Nie jedna osoba miała w życiu moment kiedy to potrzebowała znaczne więcej środków, aniżeli miała do dyspozycji.
Okazuje się, że wielu zakupów nie jesteśmy w stanie sfinansować za gotówkę. I nie chodzi o momenty gdzie zwyczajnie nienauczeni oszczędzania, nie mamy oszczędności na nieprzewidziane i nadplanowe wydatki.
W wielu momentach może okazać się, że wydatek jest tak spory, że bez dodatkowego finansowania nie mamy możliwości zrealizować swoich zakupów czy inwestycji mimo posiadanych oszczędności.
Z takim problemem, gdzie potrzebne środki są bardzo wysokie i potrzebne zakupy, trudno byłoby sfinansować za gotówkę, spotykają się bardzo często przedsiębiorcy.
SPIS TREŚCI:
Finansowanie przedsiębiorstw kredytem bankowym
Kolejną ważną kwestią, którą powinni wziąć pod uwagę inwestorzy, jest fakt, że nie należy lokować wszystkich środków w jedną inwestycję. O ile w domowym budżecie brak oszczędności będzie oznaczał konieczność zaciągnięcia kredytu bądź rat zero procent na kwotę tysiąca czy dwóch tysięcy złotych.
Brak oszczędności w firmie może poskutkować brakiem środków na wypłaty, rachunki, zapłacenie faktur. W mgnieniu oka może okazać się, że sytuacja jest na tyle trudna, że powrót na prostą jeśli nie niemożliwy, na pewno będzie bardzo kręty i wyboisty.
Dlatego nawet posiadając spore oszczędności, najpierw powinniśmy przeanalizować, czy aby na pewno kredyt nie będzie lepszym i w tym wypadku, bezpieczniejszym rozwiązaniem. Zwłaszcza w firmie, poduszka bezpieczeństwa jest elementem wręcz niezbędnym, by prawidłowo funkcjonować.
Banki widząc zapotrzebowanie na rynku, oczywiście nie są obojętne. W swojej ofercie kierują produkty specjalnie dostosowane do potrzeb przedsiębiorców z różnym kapitałem, a także na wielu etapach rozwoju biznesu.
Rodzaje kredytów dla firm na bieżącą działalność
Kredyt w rachunku bieżącym
Kredyt w rachunku bieżącym to bardzo dobre zabezpieczenie na wypadek przejściowych problemów finansowych bądź konieczności zdobycia w krótkim czasie większej ilości gotówki aniżeli posiadamy.
Płynność finansowa w firmie jest bowiem kluczowym elementem jej prawidłowego działania. Kredyt w rachunku bieżącym może zaspokoić bieżące potrzeby firmy w momencie przejściowego kryzysu.
Aby móc skorzystać z tego typu kredytu dla firm, oczywiście musimy być posiadaczami rachunku bankowego, w którym zostanie udostępniony nam kredyt. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i nieposiadających rachunku firmowego wystarczy konto osobiste.
Jednakże banki najczęściej zastrzegają sobie, aby takie konto istniało co najmniej 3 miesiące przed tym, zanim wystąpimy o kredyt w rachunku bieżącym.
Jak działa kredyt w rachunku bieżącym? Mechanizm jego działania wygląda tak samo jak kredyt związany rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym dla osób prywatnych.
W tym przypadku na koncie firmowym bądź koncie prywatnym właściciela firmy, poza środkami własnymi udostępniona zostaje przez bank, dodatkowa pula środków pieniężnych. Jej wysokość zależna jest oczywiście od zdolności kredytowej, wnioskowanej kwoty, a w konsekwencji od tego jak wysoki kredyt w rachunku bieżącym udostępni nam bank.
Dzięki temu przedsiębiorca może w dowolnym momencie skorzystać z większej ilości środków finansowych, aniżeli faktycznie posiada. Oczywiście, zawsze w pierwszej kolejności wydajemy środki własne, następnie środki pochodzące z kredytu. Dokładnie odwrotnie wygląda spłata. Każdy wpływ na konto w pierwszej kolejności przeznaczany jest na spłatę kredytu, a nadwyżka to środki własne.
Kredyt obrotowy
Kolejnym popularnym sposobem na pokrycie bieżących wydatków w firmie jest kredyt obrotowy. Oznacza to, że ta forma finansowania przeznaczona jest dla przedsiębiorstw już działających, które nie mają środków na pokrycie bieżącej działalności. Jest to kredyt dla firm, którego cel jest z góry określony.
Zatem udajemy się do banku po środki na konkretny cel. Podobnie jak kredyt w rachunku, również możemy przeznaczyć m.in. na wypłatę pensji pracownikom, opłacenie faktur oraz innych zobowiązań, a także zakup materiałów i produktów potrzebnych w firmie. Jednakże musimy o tym fakcie poinformować bank, w momencie zaciągania kredytu.
Aby taki kredyt pozyskać, tak jak w każdym innym przypadku, nasza firma będzie musiała wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Co więcej, banki wymagają najczęściej, aby dana firma istniała na rynku minimum 12 miesięcy. Kredyt obrotowy udzielany jest w takiej wysokości i na taki okres, na jaki pozwala zdolność kredytowa firmy, oraz indywidualne ustalenia z bankiem.
Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy to produkt skierowany do osób fizycznych. Jednakże to, co przesądza o tym, że świetnie sprawdzi się także w przypadku konieczności sfinansowania bieżących potrzeb firmy, to fakt, że jest to kredyt, który możemy przeznaczyć na dowolny cel. Co więcej, jest to produkt uznawany za jeden z łatwiejszych do pozyskania.
Jeśli wnioskujemy o dodatkowe środki jako osoba fizyczna, a nie firma, mamy przed sobą do spełnienia znacznie mniej formalności. Do tego pozyskane środki możemy wydać w dowolny sposób i nie zachodzi potrzeba informowania o tym banku. Dlatego jest to produkt, po który bardzo często sięgają także przedsiębiorcy.
Jednakże ze względu na minimum formalności oraz zabezpieczenie, którym są jedynie dochody wnioskującego, kwoty kredytu nie będą bardzo wysokie.
Banki wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców w swojej ofercie, mają liczne kredyt dla firm, które pozwolą pokonać przejściowe trudności finansowe i zaspokoić bieżące potrzeby firm. Warto sprawdzić, jakie mamy możliwości nie tylko w momencie kryzysowym, ale już dziś, aby wiedzieć, jak możemy poradzić sobie z ewentualnymi problemami.
Artykuł opracowany z pomocą:
Oceń mój artykuł: