Jak chronić oszczędności przed inflacją? Kup złoto inwestycyjne

Inwestowanie w złoto fizyczne jest jednym ze znanych sposobów na ochronę kapitału przed działaniem inflacji. Najmniejsze sztabki kosztują już około 300 zł, dlatego kruszec może kupić nawet osoba z niewielkimi oszczędnościami. Jak i gdzie bezpiecznie kupować złoto i dlaczego warto uwzględnić je w swojej strategii oszczędzania?

Jak złoto może ochronić wartość oszczędności?

Osoby, które oszczędzają pieniądze, mogą być sfrustrowane wysoką inflacją. Szybki wzrost cen produktów i usług sprawia, że odkładane w każdym miesiącu pieniądze tracą swoją realną wartość (siłę nabywczą – za tyle samo możemy kupić mniej). W ostatnich latach konta oszczędnościowe banków nie oferowały oprocentowania, które pozwoliłoby temu zaradzić.

Osoby posiadające oszczędności często inwestują je (w całości lub w części) w tzw. bezpieczne przystanie, tzn. inwestycje, które nie wiążą się z ryzykiem lub ryzyko to jest bardzo małe. Złoto jest jedną z takich przystani, ponieważ jego ceny systematycznie rosną (w ujęciu długoterminowym, w perspektywie miesięcy mogą się wahać).

Jednocześnie jest to metal rozpoznawalny na całym świecie i wysoko ceniony w każdym zakątku globu. Dlatego też złoto bywa nazywane walutą uniwersalną – można je bezstratnie sprzedać w dowolnym miejscu na świecie, niezależnie od okoliczności.

Złoto jest też produktem namacalnym i jest niezależne od systemu bankowego, w przeciwieństwie do tradycyjnej waluty, która może stracić na wartości na przykład w wyniku kryzysu gospodarczego. Można zakładać, że na złoto zawsze będzie popyt – szczególnie że zgodnie z przewidywaniami naukowców, znane nam złoża zostaną wyeksploatowane już za kilkadziesiąt lat.

Czy każdy może kupić złoto? Jak to zrobić?

Warto wiedzieć, że inwestycja w kruszce jest dostępna dla każdego, nawet dla osób, które nie zgromadziły bardzo dużego kapitału. Jest więc prostszym sposobem na ochronę siły nabywczej pieniędzy niż na przykład nieruchomości, które mogą kupić tylko osoby majętne.

Złoto fizyczne sprzedawane jest w formie sztabek, a także monet. Te pierwsze są dostępne w wielu wariantach – już od 1 grama (w sierpniu 2023 kosztują około 300 zł), aż po kilogramowe (około 265 000 zł) i większe. Między nimi jest wiele wariantów pośrednich, np. 5 g, 10 g, 31,1 g (1 uncja trojańska), 50 g, 100 g i wiele innych.

Z kolei monety inwestycyjne (monety bulionowe) często spotkamy w wadze 31,1 g (czyli 1 oz – 1 uncja trojańska). To koszt około 8 000 zł, ale odpowiednio taniej kupimy monety o niższej masie, np. 1/2, 1/4, 1/10 lub 1/25 oz.

jak-inwestowac-w-zloto

Nie każdy rodzaj złota może być traktowane jako sposób na oszczędności

Sztabki i monety bulionowe to produkty inwestycyjne – składają się w całości (lub w prawie całości) ze złota a ich cena zależy przede wszystkim od rynkowej ceny zawartego w nich kruszcu.

Na cenę ma wpływ także marża dealera – warto więc wybierać sprzedawców, którzy utrzymują ją na relatywnie niskim poziomie, co przekłada się na konkurencyjne ceny wyrobów.

Z kolei biżuteria i monety historyczne są wyceniane inaczej – ich cena zależy również od estetyki wykonania, kosztów w pracy jubilera czy wartości sentymentalnej. Takie produkty trudniej też sprzedać.

Tymczasem sztabki i monety są produkowane według tych samych standardów (gramatura, wzór) na całym świecie i wszędzie są rozpoznawalne przez inwestorów. Dzięki zabezpieczeniom (takim jak mikrograwer czy zabezpieczenia kątowe na monetach) są trudne do podrobienia. Dodatkowo kupując je u profesjonalnego sprzedawcy, nie trzeba obawiać się o ich autentyczność.

Warto wiedzieć, że złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, a sprzedając je z zyskiem po minimum 6 miesiącach od zakupu, nie trzeba płacić podatku dochodowego.

Gdzie bezpiecznie kupić złoto i o czym pamiętać?

Najlepiej zgłosić się do podmiotu, który zajmuje się profesjonalnie sprzedażą metali inwestycyjnych. Dealerzy metali szlachetnych prowadzą salony sprzedaży, a często także sprzedają kruszce przez internet. Przykładem takiego sprzedawcy jest ASCOIN, który oferuje złote wyroby z konkurencyjną marżą. Więcej informacji znajdziesz bezpośrednio na stronie https://ascoin.pl/.

Na jakie wyroby zwrócić uwagę? W przypadku sztabek wyznacznikiem bezpieczeństwa może być akredytacja LBMA – Londyńskiej Giełdy Rynku Kruszców. Producenci z taką akredytacją to między innymi Valcambi, PAMP, Argor-Heraeus, czy Perth Mint. LBMA zrzesza także znane światowe mennice, które emitują rozpoznawalne na całym świecie monety, takie jak Krugerrand, Australijski Kangur, Britannia, Amerykański Orzeł, czy Kanadyjski Liść Klonu.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze