Znalezienie odpowiednich rozwiązań finansowych stanowi niezbędny element dla wzrostu, ekspansji i utrzymania stabilności firmy na konkurencyjnym rynku.
W dzisiejszych czasach, kiedy technologia i innowacje odgrywają kluczową rolę w rozwoju biznesu, pojawia się wiele interesujących opcji dodatkowego finansowania sprzedaży, przybierających m.in. formę odroczonej płatności.
Chociaż wspomniany model finansowy faktycznie może pomóc firmom w zwiększeniu obrotów, podczas nawiązywania współpracy zewnętrznej należy zachować ostrożność, aby nie dać się zapędzić w kłopotliwe pułapki finansowe.
SPIS TREŚCI:
Na co należy zwrócić uwagę, decydują się na faktoring sprzedaży?
Faktoring to proces sprzedaży należności związanych z fakturami do firmy zewnętrznej (faktora). W zamian za to, zamiast czekać na zapłatę od swoich klientów przedsiębiorstwo otrzymuje natychmiastowe finansowanie.
Przed podpisaniem umowy faktoringowej warto dokładnie przeanalizować wszystkie koszty związane z wdrożeniem takiej formy finansowania. Wśród należności za faktoring może znaleźć się opłata za samą usługę (w formie stałej kwoty miesięcznej lub dziennej prowizji od sfinansowania faktury), a także opłaty dodatkowe, np. oprocentowanie czy marża dla faktora. Finalna wysokość opłat zależy jednak od polityki cenowej wybranej firmy faktoringowej.
Przed nawiązaniem współpracy z faktorem sprawdź również ogólne warunki umowy faktoringowej – zwróć uwagę na okres trwania umowy, minimalne i maksymalne wartości faktur, a także procedury dotyczące windykacji w przypadku niespłaconych faktur.
Platformy Buy Now, Pay Later a pułapki sprzedażowe
Coraz więcej przedsiębiorców rozwijających biznes online decyduje się także na wdrożenie usługi odroczonych płatności. Platformy typu BNPL są popularnym rozwiązaniem dla konsumentów, którzy chcą dokonywać e-zakupów bez natychmiastowej konieczności pokrycia należności – kupujący opóźniają płatność za nabyte produkty lub usługi, a sprzedawca otrzymuje natychmiastowe wynagrodzenie od platformy BNPL.
O czym warto pamiętać, decydując się na wdrożenie platformy pozwalającej na odroczenie płatności w czasie? Przed nawiązaniem współpracy z instytucją finansową, oferującą usługę BNPL, należy zwrócić uwagę na związane z tym rozwiązaniem koszty – platformy te pobierają najczęściej opłaty m.in. za przetwarzanie transakcji oraz obsługę płatności. Należy więc dokładnie przeanalizować regulamin usługi i sprawdzić, czy spodziewane opłaty są uzasadnione w kontekście zwiększonej sprzedaży.
BNPL może stanowić także pomocne narzędzie do redukcji ryzyka niespłacalności – sprzedawcy przekazują odpowiedzialność za odzyskiwanie płatności platformie BNPL. Warto więc zdecydować się na wsparcie profesjonalnej firmy do spraw płatności, której doświadczenie, poparte pozytywnymi opiniami klientów, faktycznie pozwoli Ci skupić się na rozwijaniu biznesu, zamiast angażować czas i zasoby w procesy windykacyjne.
Chcesz uniknąć pułapek finansowych? Wybierz wyłącznie sprawdzone metody płatności sprzedaży
Choć faktoring i platformy BNPL to przydatne narzędzia, które często skutecznie wspierają finansowanie sprzedaży firmy, przed zdecydowaniem się na wdrożenie takich modeli płatności warto ocenić związane z nimi potencjalne ryzyka, przekładające się nierzadko na relacje z klientami.
Szukasz sprawdzonej firmy oferującej usługi finansowe? Faktoria to część grupy bankowej Nest Bank, świadcząca kompleksowe usługi związane zarówno z faktoringiem, jak i odraczaniem płatności dla biznesu. Odwiedź stronę internetową firmy, aby poznać szczegóły oferty finansowania sprzedaży.
Oceń mój artykuł: