Czy kredyt dla firm to dobre rozwiązanie?

Niezależnie od powodu, dla którego staramy się o pozyskanie dodatkowego finansowania, powinniśmy robić to odpowiedzialnie. Każdy kredyt czy też pożyczka, nawet na niewielkie kwoty to zobowiązanie.

Zanim zdecydujemy się pożyczyć środki, musimy mieć pewność, że będzie nas stać na spłatę. Nie inaczej będzie w sytuacji jeśli staramy się o kredyt dla firm.

Kredyt dla firm na start

Wiele biznesów wiąże się z koniecznością wniesienia sporych środków już na samym początku. Bez odpowiedniego budżetu wiele firm nie mogłoby nawet wystartować. Jednakże ze względów formalnych: firma dopiero zaczyna bądź chce zacząć, nie możemy zweryfikować dochodów itp., jest to jeden z bardziej ryzykownych kredytów dla firm. I mowa tutaj nie tylko o ryzyku banku, ale również sporym obciążeniu dla kredytobiorcy.

Wiele banków zastrzega, że udziela kredytów dla firm, które dobrze funkcjonują od minimum 12 miesięcy, a nawet 24 miesięcy. Jednakże są i takie placówki, które w swojej ofercie mają kredyt dla firm na start. Jednakże procedura jego pozyskania nie jest łatwa.

Ze względu na duże ryzyko bank będzie wymagał od potencjalnego kredytobiorcy przedstawienia szczegółowego biznesplanu, który pozwoli ocenić czy dany biznes ma szanse stać się dochodowym. A zatem, czy kredytobiorcę będzie stać na spłatę zadłużenia. Ze względu na spore ryzyko nie są to także kredyt najtańsze.

Co więcej, w przypadku dopiero rozwijających się biznesów, może okazać się, że znacznie więcej możliwości oferują nam firmy pozabankowe. Te z reguły nastawione na ryzyko kredytowe, stawiają znacznie mniejsze wymagania, jednakże okupione jest to wyższą ceną niż kredyt w banku.

Kredyt inwestycyjny

Wielu przedsiębiorców mogło przekonać się o tym na własnym przykładzie, że aby więcej zarabiać, trzeba zainwestować. Prowadząc dobrze prosperujący biznes, dochodzimy do momentu, w których chcemy więcej. Jednakże, aby zwiększyć produkcję, musimy ją np. usprawnić lub unowocześnić. Nawet prowadząc działalność usługową, możliwości jednego człowieka, w pewnym momencie zostaną wykorzystane do maksimum i potrzebne będą dodatkowe ręce do pracy. Potrzebne będą dodatkowe środki, które możemy pozyskać za pomocą kredytu inwestycyjnego.

Jest to jeden z kredytów dla firm, gdzie możemy liczyć na bardzo duże kwoty kredytowania. Oczywiście to tylko ogólna zasada, a w praktyce wszystko będzie uzależnione od tego, jaką zdolnością kredytową może wylegitymować się nasza firma. W zależności od banku będziemy musieli także wykazać, że nasza firma działa na rynku 12, a nawet 24 miesiące.

Do tego często wymagane będzie wniesienie wkładu własnego, opiewającego nawet na 20% -30% wartości inwestycji. Jednakże nie zawsze należy traktować tego jako minus. Często bowiem im większy wkład własny wniesiemy tym na korzystniejsze warunki kredytowania, a tym samym na tańszy kredyt możemy liczyć. Okres kredytowania, w przypadku tych najwyższych kredytów dla firm, może sięgać nawet 20 lat.

Zarówno w przypadku kredytu na start, jak i kredytu inwestycyjnego dla firm już działających, niezbędny będzie dobry biznesplan, który przekona bank, że warto powierzyć nam środki w postaci kredytu, a nasza działalność ma szansę osiągnąć sukces finansowy.

Kredyt obrotowy

Inwestycje w firmę, zarówno tę, która dopiero zaczyna, jak i taką, która chce podjąć nowe wyzwania i stawia na rozwój, to nie jedyne momenty, w których potrzebne może być nam dodatkowe wsparcie. Zdarzają się także momenty, kiedy może zabraknąć nam środków na sfinansowanie bieżącej działalności. Dlatego tak ważne, zwłaszcza przy prowadzeniu biznesu, jest posiadanie pewnej poduszki bezpieczeństwa.

O czym dokładnie mowa?

Zarówno w domowym budżecie, a tym bardziej w budżecie firmy powinniśmy mieć zawsze oszczędności, których użyjemy w sytuacji kryzysowej. W ten sposób chwilowy przestój, opóźnienia w opłaceniu faktur przez kontrahentów i inne sytuacje, z powodu których mamy kłopoty z płynnością finansową w firmie, nie będą dla nas problemem.

Jednakże jak pokazuje życie, nie każdy ma tę stabilność i często ani rusz bez dodatkowych środków z zewnątrz. W takim momencie ratunkiem może okazać się kredyt dla firm obrotowy w rachunku bieżącym bądź kredytowym. Oba te produkty posłużą na bieżące wydatki w firmie.

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, przyznawany na 12 miesięcy, z możliwością przedłużania o kolejne dwa lata, dobrze jest wziąć pod uwagę, zanim jeszcze pojawią się problemy. To również może stanowić pewną poduszkę bezpieczeństwa, która pomoże w sytuacji problemów, a zostanie niewykorzystana jeśli takowe nie zajdą.

Kredyt obrotowy działa bowiem na zasadzie udostępnienia dodatkowych środków w rachunku firmowym, po które możemy sięgnąć po wykorzystaniu środków własnych. Co więcej, firma nie ma obowiązku przedstawiania bankowi, na co wydała środki.

Drugą możliwością sfinansowania bieżących wydatków jest kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. Cel może być taki sam, jednakże musi być on znany bankowi, a następnie udokumentowany. Wypłata następuje jednorazowo. Nie możemy tak jak w przypadku limitu w koncie samodzielnie decydować kiedy i ile środków zaciągniemy, a także ile razy będziemy to robili. Spłaty dokonujemy w ustalonych w umowie ratach.

Czy kredyt dla firm to dobre rozwiązanie? Z reguły jeśli kłopoty finansowe są przejściowe, kredyt dla firm będzie bardzo pomocny, a my nawet nie zauważymy, że wspieraliśmy się środkami z zewnątrz. Z kolei duże inwestycje, chęć wejścia na nowe tory czy też zwiększenia zarobków, często wręcz wymaga dużych nakładów, których nie będziemy w stanie pozyskać inaczej aniżeli w postaci kredytu dla firm.

Kredyt dla firm jest więc dobry rozwiązaniem jeżeli tylko podejdziemy do sprawy odpowiedzialnie i dokładnie przeanalizujemy swoje możliwości.

Artykuł opracowany z pomocą:

habza-finanse

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze