Żyjemy w czasach, kiedy trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez konta w banku. Będzie ono nieocenione, gdy zechcesz ubiegać się o kredyt, pożyczkę, lub po prostu zamarzy Ci się wyrobienie karty płatniczej, by uwolnić się od konieczności noszenia ze sobą gotówki.
Banki, tak samo, jak wiele innych instytucji, idą z duchem czasu i robią co mogą, by usprawnić proces zakładania kont. Hitem jest konto na selfie. Jak działa ta usługa?
SPIS TREŚCI:
Jak wygląda sektor bankowości w naszym kraju?
Polski rynek usług bankowych uchodzi za niezwykle nowoczesny. Nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na całym świecie. Wyróżniają nas takie usługi, jak BLIK, czy szybkie transfery gotówkowe, dzięki którym pieniądze jeszcze tego samego dnia trafiają na konto odbiorcy.
To tylko niektóre z innowacji, które dla nas są już standardem, ale w wielu państwach na świecie to co najwyżej melodia przyszłości lub rozwiązania dedykowane dla płatnych kont premium.
O tym, że ten sektor rynku ma się świetnie, świadczą nie tylko wdrażane innowacje, ale i dane finansowe. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w 2022 roku firmy wygenerowały aż 12,4 mln PLN zysku netto, co stanowi wzrost o ponad 50% względem roku poprzedzającego.
W naszym kraju działa aż 560 instytucji bankowych, z czego zdecydowana większość, bo aż 496, to banki spółdzielcze. Zaledwie 64 instytucje mają status komercyjny, z czego kapitał polski przeważa w 13 bankach. Które z nich są największe? Pod koniec 2022 roku pierwsza piątka wyglądała następująco:
- PKO BP – ok. 11 mln klientów,
- Bank Pekao – 5,9 mln klientów,
- Santander Bank Polska – 5,3 mln konsumentów,
- ING Bank Śląski – 4,9 mln klientów,
- mBank – z jego usług korzystało 4,4 mln osób.
W których z nich możesz otworzyć konto na selfie? Okazuje się, że zalety tego rozwiązania doceniło całkiem sporo instytucji bankowych! Na liście znajdują się:
- mBank,
- Bank Pekao,
- ING Bank Śląski,
- Millennium Bank,
- PKO Bank Polski,
- Credit Agricole,
- BNP Paribas,
- Santander Bank Polska,
- Aion Bank,
- Alior Bank.
Jak założyć konto na selfie?
To bardzo proste. Co warto podkreślić, sam model zakładania konta bankowego w ten sposób jest dość podobny w praktycznie każdym banku z wymienionej wyżej listy. Oczywiście, zdarzają się pewne różnice, jednak można wyjść z założenia, że bez względu na instytucję, jaką wybierzesz, będziesz potrzebować dokładnie tych samych danych.
Kolejne kroki, jakie musisz wykonać, to:
- Pobranie dedykowanej apki banku ze sklepu z aplikacjami, np. AppStore, Google Play czy Huawei AppGallery;
- Uruchom aplikację i nadaj jej prawa dostępu do aparatu i galerii zdjęć;
- Wybierz rodzaj konta,
- Wykonaj zdjęcia frontowej oraz tylnej części dowodu osobistego;
- Pozwól na zeskanowanie wizerunku Twojej twarzy przez dedykowane oprogramowanie, z jakiego korzysta dany bank;
- Dokładnie sprawdź, czy dane ze zdjęcia zgadzają się z informacjami, jakie aplikacja wyświetli Ci w kolejnym kroku formularza;
- Jeśli wszystko wygląda poprawnie, poda adres e-mail i tapnij na przycisk „Akceptuj” (lub np. „Podpisz umowę”);
- Otwórz konto na selfie, a następnie je aktywuj, korzystając z wybranej metody weryfikacji, np. kodu SMS lub linka aktywacyjnego, który przyjdzie na Twoje konto e-mail.
Oczywiście to bardzo uproszczony schemat, który może nieco różnić się w zależności od wybranego banku.
Czy opłaca się zakładać rachunek w banku właśnie w ten sposób?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy jest to metoda bezpieczna. Praktyka instytucji bankowych pokazuje, że – owszem – jest to rozwiązanie, które już dziś można uznać za sprawdzone i godne zaufania. Co warto podkreślić, podobne metody weryfikacji często stosują np. bukmacherzy czy wybrane giełdy kryptowalut.
Skan twarzy nie jest przechowywany w historii naszych danych. Służy on jedynie do szybkiej analizy przez algorytm tego, czy twarz na zdjęciu należy do osoby, która posługuje się konkretnym dowodem tożsamości. Niepodważalnym atutem takiego rozwiązania jest też szybkość. Konto na selfie można założyć już w kilkanaście minut. O każdej porze dnia i nocy!
Oceń mój artykuł: