Zrzeczenie się spadku po mamie dziecka, a spadek po babciach

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówZrzeczenie się spadku po mamie dziecka, a spadek po babciach
AvatarPatrycja zapytał 4 miesiące temu

Witam,

Mój brat samotnie wychowuję syna. Jego była partnerka zaniedbała obowiązki matki i brat przejął opiekę nad synem, który ma 3 latka.

W lutym tego roku matka dziecka zmarła, natomiast jej matka twierdzi, że brat powinien zrzec się spadku po niej ich małoletniego syna, ze względu na tryb życia, jaki prowadziła, czyli zero pracy, zero ubezpieczenia, alkoholizm, leczenia szpitalne i możliwość długów, o których nikt nie wie, dziewczyna nie posiadała żadnego majątku, poza tym, który odziedziczyłaby kiedyś po mamie czy babci (nieruchomości).

Brat się martwi, że jeśli odrzuci spadek w imieniu syna, to straci on również możliwość dziedziczenia w przyszłości właśnie tego majątku po mamie i babci, zmarłej byłej partnerki.

Nie mieli ślubu, więc sprawa spadkowa dotyczy tylko dziecka. Proszę powiedzieć jaki wpływ będzie miało zrzeczenie się spadku po mamie dziecka, na spadek po babciach?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

odrzucenie spadku należy odróżnić od innej instytucji, jaką jest zrzeczenie się dziedziczenia.

Tylko zawarcie umowy zrzeczenia dziedziczenia może pociągnąć za sobą skutek dla zstępnych zrzekającego się spadku – zostają oni wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Na złożenie oświadczenia o zrzeczeniu spadku jest już za późno, bowiem zrzeczenie może nastąpić jedynie za życia spadkodawcy i dla swej skuteczności wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.

Natomiast oświadczenie, o którym piszesz, czyli odrzucenie spadku nie ma żadnego wpływu na powołanie do dziedziczenia po innych spadkodawcach np.dziadkach.

Niemniej jednak, skoro matka dziecka nie żyje i mogła pozostawić po sobie długi, warto rozważyć zasadność złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Z ustawy po bratowej dziedziczyć będzie jedynie jej syn, jeśli nie była ona w małżeństwie z Twoim bratem.

Jeżeli jednak brat odrzuci spadek w imieniu syna, do dziedziczenia po zmarłej dojdą jej rodzice i rodzeństwo, którzy również będą musieli podjąć decyzję, czy chcą spadek odrzucić, czy jednak decydują się na przyjęcie spadku i przejście przez ewentualną „batalie” z wierzycielami zmarłej.

Chcę jednak zwrócić Twoją uwagę na okoliczność, że dziecko zawsze nabywa spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Spadek z ograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkowe do wartości czynnej masy spadku nabędą także ci spadkobiercy, którzy w terminie sześciu miesięcy od swego powołania do spadku nie złożą żadnego oświadczenia.

Jeśli więc długi zmarłej nie są pewne lub istnieje prawdopodobieństwo, że nie ma żadnych długów bankowych, można spróbować przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Odpowiedzialność za długi nie może przekroczyć wartości majątku, jaki po sobie pozostawił spadkodawca.

W Waszym przypadku mamy do czynienia z nieruchomościami, dlatego przed podjęciem decyzji co do spadku, warto spróbować dotrzeć do prawdopodobnych wierzycieli zmarłej.

Twoja odpowiedź