szanse na otrzymanie grupowej podwyżki? u mnie w firmie prośbę o podwyżkę grupową ma zamiar złożyć 5 osób, które pracują na magazynie. Wszyscy dookoła dostali na przestrzeni ostatniego roku podwyżki, a my zostaliśmy pominięcia, a to właśnie my robimy fizyczną robotę, pakując i dostarczając towar. Swoją prośbę mamy zamiar uzasadnić właśnie tym, że wszyscy dostali podwyżkę ale nie my, mamy nadzieję, że kierownictwo sklepu przychylnie spojrzy na nasz wniosek. Pozdrawiam!

Comments are closed.