Jak poradzić sobie z długami w czasach galopującej inflacji?

Jak wskazują dane udostępnione przez BIG InfoMonitor, z powodu galopującej inflacji i wszechobecnych podwyżek niemal jednej trzeciej Polaków brakuje pieniędzy na bieżące zobowiązania i podstawowe wydatki. Jednocześnie ponad połowa obawia się, że w najbliższych miesiącach pojawią się lub pogłębią kłopoty finansowe. Jeśli Ty także ledwo wiążesz koniec z końcem, a spłata regularnych zobowiązań jest dla Ciebie coraz większym wyzwaniem, sprawdź, co możesz zrobić.

Wg danych GUS we wrześniu 2022 roku wysokość inflacji wyniosła 17,2%. W praktyce oznacza to, że w porównaniu z wrześniem 2021 ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły średnio właśnie o taką wartość. Konsekwencją podwyżek cen żywności, usług, paliwa, opału oraz rosnących kosztów kredytów z oprocentowaniem zmiennym są potężne problemy z utrzymaniem płynności finansowej dotykające coraz więcej gospodarstw domowych.

Jak wskazują wnioski z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków” przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, już na początku tego roku co trzeci mieszkaniec naszego kraju deklarował, że w obecnych warunkach ma problemy, by związać koniec z końcem. Tego, że sytuacja materialna będzie się pogarszać, obawia się 56 proc. ankietowanych.

Pomoc w spłacie długów — 5 kroków, które warto wykonać, by poradzić sobie z zadłużeniem w czasach galopującej inflacji

Jak poradzić sobie z długami w czasach galopującej inflacji

Konsekwencje niespłacanych w terminie zobowiązań mogą negatywnie odbić się nie tylko na portfelu, ale także na pewności siebie, poczuciu własnej wartości i zdrowiu psychicznym. Jeśli na skutek trudnej sytuacji finansowej wpadłeś w długi, sprawdź, co możesz zrobić, aby wyjść na finansową prostą.

Weź odpowiedzialność za aktualny stan rzeczy

Kluczowym warunkiem powrotu do finansowej płynności powinna być akceptacja i wzięcie odpowiedzialności za obecny stan rzeczy. Jeśli będziesz chował głowę w piasek i udawał, że „wcale nie masz długów”, powrót na właściwe tory może okazać się trudny, a nierzadko wręcz niemożliwy.

Zanim zaczniesz realizować kolejne kroki, wygospodaruj trochę czasu, aby przeanalizować aktualną sytuację, podsumować długi i wyliczyć, ile w praktyce musisz zwrócić wierzycielom.

Ważne będzie także oszacowanie, ile pieniędzy w skali miesiąca możesz przeznaczyć na spłatę zaległości. Choć ta część procesu nie będzie zbyt przyjemna, bez niej nie będziesz w stanie pójść dalej.

Zastanów się, które koszty możesz zminimalizować

Oszczędzanie w czasach galopującej inflacji nie jest łatwe. Wszechobecne podwyżki mogą być impulsem, by jeszcze lepiej przyjrzeć się swoim finansom. Jak wskazują wnioski z badania przeprowadzonego przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor, na skutek inflacji aż 60 proc. Polaków kupuje żywność w sposób przemyślany.

Spadł również odsetek osób, które – wraz ze zmarnowanym jedzeniem – tracą pieniądze. Przemyślane zakupy spożywcze to tylko jeden ze sposobów, które pomogą Ci wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności.

Dobrym pomysłem może się okazać także przegląd garderoby i sprzedaż ubrań, których już nie nosisz, oraz racjonalne gospodarowanie energią elektryczną i wodą. Gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz, wyłączanie z kontaktu nieużywanych urządzeń czy wymiana żarówek na energooszczędne pozwolą Ci wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności.

Rozważ sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny

Na skutek podwyżek stóp procentowych raty kredytów i pożyczek z oprocentowaniem zmiennym wzrosły o kilkadziesiąt procent. Jeśli największym obciążeniem Twojego budżetu są coraz wyższe zobowiązania względem banków czy spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, rozważ sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny.

Dzięki niemu zastąpisz kilka rat jedną, niższą. Po konsolidację warto sięgnąć jednak jeszcze w momencie, kiedy mimo napiętego budżetu wciąż udaje Ci się regulować raty w terminie.

Nawet niewielkie opóźnienia mogą bowiem skutkować pogorszeniem historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, znacznie utrudniając, a czasem wręcz uniemożliwiając otrzymanie kredytu konsolidacyjnego.

Skontaktuj się z wierzycielami

Chcesz uzyskać pomoc w spłacie długów od wierzyciela — firmy lub osoby prywatnej? Nie czekaj, aż wierzyciel rozpocznie windykację, skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego i przekaże ją komornikowi. Taki proces będzie dla Ciebie nie tylko kosztowny, ale także bardzo stresujący.

Aby zminimalizować negatywne konsekwencje zadłużenia, skontaktuj się z nim jak najszybciej i zaproponuj zmianę warunków spłat. Możesz wnioskować o:

  • stworzenie nowego, dostosowanego do aktualnych możliwości finansowych harmonogramu spłat;
  • rozłożenie długu na możliwe do spłaty raty;
  • czasowe zawieszenie spłaty;
  • zmniejszenie kwoty spłacanych rat;
  • umorzenie części długu.

Pamiętaj, że chcąc wyegzekwować spłatę długu, wierzyciel ponosi koszty windykacji. Z jego perspektywy możliwość polubownego załatwienia sprawy będzie więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż przekazywanie sprawy na żmudną i kosztowną drogę sądowo-egzekucyjną. Istnieją więc duże szanse, że Twoja propozycja spłaty spotka się z pozytywną reakcją i akceptacją.

Bądź konsekwentny

Jeśli udało Ci się wynegocjować z wierzycielem nowe warunki spłaty zadłużenia, zadbaj o to, aby trzymać się wytyczonego planu i zachować żelazną konsekwencję. To właśnie ona pozwoli Ci odzyskać wolność i finansową równowagę.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze