Pożyczka w rodzinie – podatek PCC 2% – 0,5% czy 0%?

pozyczka-od-rodziny

Witam, czy zgłoszenie pożyczki do urzędu skarbowego jest konieczne? Ile płaci się podatku PCC? 2% czy o,5%? i dodam jeszcze, że jest to pożyczka nieoprocentowana od rodziny. Chcę pożyczyć od rodziców większą kwotę i chcę to zrobić całkowicie zgodnie z prawem.

Czy mogę prosić też o info, jakie dane musi zawierać umowa pożyczki w rodzinie? tak, aby obie strony pożyczki były w 100% zabezpieczone? W tej chwili pożyczka od rodziców to dla mnie jedyne wyjście, bo takiej dużej kwoty w banku mi nie przyznają. Proszę o odpowiedź. Michał.


Pożyczka od rodziny czy w firmie pożyczkowej?

Witaj Michał, rzeczywiście, pożyczka od rodziców to dobry pomysł, jeśli nie masz szans na uzyskanie kredytu w banku. Wiele osób po odmowie z banku, wyrusza na poszukiwanie pożyczki po różnych firmach pożyczkowych, gdzie oprocentowanie RRSO pożyczek jest o wiele większe niż w banku.

Przy większych więc kwotach, taka pożyczka w prywatnej firmie pożyczkowej staje się bardzo nieopłacalna. Zwrócenie się więc do kogoś z rodziny o pożyczkę, wydaje się w takiej sytuacji być dużo lepszym rozwiązaniem!

Pożyczka w rodzinie — podatek

pozyczka-w-rodzinie-podatek

Podatek od pożyczki w rodzinie w 2019 roku uległ zmianie i od stycznia 2019, podatek PCC od pożyczki wynosi jedynie 0,5%, a nie 2% jak do tej pory miało to miejsce.

Z kolei, jak mówi art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlega też umowa pożyczki w rodzinie, a sam obowiązek podatkowy powstaje wraz z momentem, kiedy czynność cywilnoprawna zostaje dokonana, czyli w dniu podpisania umowy pożyczki.

Podatek od pożyczki w wysokości 0,5% to naprawdę niewiele… ale co jeszcze ważniejsze, tego podatku można uniknąć i nie płacić go w ogóle, wystarczy jedynie dopełnić kilku formalności.

Jak nie płacić podatku od pożyczki?

Tak naprawdę wystarczy spełnić 3 warunki, aby podatku PCC od pożyczki nie płacić, oto one:

  1. Umowa pożyczki w rodzinie zawarta musi być między najbliższymi członkami rodziny (Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn Dz. U. z 2017 r. poz. 833 i 858).
  2. Należy złożyć deklarację zawarcia pożyczki w urzędzie skarbowym w ciągu 14-dni od dnia podpisania umowy pożyczki.
  3. Należy też udokumentować otrzymanie pożyczki (np. dostarczenie wydruku z konta bankowego).

Pożyczka od rodziców — instrukcja jak postępować

Jeśli jest to pożyczka od rodziców, to radzę Wam, abyście sporządzili umowę pożyczki, po czym rodzice powinni przelać kwotę pożyczki na Twoje konto, bankowe tytułując przelew jako np.: „pożyczka od rodziców”.

Po otrzymaniu pożyczki powinieneś udać się do urzędu skarbowego, aby pożyczkę zgłosić, musisz mieć ze sobą umowę pożyczki, oraz wydruk z konta bankowego, na którym widać, że pożyczka jest od rodziców.

Jakie dane musi zawierać umowa pożyczki w rodzinie?

Aby obie strony umowy były w 100% zabezpieczone, w umowie pożyczki musi znaleźć szereg informacji, dzięki którym nie będzie żadnych wątpliwości, kto jest pożyczkodawcą a kto pożyczkobiorcą, ważne też są daty, określenie przedmiotu pożyczki, jego wartości i kilka innych ważnych zapisów.

Aby ułatwić Ci sporządzenie umowy pożyczki, poniżej załączam wzór pożyczki w trzech różnych wersjach:

Ogólna umowa pożyczki

Umowa pożyczki w rodzinie

Umowa pożyczki od rodziców

Przykład pożyczki od rodziców

Poniżej przybliżę Ci dwa różne scenariusze i wskażę ten właściwy, którym powinieneś się kierować:

Niewłaściwe postępowanie

Rodzice pożyczają Ci 30 000 zł i nie zgłaszasz pożyczki do urzędu skarbowego oraz nie zawieracie umowy pożyczki. Jeśli z jakichś przyczyn skarbówka przeprowadzi kontrolę skarbową i dopatrzą się niezgłoszenia tejże pożyczki, zmuszony będziesz zapłacić 20% podatek od kwoty pożyczki, w Twoim przypadku będzie to więc aż 30 000 x 20% = 6 000 zł.

Właściwe postępowanie

Pożyczka od rodziców opiewa na 30 000 zł, podpisujecie umowę pożyczki i w ciągu 14 dni od daty podpisania pożyczki, zgłaszasz ją w urzędzie skarbowym i należycie dokumentujesz. Jako że rodzice należą do I grupy podatkowej, podatek PCC od pożyczki wynosi 0 zł.

Jak widzisz, nie zgłaszając pożyczki do urzędu skarbowego, zupełnie niepotrzebnie narażasz się na ryzyko zapłacenia kary. Szczególnie jeśli jest to pożyczka od rodziny, która bardzo często „łapie się” na I grupę podatkową, która zwolniona jest z płacenia PCC od pożyczki całkowicie.

Podsumowanie

pozyczka-od-rodziny

Dnia 13 listopada 2018 roku, Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawę z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych od umów pożyczek (PCC). Nowa ustawa zaczęła obowiązywać dnia 1 stycznia 2019 r.

Jak wcześniej już wspomniałem, obecnie, umowa pożyczki oprocentowana jest niższą stawką podatku i jest to 0,5% wartości pożyczki. Ta stawka podatku PCC występuje niezależnie od rodzaju podmiotów podpisujących umowę pożyczki.

Jeśli natomiast chodzi o zwolnienie od podatku PCC (np. pożyczka od siostry, brata, rodziców), to warunki zwolnienia zostały zachowane jak w poprzedniej wersji ustawy i z pewnością jest to dobra wiadomość.

Innymi zmianami, jakie zostały wprowadzone z nadejściem stycznia 2019, to zmiana kwoty wolnej od podatku przy pożyczkach. Przed zmianami ustawy było to 5 000 zł od jednej osoby i 25 000 zł od kilku osób łącznie w trakcie 3 lat. Teraz kwota wolna przy pożyczce wynosi jedynie 1 000 zł i jest to z pewnością zmiana niekorzystna, bo już od pożyczki na kwotę choćby 2 000 zł, podatek PCC od pożyczki płacić trzeba.

Podstawa prawna

W ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150) wprowadza się następujące zmiany: 1) w art. 7 w ust. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie: 4) od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego – 0,5%, (…)

  • Jeśli pożyczka zawierana jest poza I grupą podatkową, to kwota wolna niepodlegająca opodatkowaniu pożyczki (czynności cywilno-prawne) wynosi jedynie 1 000 zł.
  • Nie zmieniają się warunki zwolnienia od PCC między osobami, które zaliczają się do I grupy podatkowej (najbliższa rodzina),
  • Osoby takie jak wstępni, zstępni, małżonkowie, pasierbowie, rodzeństwo czy ojczym i macocha nie zapłacą podatku PCC, jeśli zgłoszą pożyczkę u urzędzie skarbowym i udokumentują jej otrzymanie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *