Lista dłużników komorniczych – jak ją sprawdzić?

Witam, interesuje mnie lista dłużników komorniczych, chcę sprawdzić, czy na tej liście jestem, czy mam komornika. Jakieś 8 lat temu miałem dług za niespłaconą pożyczkę, później zmieniłem adres zamieszkania i nie wiem, jak dalej sprawy niespłaconej pożyczki potoczyły się.

Proszę o pilną poradę, gdzie znajdę taką czarną listę osób mających komornika? Paweł.


Lista dłużników komorniczych

lista-dluznikow-komorniczych

Witaj Paweł, muszę Cię rozczarować, bo nie istnieje coś takiego jak lista dłużników komorniczych. Jedyna lista dłużników, jaka jest dostępna na polskim rynku finansowym, to rejestr:

  • KRD,
  • i Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.

Są też takie rejestry, które jedynie zbierają, przetwarzają i dalej udostępniają innym podmiotom informacje na temat klientów i są to:

  • BIK
  • i BIG InfoMonitor.

Jak sprawdzić, czy mam komornika?

Aby sprawdzić, czy toczy lub toczyło się wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne, możesz zadzwonić do:

  1. Firmy pożyczkowej, w której zaciągnąłeś pożyczkę i jej nie spłaciłeś, możesz zadzwonić na infolinię i powiedzieć wprost: „chciałbym się dowiedzieć czy mam u Państwa jakieś zadłużenie”, wtedy zostaniesz poproszony o podanie imienia i nazwiska, i Pani na infolinii sprawdzi bazę danych dłużników pod kątem danych, jakie jej podałeś. Jeśli w bazie tej firmy pożyczkowej będzie widniał jakiś dług, to dowiesz się, kto go egzekwuje (firma windykacyjna czy komornik) i czy były na przełomie tych wszystkich lat podejmowane jakieś egzekucje komornicze wobec Twojej osoby.
  2. Możesz też zadzwonić do sądu rejonowego (czyli do sądu w mieście, w którym kiedyś mieszkałeś) i zapytać, czy wobec Ciebie toczyło się, lub się toczy jakiekolwiek postępowanie egzekucyjne. Jeśli sąd rozpatrywał Twoją sprawę, to z pewnością się o tym dowiesz.
  3. Jeśli nie pamiętasz, gdzie masz długi, to zarejestruj się w BIK-u i pobierz raport, w którym jak dłoni będziesz mógł sprawdzić, w jakich firmach pożyczkowych czy bankach masz zadłużenie. Wtedy, mając dane wierzycieli, powtarzasz krok nr 1, a więc dzwonisz do każdego wierzyciela i pytasz o dane komornika, który prowadzi Twoje postępowanie komornicze.

Jak sprawdzić, czy ktoś ma komornika?

Tego w żaden sposób sprawdzić się nie da. Nawet wiedząc, jaki komornik prowadzi/prowadził egzekucję, nie jesteś w stanie uzyskać od niego informacji dotyczącej osoby, przeciw której tę egzekucję zlecono. Dostęp do akt komorniczych ma tylko strona postępowania egzekucyjnego, a więc dostęp mają tylko:

  • dłużnik,
  • i wierzyciel.

Aby uzyskać dostęp do akt komorniczych, należy u komornika złożyć poniższe pismo:

Wniosek o wgląd do akt komorniczych

Podsumowując

Nie ma czegoś takiego jak lista dłużników komorniczych, każdy, kto ma lub miał komornika – nie jest umieszczany w żadnym specjalnym komorniczym rejestrze, jest to informacja prywatna, objęta tajemnicą.

… i jeszcze bardzo ważna rzecz:

Jeśli odkryjesz, że dług z niespłaconej pożyczki nadal istnieje, to po tylu latach, jeśli międzyczasie nie doszło do przerwania biegu przedawniania, możesz starać się o przedawnienie długu. Na blogu znajdziesz wiele artykułów wyjaśniających tę kwestię krok po kroku.

Jeśli jednak było wobec Ciebie toczone postępowanie egzekucyjne, to taki dług przedawnia się dopiero po 6 latach od dnia umorzenia egzekucji komorniczej.

Dodam jeszcze tylko, że aby uniknąć komornika i związanych z nim wysokich opłat komorniczych, możesz wystosować do wierzyciela pismo ugodowe na dobrowolną spłatę zadłużenia z pominięciem komornika. Wzór ugody dłużnik wierzyciel zamieszczam poniżej:

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Lista dłużników komorniczych – jak ją sprawdzić?”
  1. Witam, mogę prosić o podstawę prawną, że dług komorniczy przedawnia się dopiero po 6 latach?

    1. Janina Gołębiecka

      Dz.U.2018.0.1025 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

      Art. 125. Terminy przedawnienia roszczeń stwierdzonych orzeczeniem lub ugodą

      § 1. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem sześciu lat. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości przedawnia się z upływem trzech lat.

Comments are closed.