Pożyczka od rodziców – podatek – WZÓR + objaśnienie

Witam, chcę pożyczyć pieniądze od rodziców, nie wiem tylko, jak wygląda sprawa z podatkiem PCC od tej pożyczki, czy muszę go płacić w US? Czy w przypadku pożyczki od rodziców konieczne jest zgłoszenie pożyczki do urzędu skarbowego? Proszę o podpowiedź.


To, czy zgłoszenie pożyczki do urzędu skarbowego jest konieczne, czy nie, zależy od kwoty pożyczki, oraz relacji rodzinnych, które łączą pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę.

To, co jeszcze warto zaznaczyć, to fakt, że ewentualny obowiązek zapłaty podatku PCC od pożyczki, leży po stronie osoby, która bierze pożyczkę. A więc w Twoim przypadku, jeśli jest to pożyczka od rodziców, to obowiązek zapłaty podatku PCC spoczywa na Tobie.

Pożyczka od rodziców a podatek

pozyczka-od-rodzicow

Pożyczka od rodziców to dobry i przede wszystkim tani sposób na pozyskanie brakującej kwoty pieniędzy. Jeśli chodzi pożyczkę pieniężną, której wartość przekracza 9637 zł, to jako najbliższa rodzina, jesteście zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC), jeśli dopełnicie kilku ważnych warunków.

A jeśli chodzi o pożyczkę od rodziców na kwotę niższą niż 9637 zł, to tutaj w ogóle nie jest wymagane, aby cokolwiek zgłaszać do urzędu skarbowego.

Kto należy do najbliższej rodziny?

I grupa podatkowa, to osoby będące w najbliższych relacjach rodzinnych, a więc są to:

 • małżonkowie,
 • zstępni (dzieci, wnuki),
 • wstępni (rodzice i dziadkowie),
 • pasierb,
 • zięć,
 • synowa,
 • rodzeństwo,

Co zrobić, aby nie płacić PCC od pożyczki?

Jeśli pożyczka od rodziców opiewa na kwotę wyższą niż 9637 zł, to spełniając dwa warunki, można skorzystać ze zwolnienia z PCC.

Oto co należy zrobić:

 1. Musisz w terminie 14 dni od daty zawarcia pożyczki z rodzicami, zgłosić pożyczkę we właściwym urzędzie skarbowym. Zgłoszenie pożyczki w urzędzie skarbowym odbywa się na druku PCC-3, którego formularz znajdziesz pod koniec artykułu.
 2. Oprócz zgłoszenia pożyczki w US masz obowiązek pożyczkę od rodziców udowodnić, najlepiej, więc jeśli kwota pożyczki powędrowałaby na Twój:
  1. rachunek bankowy,
  2. lub, gdy otrzymałbyś ją za pośrednictwem przekazu pocztowego. pozyczka-od-rodzicow-wzor

Konsekwencje niedopełnienia warunków zwolnienia z PCC

Jeśli pożyczka od rodziców nie zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego w terminie 14 dni, to Ty jako pożyczkobiorca, będziesz zobowiązany do zapłaty podatku PCC w wysokości 0,5% otrzymanej pożyczki.

Przykłady kwot pożyczki i wysokość podatku:

 • 10 000 zł — podatek PCC 50 zł
 • 20 000 zł — podatek PCC 100 zł
 • 30 000 zł — podatek PCC 150 zł
 • 50 000 zł — podatek PCC 250 zł

Jeśli natomiast urząd skarbowy dokona kontroli skarbowej lub podatkowej i biorący pożyczkę wyjawi fakt zawarcia w przeszłości pożyczki od rodziców, a nie spełnił warunków zwolnienia z podatku PCC dotyczących udokumentowania pożyczki, to pożyczkobiorca zobowiązany będzie zapłacić 20% podatku o kwoty pożyczki.

A więc tutaj kwoty robią się naprawdę poważne.

Podsumowanie

To, czy pożyczka będzie podlegała zwolnieniu z płacenia podatku PCC, zależy od kwoty pożyczki i stopnia pokrewieństwa między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Jeśli jest to pożyczka od rodziców, to wkraczamy tutaj w I stopień pokrewieństwa, gdzie do kwoty pożyczki w wysokości 9637 zł — nie trzeba robić nic.

Jeśli natomiast kwota pożyczki przewyższa 9637 zł, to aby nie płacić podatku PCC, należy spełnić dwa warunki:

 1. w ciągu 14 dni od zawarcia pożyczki z rodzicami zgłosić w US jej zawarcie na formularzu PCC-3,
 2. oraz, dostarczyć do urzędu skarbowego dowód otrzymania środków z pożyczki (najlepiej, jeśli jest to potwierdzenie przelewu z banku).

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Umowa pożyczki od rodziców — wzór

Umowa-pozyczki-pieniedzy-od-rodzicow-wzor-pdf-doc

Umowa pożyczki pieniędzy od rodziców – wzór

Ogólna umowa pożyczki — wzór

Jak wypełnić PCC-3?

Formularz PCC-3

Aby pobrać formularz PCC-3 kliknij POBIERZ.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze