Jak długo czeka się na kredyt hipoteczny? Co wydłuża cały proces? Sprawdź na blogu kredytowym!

Pozytywna decyzja kredytowa to bez wątpienia marzenie każdego wnioskodawcy. Oczekiwanie na nią jest oczywiście bardzo stresujące. Na co należy się przygotować i w jaki sposób można skrócić do minimum ten okres? Sprawdźmy!

Więcej wniosków w bankach to dłuższe oczekiwanie

W wielu przypadkach zależność jest stosunkowo prosta: czas potrzebny na uzyskanie decyzji kredytowej zależy bezpośrednio od tempa procedowania wniosków przez banki.

Na to z kolei decydujący wpływ ma liczba składanych wniosków w danym okresie. Im jest ich więcej, tym dłuższa kolejka spraw oczekujących na rozpatrzenie. Przez bardzo długi czas, ze względu przede wszystkim na wysokie stopy procentowe, wniosków było rekordowo mało. 

Według danych BIK za I kwartał 2023 roku łączna liczba składanych wniosków była niższa o 40% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku.

Obecnie sytuacja prezentuje się jednak inaczej między innymi ze względu na wejście w życie rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Biuro Informacji Kredytowej w lipcu 2023 roku odnotowało powyżej 43 tysięcy złożonych wniosków o kredyt mieszkaniowy (wzrost o 273% w relacji rok do roku). 

Ile obecnie czeka się na rozpatrzenie kredytu?

Jak długo czeka się na kredyt hipoteczny

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest proste. Ostatecznie wszystko zależy od konkretnego banku, a nawet jego oddziału. Bardzo duży wpływ ma również charakterystyka konkretnej sprawy. Ze względu na duże zainteresowanie kredytami lepiej nastawić się na nawet 2-3 miesiące oczekiwania na podpisanie umowy kredytowej. 

Otrzymanie decyzji wstępnej opierającej się przede wszystkim na analizie finansów klienta będzie rzecz jasna zdecydowanie mniej czasochłonne. Możesz ją uzyskać nawet po 1–2 tygodniach oczekiwania. Stosunkowo szybko zorientujesz się więc, czy masz szanse na kredyt. 

Możesz przyspieszyć decyzję kredytową  

Choć oczywiście nie masz wpływu na to, ile osób złoży wnioski kredytowe w tym samym czasie, co Ty, możesz znacząco przyspieszyć formalności. Jak? Liczy się dobre przygotowanie i organizacja. Bezcenne okaże się również wsparcie doradcy kredytowego, który dzięki świetnej znajomości rynku i procedur będzie w stanie skoordynować działania i przyspieszyć uzyskanie środków. 

Bardzo często oczekiwanie na decyzję wydłuża się ze względu na konieczność uzupełnienia braków w dokumentacji, błędów we wniosku czy problemów ze współpracą z innymi specjalistami niezbędnymi do uzyskania kredytu. To popularna opinia, którą podziela też Michał Dawidowicz, doradca kredytowy w Warszawie i autor blogkredytowy.pl.

Dobre przygotowanie do złożenia wniosku, a także umiejętne dobranie produktu do konkretnej sytuacji pozwala znacząco skrócić czas potrzebny instytucji na podjęcie decyzji. Bardzo często decyduje również o tym, czy w ogóle kredyt uda się uzyskać.

Jak przygotować się do wnioskowania?

Procedura poprzedzająca udzielenie kredytu często jest bardzo złożona i wymaga poddania skrupulatnej ocenie nie tylko kredytobiorcę, ale również nieruchomość, którą zamierza nabyć. Przede wszystkim warto więc upewnić się, że i kredytobiorca, i nieruchomość spełniają warunki banku. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników. 

Poza zdolnością kredytową, którą pomoże oszacować dobry doradca, liczy się wiek, źródło osiąganych dochodów, staż pracy czy dotychczasowa historia kredytowa. Z drugiej strony istotny jest również stan prawny nieruchomości i jej realna wartość rynkowa.

To wszystko wiąże się rzecz jasna z koniecznością dostarczenia kompletu dokumentów (na część z nich również trzeba czekać). Współpraca ze sprawdzonym ekspertem pozwoli Ci dobrze przygotować się do całego procesu i znacząco go skrócić.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze