Brat ma komornika, czy komornik może zająć konto bankowe NASZEJ mamy?

Witam mam pytanie: otóż mój brat dostał dzisiaj pismo od komornika o zajęciu konta bankowego, z tym że tego konta nie posiada. Za to posiada konto bankowe nasza mama…

i moje pytanie brzmi: czy komornik może zająć pieniądze z tego konta, jeśli mój brat nie jest ani współwłaścicielem, ani nie jest do niego upoważniony, no i czy komornik może zająć moje rzeczy za długi brata?


Czy komornik może zająć pieniądze z konta bankowego, które nie należy do dłużnika?

Przede wszystkim musicie wiedzieć, że komornik ma prawo do prowadzenia egzekucji komorniczej z rachunku bankowego, a także z rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Komornik musi jednak mieć tytuł wykonawczy na osobę, która dysponuje tymże rachunkiem bankowym.

Jeśli Twój brat nie posiada żadnego konta bankowego, natomiast posiada je Wasza mama, to komornik nie ma żadnych podstaw prawnych, aby zajmować konto bankowe osoby trzeciej, nawet jeśli jest to blisko spokrewniona osoba, jak np. mama. Analogicznie, komornik nie ma prawa nawet zajmować Twojego konta, czy kogokolwiek konta bankowego, jeśli właścicielem tego konta nie jest dłużnik.

Wierzyciele nie ma prawa żądać zaspokojenia swoich roszczeń od rodzica osoby dorosłej.

Twój brat jak się domyślam, jest osobą pełnoletnią i ma pełną zdolność prawną, a więc zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego, rodzic nie może odpowiadać za długi swojego pełnoletniego dziecka. Każda pełnoletnia osoba, za swoje długi odpowiada samodzielnie swoim majątkiem osobistym…

Wyjątkiem jest sytuacja, w której rodzic poręcza za długi swojego dziecka. W takiej sytuacji, jeśli dziecko nie wywiązuje się ze zobowiązań, odpowiedzialność za spłacenie długu przechodzi na rodzica/rodziców. Ale tak jak pisałam, jest to sytuacja, w której rodzic ręczy za długi, które zaciąga jego dziecko.

Z tego, co widzę, temat odpowiedzialności za długi, budzi wiele pytań ze strony bliskiej rodziny dłużnika, często padają pytania typu: czy komornik może zająć majątek rodziców za długi syna, czy komornik może zająć mienie rodziców dłużnika, czy komornik może zająć mieszkanie rodziców za długi syna, odpowiedzialność rodziców za długi niepełnoletnich dzieci, czy siostra odpowiada za długi brata itd.

Podsumowując, pełnoletni dłużnik, odpowiada za swoje długi swoim majątkiem osobistym i ani komornik, a nie wierzyciel, nie mają prawa żądać od rodziny dłużnika spłaty zadłużenia.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze