Składki ZUS wyższe niż kiedykolwiek – sprawdź, ile zapłacisz w 2023 roku!

Wzrost minimalnego wynagrodzenia i średniej pensji przekłada się nie tylko na sytuację pracowników. Od ich wysokości zależy również wysokość składek ZUS. Podwyżki w 2023 roku będą rekordowe.

Od czego zależy wysokość składek ZUS?

Składki opłacane co miesiąc na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują kilka różnych ubezpieczeń. Ich wysokość zmienia się w czasie, ponieważ jest zależna od podstawy wymiaru składek. Ile wynosi?

 • W pełnej wysokości, przy tak zwanym dużym ZUS-ie, podstawa wymiaru składek to 60% kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
 • Przedsiębiorcy uprawnieni do korzystania z obniżonych, preferencyjnych składek ZUS, obliczają ich wysokość od podstawy w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia.

Oczywiście nadal w ramach Ulgi na Start uprawnieni przedsiębiorcy przez pierwsze 6 miesięcy działania mogą opłacać jedynie składki zdrowotne – bez konieczności regulowania ubezpieczeń społecznych.

Wyższa minimalna i średnia oznacza wyższe składki

Składki ZUS wyższe niż kiedykolwiek

Jak widzisz, wzrost pensji minimalnej to z perspektywy przedsiębiorców nie tylko większe wydatki związane z wynagrodzeniem pracowników. Ma również bezpośredni wpływ na wysokość składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców. Pod tym względem rok 2023 okaże się rewolucyjny, ponieważ zmiany w wynagrodzeniu będą wprowadzane dwa razy w roku:

 • od 1 stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3490 zł brutto.
 • Od 1 lipca 2023 roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 3600 zł brutto.

Oczywiście wzrasta również średnia pensja. W 2023 roku prognozowane przeciętne wynagrodzenie wyniesie 6935 zł.

Ile wyniosą składki ZUS w 2023 roku?

Jak zmiany wpłyną na wysokość składek?

 • W przypadku dużego ZUS-u podstawa wymiaru składek to 4161 zł (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia). Oznacza to, że w wariancie bez składki chorobowej ubezpieczenia społeczne wyniosą minimum 1316,54 zł. Po uwzględnieniu stawki chorobowej będzie to 1418,48 zł.
 • W przypadku małego ZUS-u pomiędzy styczniem a czerwcem podstawa wymiaru wyniesie 1047 zł, a więc odpowiednio 305,61 zł bez składki chorobowej i 331,26 zł ze składką chorobową.
 • Od 1 lipca podstawa wymiaru w małym ZUS-ie wyniesie 1080 zł. W związku z tym składki wzrosną do 315,26 zł bez ubezpieczenia chorobowego i 341,72 zł w pełnym wariancie.

Wzrost wysokości składek jest więc rekordowy i wyniesie aż 207 zł miesięcznie, w porównaniu z 2022 rokiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zobowiązań właścicieli firm, odwiedź ekspercki portal Firmove. Znajdziesz w nim niezbędną dla przedsiębiorców wiedzę.

Ile wyniesie ubezpieczenie zdrowotne w 2023 roku?

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu wysokość składek zdrowotnych została uzależniona od dochodu lub przychodu przedsiębiorcy. To, ile zapłacisz, zależy przede wszystkim od wybranej formy opodatkowania:

 • W przypadku skali podatkowej składki zdrowotne wynoszą 9% dochodu. Nie można ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu lub odliczyć od podatku.
 • Podatnicy rozliczający się podatkiem liniowym zapłacą 4,9% osiągniętego dochodu. Zyskują przy tym możliwość odliczenia do 10 200 zł opłaconych składek w skali całego roku.

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia ma również wpływ na składki przedsiębiorców rozliczających się poprzez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W związku ze wzrostem płacy minimalnej w 2023 roku ryczałtowcy zapłacą składki w następującej wysokości:

 • w przypadku rocznego przychodu mniejszego niż 60 000 zł – 376,16 zł;
 • w przypadku rocznego przychodu wynoszącego od 60 000 zł do 300 000 zł – 626,93 zł;
 • w przypadku rocznego przychodu przekraczającego 300 000 zł – 1128,48 zł.

Jeszcze więcej zmian w ubezpieczeniach

To nie koniec nowości, jakie ZUS przygotował dla przedsiębiorców w 2023 roku. Jedna z nich dotyczy również określenia momentu, w którym płatnik może zaliczyć opłacone składki do kosztów uzyskania przychodu.

Można to zrobić w miesiącu, w którym są należne, o ile zostaną opłacone w terminie. W przeciwnym razie przedsiębiorca zyska taką możliwość w miesiącu, w którym zostały opłacone.

Kolejna nowość to obowiązek posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wszyscy płatnicy składek są do tego zobowiązani od 30 grudnia 2022 roku. Konto można założyć osobiście lub może to zrobić upoważniona do tego osoba, np. księgowa.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze