Witam mam takie pytanie, gdzie dokładnie mogę się dowiedzieć o moich długach? Bo z tego co wiem, to mam ich kilka, są to mandaty od policji, od kanarów, nie zapłacone kary sądowe, jedna pożyczka i coś by się tam jeszcze pewnie znalazło z dawnych lat. Gdzie dowiedzieć się o swoich długach?

Aby dowiedzieć się wszystkiego na temat swoich długów, należy zarejestrować się w dwóch lub trzech rejestrach, które gromadzą wszelkie dane finansowe na temat konsumentów.

Pierwszym rejestrem jaki polecam sprawdzić, jest BIK (Biuro Informacji Kredytowej), gdzie dowiesz się o wszystkich swoich długach które posiadasz.

Zanim zarejestrujesz się w BIK-u ściągniesz raport, przeczytaj czym jest raport BIK i jak go czytać. Informację o swoich długach, znajdziesz w sekcji: „niespłacone długi” zaznaczonej na zdjęciu:

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

Masztu jak na dłoni:

  • nazwę wierzyciela,
  • kwotę zadłużenia,
  • datę wymagalności zobowiązania.

Kolejnym rejestrem, który musisz sprawdzić, jest KRD (Krajowy Rejestr Długów), rejestracja jest dość prosta – intuicyjna. Żeby mieć dostęp do raportu KRD, musisz jak w przypadku BIK-u, zarejestrować się i zweryfikować.

rejestracja-w-krd

Do rejestru dłużników KRD dostaniemy się, gdy nasz dług wynosi co najmniej 200 zł w przypadku osób prywatnych i 500 zł w przypadku właścicieli firm.

Trzecim rejestrem dłużników jest ERIF, wystarczy wejść na stronę www.erif.pl i tam założyć swoje konto. W ERIF tak samo jak w KRD, znajdziemy się jeśli wierzyciel któremu jesteśmy winni pieniądze na kwotę co najmniej 200 zł, wpisze nas na listę dłużników.

Warto też wiedzieć, że po spłaceniu zadłużenia, wierzyciel który zamieścił w którymkolwiek rejestrze długów nasze dane osobowe, musi je stamtąd usunąć pod rygorem kary pieniężnej i możliwości dochodzenia przez Nas odszkodowania.

Mam nadzieję, że wiesz już jak i gdzie sprawdzić swoje długi. Zachęcam do sprawdzania się w takich rejestrach, przynajmniej raz w roku. Warto kontrolować to, jak banki i instytucje finansowe obracają naszymi prywatnymi danymi osobowymi, bo czasami zdarzają się błędne wpisy w ww rejestrach!

Koniecznie przeczytaj: