Gdzie dokładnie mogę się dowiedzieć o moich długach?

Witam mam takie pytanie, gdzie dokładnie mogę się dowiedzieć o moich długach? Bo z tego, co wiem, to mam ich kilka, są to mandaty od policji, od kanarów, niezapłacone kary sądowe, jedna pożyczka i coś by się tam jeszcze pewnie znalazło z dawnych lat.

Gdzie dowiedzieć się o długach?


Gdzie dowiedzieć się o długach?

Aby zdobyć informacje o długach, należy zarejestrować się w dwóch lub trzech rejestrach, które gromadzą wszelkie dane finansowe na temat konsumentów.

Pierwszym rejestrem, jaki polecam sprawdzić, jest BIK (Biuro Informacji Kredytowej), gdzie dowiesz się o wszystkich swoich długach, które posiadasz.

Zanim zarejestrujesz się w BIK-u, ściągniesz raport, przeczytaj: czym jest raport BIK i jak go czytać. Informację o swoich długach, znajdziesz w sekcji: „niespłacone długi” zaznaczonej na zdjęciu:

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

Masztu jak na dłoni:

  • nazwę wierzyciela,
  • kwotę zadłużenia,
  • datę wymagalności zobowiązania.

Kolejnym rejestrem, który musisz sprawdzić, jest KRD (Krajowy Rejestr Długów), rejestracja jest dość prosta – intuicyjna. Żeby mieć dostęp do raportu KRD, musisz jak w przypadku BIK-u, zarejestrować się i zweryfikować.

rejestracja-w-krd

Do rejestru dłużników KRD dostaniemy się, gdy nasz dług wynosi co najmniej 200 zł w przypadku osób prywatnych i 500 zł w przypadku właścicieli firm.

Trzecim rejestrem dłużników jest ERIF, wystarczy wejść na stronę www.erif.pl i tam założyć swoje konto. W ERIF tak samo, jak w KRD znajdziemy się, jeśli wierzyciel, któremu jesteśmy winni pieniądze na kwotę co najmniej 200 zł, wpisze nas na listę dłużników.

Warto też wiedzieć, że po spłaceniu zadłużenia, wierzyciel, który zamieścił w którymkolwiek rejestrze długów nasze dane osobowe, musi je stamtąd usunąć pod rygorem kary pieniężnej i możliwości dochodzenia przez nas odszkodowania.

Mam nadzieję, że wiesz już, jak i gdzie sprawdzić swoje długi. Zachęcam do sprawdzania się w takich rejestrach, przynajmniej raz w roku. Warto kontrolować to, jak banki i instytucje finansowe obracają naszymi prywatnymi danymi osobowymi, bo czasami zdarzają się błędne wpisy w ww. rejestrach!

Chciałabym w tym momencie polecić Ci e-book Pani Iwony Wendel, e-book nosi nazwę: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem. Jest to jedyna polska publikacja o wychodzeniu z długów. Autorką jest Pani Iwona, której udało się wyjść z długów sięgających pół miliona złotych.

jak-wyjsc-z-chwilowek

Całą swoją wiedzę i doświadczenie, jakie Pani Iwona zdobyła, przelała na papier i tak powstał e-book. Zachęcam Cię do jego przeczytania, inaczej zaczniesz patrzeć na problem długów, opracujesz strategię i zdobędziesz porządną motywację do działania. Jeśli się pospieszysz, zdążysz na 50% obniżkę ceny e-booka, a razem z nim otrzymasz pomocne w wychodzeniu z długów bonusy.

Koniecznie przeczytaj:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze