ZBIOROWE podanie o podwyżkę WZÓR do wypełnienia!

Jak napisać podanie o zbiorową podwyżkę pensji i jakich argumentów użyć? zbiorowe podanie o podwyżkę ma szanse “ugrać” znacznie więcej aniżeli pojedyncze wnioski pracowników niezadowolonych z pensji. O zbiorową podwyżkę wynagrodzenia najczęściej występuje się w sytuacji, gdzie wynagrodzenie w zakładzie pracy nie zmieniło się od dłuższego czasu, bądź wtedy gdy pracownikom powierzono szerszy zakres obowiązków, a pensja pozostała na niezmienionym poziomie.

Wstęp

grupowe-podanie-o-podwyzke-wzor-pdf-doc-przykladPodanie o podwyższenie wynagrodzenia jest pismem formalnym, powinno zatem spełniać pewne wymogi formalne stawiane tego typu pismom. W piśmie powinny znaleźć się więc wszystkie niezbędne informacje, a sam jego charakter powinien mieć dobrze przemyślaną strukturę.

Aby ułatwić Ci sporządzenie skutecznego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór zbiorowego podania o podwyżkę wynagrodzenia, który pobierzesz poniżej:

Grupowe podanie o podwyżkę wzór

Kiedy pracownicy mogą starać się o podwyżkę?

O grupową podwyżkę można starać się w każdym dowolnym miesiącu roku kalendarzowego, nie ma żadnego znaczenia pora roku i nie trzeba też czekać na koniec roku finansowego. Warto jednak zwrócić uwagę na cykle pojawiające się w danej firmie (choć nie we wszystkich firmach one występują).

W zależności od sektora w którym pracujesz, Twoja firma może mieć mniej lub więcej pracy i może potrzebować Cię znacznie bardziej niż w pozostałych miesiącach roku.

Jeśli więc występują w Waszych firmach okresy wzmożonej pracy, warto zaczekać właśnie na taki moment i dopiero wtedy z lekkim wyprzedzeniem napisać do pracodawcy podanie o zbiorową podwyżkę wynagrodzenia.

Dla pracodawcy otrzymanie takiego pisma będzie wiązać się koniecznością przymusowej analizy płac, szczególnie że “gorący okres” jest tuż tuż i gwarantuję, że jako grupa pracowników na pewno nie zostaniecie zignorowani, czy też odsunięci na dalszy plan.

 

Jak napisać grupowe podanie o podwyżkę wynagrodzenia?

Wniosek o grupową podwyżkę wynagrodzenia jak już pisałem – jest formalnym dokumentem i traktowany jest zupełnie na równi z:

Podanie o grupową podwyżkę tak jak każdy z powyższych dokumentów powinien zawierać następujące elementy:

  • miejscowość i datę sporządzenia podania,
  • dane pracowników ubiegających się o podwyżkę (imię i nazwisko pracownika wraz z pełnioną w firmie rolą),
  • dane pracodawcy/dane firmy, lub dane osoby decyzyjnej,
  • stosowny nagłówek, czyli cel podania: “Grupowe podanie o podwyżkę wynagrodzenia“,
  • wstęp pisma poprzedzony grzecznościowym zwrotem, np.: “Zwracamy się z uprzejmą prośbą…“,
  • odręczne podpisy wszystkich pracowników.

Zatem treść podania o grupową podwyżkę należy zacząć od grzecznościowego zwrotu, po czym przejść należy do określenia rodzaju prośby o jaką zwracamy się do pracodawcy.

Jak uzasadnić grupowy wniosek o podwyżkę?

W dalszej części pisma przechodzimy płynnie do uzasadnienia naszej prośby. W tej sekcji naszym zadaniem będzie przekonanie pracodawcy do podniesienia pensji wszystkim pracownikom wpisanym w podanie.

Uzasadnienie podania o zbiorową podwyżkę może przybrać różne formy, formę tę natomiast definiować powinna sytuacja w firmie oraz stosunki z szefem lub kierownictwem firmy.

Uzasadnienie może mieć więc mniej lub bardziej formalny charakter.

W dalszej kolejności należy uwypuklić pracodawcy, jak wasza praca i zaangażowanie się w wypełnianie swoich codziennych obowiązków przekładają się na sukces firmy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wymienić osiągnięcia zawodowe, bądź zdobyte nowe kwalifikacje zawodowe.

Listę osiągnięć można wypunktować w formie listy, aby sekcja ta była jasna i czytelna dla rozpatrującego wasze podanie pracodawcy.

Pamiętaj, że dobrze uzasadnione podanie jest “kluczem do sukcesu”!

 

Warto dać coś na zachętę

Jak jeszcze przekonać pracodawcę do podwyżki pensji? Zbiorowe podanie o podwyżkę wynagrodzenia może też zawierać końcową -podsumowującą sekcję w której opiszecie, jak na waszą pracę wpłynęłaby podwyżka pensji.

Sekcja ta powinna zawierać obietnice dotyczące chęci dalszego doskonalenia się i kształcenia w kierunku zajmowanego stanowiska, należy tu pokazać pracodawcy, że zależy wam na firmie.

Można też wspomnieć o lojalności wobec firmy, której zamierzacie dochować jeśli otrzymacie podwyżkę, przecież nawiązanie stosunku pracy nie oznacza od razu, że jako pracownicy na zawsze stajecie się własnością firmy.

Niby istnieje przepis (art. 100 § 2 pkt. 4 Kodeksu pracy), który zobowiązuje pracownika do dbania o dobro i wizerunek zakładu pracy w którym pracownik jest zatrudniony.

Mimo wszystko jednak pracownik zawsze może odejść od pracy (składając wypowiedzenie umowy o pracę) lub może też zaczekać do wygaśnięcia umowy o pracę i jej po prostu nie przedłużyć – po czym może zatrudnić się u konkurencji, zabierając ze sobą cały bagaż wiedzy i doświadczeń zdobytych w obecnej firmie.

Formułując zbiorowe podanie o podwyżkę warto na końcu zwrócić się do pracodawcy w celu pozytywnego rozpatrzenia prośby.

Czego nie pisać w podaniu?

Starając się przekonać pracodawcę do podwyższenia pensji dla całej grupy pracowników, nie warto wyciągać “z rękawa” wszelkich możliwych argumentów.

Nie należy zatem powoływać się na:

  • urodzenie dziecka i powiększenie się rodziny,
  • zaciągnięcie kredytu na dom, czy mieszkanie,
  • konieczność zmiany samochodu, czy mieszkania na większe,
  • nie należy odwoływać się także do osobistych problemów życiowych,
  • nie należy także wysnuwać pretensji, że inni pracownicy w firmie zarabiają więcej,
  • nie wolno także doprowadzać do tego, by podanie o podwyżkę wybrzmiewało szantażem, że jeśli nie dostaniemy podwyżki, to się zwalniamy z pracy,
  • nie wolno też przywoływać emocjonalnych argumentów, gdyż te nie nastroją szefa bądź kierownictwa pokojowo.

Grupowe podanie o podwyżkę powinno mieć ścisły związek z miejscem pracy, naszymi kwalifikacjami i kompetencjami, a także sytuacją w firmie. Nie ma tu miejsca na osobiste wycieczki.

 

Podsumowanie

Napisać zbiorowe podanie o podwyżkę wcale nie jest tak łatwo, szczególnie jeśli bardzo zależy nam na efekcie końcowym w postaci podwyższenia uzyskiwanego do tej pory wynagrodzenia.

Podpowiedziałem wam jak mniej więcej napisać podanie o podwyżkę, ale mimo wszystko zachęcam was, by pobrać przygotowany przez nas wzór grupowego podania. Nasz wzór podania wystarczy jedynie pobrać i uzupełnić danymi pracowników, którzy wnioskują o wyższe wynagrodzenie oraz uzupełnić kilka innych niezbędnych pól.

Pisząc podanie o podniesienie wynagrodzenia, należy skupić się przede wszystkim na argumentach, które przekonają kierownictwo firmy do przychylenia się do waszej prośby.

Jakich argumentów użyć? należy użyć takich argumentów, by pracodawca dostrzegł, że dodatkowe koszty, jakie poniesie w związku ze zwiększeniem pracownikom wynagrodzenia, będą dla niego opłacalne i przełożą się na jeszcze większy sukces jego firmy.

Trzeba mieć świadomość, że pracodawca prawdopodobnie nigdy nie będzie widzieć potrzeby dobrowolnej podwyżki wynagrodzenia swoim pracownikom, dlatego tak bardzo ważne staje się dobre uzasadnienie podania o podwyżkę.

Podsumowując, w podaniu warto wskazać, że:

  1. w ogóle / lub od dawna nie było podwyżki pensji w firmie,
  2. pracownicy podnoszą swoje kwalifikacje i są chętni do dalszego rozwoju,
  3. chętnie współpracują z przełożonymi i są dyspozycyjni,
  4. otrzymują coraz więcej obowiązków a co za tym idzie – więcej odpowiedzialności,
  5. są kluczowym filarem w firmie i to od nich zależą wyniki finansowe przedsiębiorstwa,
  6. pracownicy zarabiają mniej niż ci pracujący w firmie konkurencyjnej.

Kończąc już – podanie o podwyżkę powinno posiadać odpowiednią formę i styl, dlatego przygotowując wniosek o podwyżkę, warto pobrać przygotowany przez nas wzór podania.

 

Podobne wzory pism:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze