Jak zatrzymać odsetki u komornika? poradnik + WZÓR pisma

Witam, wpadłem wraz z żoną w tzw. pętlę kredytową. Wynajmowaliśmy mieszkanie, żona straciła pracę, z jednej pensji ciężko było wszytko opłacić i jeszcze żyć i tak się zaczęło, kredyt, później spłacałem kredyt kredytem itd. W ciągu ostatnich 6 lat z wynagrodzenia potrącono mi ok. 50 tys. Całkowity koszt zadłużenia to 67 tys. Byłem ostatnio u komornika dowiedzieć się ile mam jeszcze do spłaty i okazało się, że jeszcze 96 tys. zł razem z odsetkami. (450 zł Msc. Odsetki).

Zmieniłem pracę, żeby więcej zarabiać i szybciej długi spłacić. Teraz komornik potrąca mi z pensji 1300 zł, wcześniej po 650 zł. Proszę o radę co zrobić, żeby to szybciej spłacić, np. jak napisać pismo do komornika umorzenie odsetek? co powinno zawierać? jak zatrzymać odsetki u komornika? i jak w ogóle komornik nalicza odsetki?

W przyszłym roku żona spłaci swoje zobowiązania i będzie spłacać ze mną ten największy kredyt tj. 40 tys. zł, razem do komornika będziemy wpłacać ok. 2500 zł miesięcznie.

Nie mamy swojego mieszkania, także kredyty pod zastaw odpadają. Chcemy jeszcze normalnie pożyć, a z najniższych krajowych po opłatach za wynajem, rachunkach, dojazdy do pracy to za dużo nie zostaje. Chciałbym zaznaczyć, że zdajemy sobie sprawę, że sami się w to wpakowaliśmy, ale powoli tracimy wiarę, że z tego wyjdziemy, nie uchylamy się od spłacania długów, żona także zmieniła pracę, żeby więcej zarabiać.

Czy jedynym wyjściem jest wyjazd za granicę, żeby to spłacić, a może upadłość konsumencka? Dziękuję za przeczytanie tego mojego „opowiadania” i proszę o radę. Pozdrawiam.


Jak zatrzymać odsetki u komornika?

Witam, już na samym początku muszę napisać, że rzeczywiście wyjście z długów w Waszej sytuacji wymagać będzie wielkiego trudu i zaangażowania. Jednak nie jest to niemożliwe. Wraz z żoną jesteście osobami świadomymi i podjęliście słuszne kroki, zmieniając prace na lepiej płatne.

Takie działania za kilka lat pozwolą Wam znów żyć spokojnie. Jednakże przed Wami długie miesiące wzmożonych działań. Nikt nie rozwiąże tych problemów za Was. Wszelkie sprawy związane z wyjściem z długów musicie wziąć we własne ręce.

Odsetki w postępowaniu egzekucyjnym

jak-zatrzymac-odsetki-u-komornika

Odnosząc się jednak do tego, co napisałeś, to mam wrażenie, że naliczanie przez komornika odsetek przebiega prawidłowo. Musisz wiedzieć, że jeśli egzekucja długu trafia do komornika i wierzyciel wnosi o wyegzekwowanie należności wraz z należnym odsetkami, o których mowa w tytule wykonawczym, to komornik nie może postępować inaczej niż naliczać odsetki od pozostałej do spłaty kwoty.

I niestety przy dużych długach, kiedy miesięczne wpłaty dłużnika nie pokrywają nawet odsetek, dochodzi do sytuacji, w której dług, zamiast maleć, stale rośnie.
Aby nie zostać gołosłowną, przytoczę zapis art. 1025 § 3 kpc, w brzmieniu:

“W równym stopniu z należnością ulegają zaspokojeniu odsetki i koszty postępowania oraz przyznane przez komornika koszty zastępstwa prawnego w postępowaniu egzekucyjnym. Z pierwszeństwa równego należnościom kategorii czwartej i piątej korzystają wszystkie roszczenia o świadczenia uboczne objęte zabezpieczeniem na mocy odrębnych przepisów. Roszczenia o świadczenia uboczne nieobjęte zabezpieczeniem zaspokaja się w kategorii dziesiątej, chyba że należność podlegałaby zaspokojeniu w kategorii wcześniejszej. To samo dotyczy roszczeń o świadczenia należne dożywotnikowi.”

Obecnie odsetki za opóźnienie wynoszą 7% w skali roku. Zatem jak widzisz, bardzo dobrze postąpiliście, podejmując decyzję o zwiększeniu wpłat na poczet spłaty, egzekwowanego przez komornika długu.

Odsetki w postępowaniu egzekucyjnym, czy można umorzyć?

Zadałeś pytanie, czy jest możliwość otrzymania umorzenia odsetek od długu. Odpowiadając na twoje pytanie, muszę napisać, że co do zasady tak. Jednak kwestia ta nie należy do komornika, lecz do samego wierzyciela. Możesz zatem spróbować porozumieć się z wierzycielem w przedmiocie zawarcia ugody/porozumienia.

Umowa ugody dłużnik wierzyciel

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Piszesz, że egzekucja toczy się już któryś rok, a dokonane potrącenia wyniosły ponad 50 tysięcy złotych. Jest to ogromna kwota, która w przeważającej części dotarła do wierzyciela. Masz więc prawo, powołując się na zasady słuszności, dobre obyczaje oraz normalną ludzką uczciwość prosić wierzyciela o zaprzestanie naliczania odsetek w dotychczasowej wysokości.

Możesz również próbować porozumieć się z wierzycielem w przedmiocie zawieszenia postępowania egzekucyjnego, zobowiązując się do dokonywania comiesięcznych wpłat bezpośrednio na wskazane przez niego konto bankowe, czyli spłata zadłużenia z pominięciem komornika.

Pismo do wierzyciela z prośbą o umorzenie odsetek

Pytałeś, co powinno zawierać pismo do wierzyciela o umorzenie odsetek. Uważam, że pismo powinno przybrać formę prośby, w której podniesiesz wszystkie zaistniałe w sprawie okoliczności.

W piśmie należy podać wysokość dokonanych już wpłat (łączna kwota, która trafiła do wierzyciela), wskazać na wysokość miesięcznych odsetek oraz wysokość miesięcznych wpłat wskazując, że wyczerpują one twoje możliwości finansowe.

Skoro pismo będzie prośbą, zasadnym będzie również odniesienie się do twojej sytuacji bytowej. Nie należy więc pomijać problemów, z jakimi się borykacie, brak własnościowego mieszkania i wysokie koszty utrzymania. Jednocześnie należy podnieść, że chcecie wziąć odpowiedzialność za swoje zobowiązania i spłacić cały długi.

Można również dodać, że zmieniliście pracę, by móc więcej zarabiać, a tym samym dokonywać większych wpłat do komornika. Pamiętaj jednak, że wierzyciel nie musi przychylić się do twojego wniosku, a przynajmniej może odpowiedzieć negatywnie na twoje pierwsze pismo. Warto więc podjąć starania, by uzyskać, chociażby częściowe zwolnienie z długu.

Rozważ możliwość osobistego kontaktu z wierzycielem. Być może uda ci się spotkać z kompetentną osobą, która będzie Wam przychylna. Zapytaj również o kredyt konsolidacyjny lub pożyczkę na spłatę bieżących długów.

Upadłość konsumencka, dla kogo?

Odnośnie do samej upadłości konsumenckiej, to niestety obawiam się, iż już w tym momencie nie spełniacie przesłanek, by sąd orzekł zgodnie z wnioskiem.
Oczywiście macie duże długi i ich spłata wymaga ogromnego trudu kosztem „normalnego” życia i dorabiania się, jednak sytuacja trwa już od kilku lat, a Wy radzicie sobie.

Zarówno Ty, jak i Twoja małżonka posiadacie zatrudnienie. Udało was się również zmienić pracę na lepiej płatną. Oczywiście złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – pod warunkiem, że przygotujecie go samodzielnie, nie będzie dużym kosztem, więc możecie próbować.

Jednak tak jak napisałam, jesteście osobami zdrowymi i jakoś dajecie radę, zastanów się więc, czy ewentualne oddalenie przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie podetnie Wam skrzydeł, czyli nie zadziała krzywdząco, zniechęcając Was do dalszej determinacji przy spłacie długów.

Wyjazd za granicę, by spłacić długi w Polsce

Wspominasz o wyjeździe za granicę, by móc w końcu spłacić długi. Uważam, że jeśli będzie to wspólna decyzja Twoja i żony, to może ona wiele dobrego przynieść dla kondycji Waszego domowego budżetu. „Ustawiony” wyjazd do pewnej pracy to z pewnością dużo większe zarobki niż te które macie obecnie w Polsce i tym samym szybsze rozwiązanie problemów z komornikiem.
Jeśli nie macie dzieci, którym wyjazd za granicę przyniósłby zbyt dużo zamieszania, warto tę możliwość rozważyć na poważnie. Osobiście znam wiele osób, którym udało się przez kilka lat w Anglii, Niemczech, Holandii, czy Norwegii odłożyć pieniądze na wybudowanie domu tu w Polsce, rozkręcenie biznesów i godziwe życie.

Wierzę jednak, że bez względu na to, jaką decyzję podejmiecie, dacie sobie radę, a ja trzymam za Was kciuki! Powodzenia!

Wniosek o umorzenie odsetek

Prośba o umorzenie odsetek – wzór

Wybrane właśnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze