Konto osobiste jest dziś wręcz wymogiem, trudno wyobrazić sobie bez niego codzienne funkcjonowanie. Jest wymagane przez pracodawców, którzy na konto przelewają wynagrodzenie, pomaga w zarządzaniu finansami, umożliwia wypłaty z bankomatów i robienie opłat.
Według danych Narodowego Banku Polskiego prawie 90% dorosłych Polaków posiada konto osobiste. Wszystkie banki oferują klientom usługę założenia konta. Który wybrać? Na jakie elementy należy zwracać uwagę?
SPIS TREŚCI:
Konto osobiste – co to jest?
Konto osobiste to inaczej konto bankowe lub rachunek bankowy. Jest to podstawowy produkt bankowy, który przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Bardzo często służy do wypłaty wynagrodzenia, płatności kartą, zlecania przelewów, opłacania rachunków, rat i zakupów online.
Można na nim gromadzić środki pieniężne pochodzące z różnych źródeł. Aby założyć ROR, klient musi podpisać umowę z wybranym bankiem. Każde konto ma swój indywidualny numer, składający się z 26 cyfr. Konto osobiste mogą założyć osoby prywatne, a także osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą.
ROR może być otwarty jako rachunek wspólny dla co najmniej dwojga osób. Banki oferują różne rodzaje kont osobistych np. rachunki rozliczeniowe, w tym bieżące i pomocnicze, konta młodzieżowe, konta studenckie, rachunki VIP, rachunki lokat terminowych, rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, rachunki terminowych lokat oszczędnościowych, rachunki powiernicze itd.
Każdy rodzaj konta ma swoje unikalne cechy i korzyści. Konto oszczędnościowe oferują wyższe oprocentowanie niż konta standardowe, natomiast konta VIP zazwyczaj zapewniają szereg dodatkowych usług, takich jak darmowe wypłaty z bankomatów czy bezpłatne przelewy internetowe. Dokładne cechy produktu finansowego opisuje ranking. Konto osobiste wybrane dzięki temu narzędziu na pewno będzie spełniać oczekiwania.
Na co zwracać uwagę, wybierając konto osobiste?
Wybór konta bankowego nie jest łatwy, trzeba zwrócić uwagę na wiele ważnych elementów. Konta mogą różnić się opłatami, dostępną ofertą oszczędnościową i walutową, dodatkowymi usługami, możliwością obsługi mobilnej. Ważne, aby dopasować takie konto, które będzie spełniać oczekiwania i potrzeby.
Opłaty na kontach osobistych
Opłaty to ważny parametr, który warto sprawdzić, wybierając konto bankowe. Niektóre banki konta są bezpłatne, ale trzeba spełnić określone warunki, ustalone przez bank. Może to być np. konieczność wykonania określonej liczby transakcji w miesiącu czy wpłata określonej sumy na konto. Inne banki mają ustalone opłaty, tj.:
- opłata za otwarcie oraz prowadzenie rachunku,
- opłata związana z wydaniem karty do bankomatu,
- koszty związane z wypłatą gotówki z bankomatów,
- koszty przelewów internetowych,
- koszty operacji zlecanych w oddziale.
Możliwość założenia konta oszczędnościowego
Niektóre banku oferują konta oszczędnościowe, które jest połączeniem konta osobistego i lokaty bankowej. Można je otworzyć razem z kontem osobistym. Pieniądze są oprocentowane, ale można nimi swobodnie zarządzać.
Warto jednak pamiętać, że pieniądze na kontach oszczędnościowych można wypłacać za darmo określoną ilość razy, więcej wypłat wiąże się opłatami. Na koncie oszczędnościowym można przechowywać nadwyżki finansowe, odkładać pieniądze na remont czy wakacje.
Konto walutowe
Osoby, które pracują za granicą, otrzymują zagraniczne świadczenia lub mają oszczędności w obcej walucie, mogą założyć konto walutowe. To takie konta osobiste, ale prowadzone w obcej walucie np. EUR, USD i CHF. Osoby zainteresowane tego typu produktem powinny wejść na stronę internetową banku i sprawdzić warunki założenia konta.
Najlepsze konta osobiste
Ciężko znaleźć najlepszy rachunek osobisty, ponieważ każdy klient może mieć inne potrzeby. Najczęściej jednak za idealne konto uważa się takie, które wyróżnia:
- Dostępność – łatwa i szybka możliwość dostępu do konta za pośrednictwem różnych kanałów, takich jak aplikacja mobilna czy strona internetowa,
- Bezpłatne – brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta oraz bezpłatne wypłaty z bankomatów,
- Wysokie oprocentowanie, pozwalające zwiększyć kapitał na koncie,
- Łatwa integracja – łatwe połączenie konta z innymi produktami finansowymi, takimi jak karty kredytowe czy lokaty,
- Dobra jakość obsługi klienta – szybka i skuteczna pomoc w razie pytań lub problemów z kontem, duża ilość dostępnych bankomatów w Polsce,
- Bezpieczeństwo – zabezpieczenia, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, aby chronić dane i środki na koncie,
- Brak ukrytych opłat, jasność i przejrzystość.
Ranking – konto osobiste
Aby upewnić się, czy wybór jest słuszny, warto sprawdzić ranking kont osobistych. To popularne narzędzie, które pozwala ocenić konta pod różnymi względami. W jednym miejscu skupia wiele ofert, pozwala porównać oferty z różnych banków.
Warto regularnie śledzić rankingi i zawracać uwagę na promocje, które często oferują banki. Na dobre warunki mogą zazwyczaj liczyć nowi klienci, ale niektóre banki przewidują również bonusy dla stałych klientów.
Może to być np. moneyback, czyli zwrot przez bank części wydatków za transakcje przeprowadzone kartą płatniczą lub kredyt gotówkowy na preferencyjnych warunkach.
W rankingu kont osobistych można sprawdzić m.in.: funkcjonalność rachunku, dostępność aplikacji mobilnej, oprocentowanie rachunku osobistego, możliwość płatności zbliżeniowych, dostępność usług cashback, możliwość podpięcia karty debetowej, wysokość opłat za zlecenie stałe, opłaty za sprawdzenie salda, działanie i możliwości aplikacji mobilnej itp.
Wybór odpowiedniego konta osobistego może być trudny, ale zwrócenie uwagi na kilka kluczowych kryteriów, takich jak opłaty, oprocentowanie i dodatkowe usługi, może pomóc w podjęciu decyzji. Warto również skorzystać z rankingów kont osobistych, które są dużą pomocą. Należy pamiętać, że wybór konta powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Oceń mój artykuł: