Komornik żąda zaliczki 50 zł na dojazd do dłużnika?!

Otrzymałam pismo od komornika o bezskutecznej egzekucji z kont bankowych itp, w piśmie komornik prosi o zaliczkę 50 zł na poczet dojazdu, aby sprawdzić mój majątek w miejscu zamieszkania, komornik zaznaczył, że wizyta odbędzie się po wpłacie tych 50 zł. Co dalej jeśli nie wpłacę tej zaliczki? Czy mimo nie wpłacenia komornik i tak przyjedzie? Mieszkam obecnie u mojej mamy w domu po trudnej sytuacji. Mam tu jedynie rzeczy osobiste takie jak ciuchy.


Witaj, wczytaj się proszę dokładnie w korespondencję, którą otrzymałaś od komornika, bo wydaje mi się że niewłaściwie analizujesz informacje, które wynikają z owych pism.

Prawdopodobnie do wpłaty zaliczki został zobowiązany wierzyciel pod rygorem niewykonania czynności przez komornika, nie zaś ty jako dłużnik.

Zaliczka na czynności komornika

Jesteś w sprawie dłużnikiem, zatem druga strona postępowania egzekucyjnego – wierzyciel (bank lub inna instytucja, czy nawet osoba prywatna) dochodzi od ciebie zapłaty należności orzeczonej przez sąd zatrudniając do tego komornika sądowego.

W toku podjętych przez komornika czynności egzekucyjnych udało się ustalić, iż nie posiadasz wpływów na rachunek bankowych które, mogłyby zostać zajęte przez komornika.

Nie udało się komornikowi ustalić również żadnych innych składników twojego majątku – pewnie nie masz zatrudnienia (lub uzyskujesz wynagrodzenie w kwocie wolnej od zajęcia), dlatego jedną z ostatnich czynności przed zamknięciem postępowania egzekucyjnego komornika będzie ustalenie majątku ruchomego, który ewentualnie komornik mógłby poddać pod licytację.

Jednakże w myśl zasadzie przewidzianej w art. 7 ustęp 1 ustawy z dnia 28 lutego 2018 roku o kosztach komorniczych w przypadku, gdy czynność komornika powoduje wydatki, komornik uzależnia dokonanie tej czynności od uiszczenia zaliczki przez stronę, która wnosi o dokonanie czynności.

I tak jak napisałam powyżej, ty jesteś w sprawie dłużnikiem, tak więc trudno przyjąć, że ty właśnie wnosiłaś o sprawdzenie swojego majątku w miejscu, w którym obecnie przebywasz.

Oczywiście komornik w tym zakresie działa na wniosek wierzyciela i to jego zobowiązał do uiszczenia zaliczki na koszt dojazdu w kwocie 50 zł.

Wizyta komornika w domu, czy należy się bać?

Nie możesz więc liczyć, że twoja bezczynność nie sprowadzi do domu mamy komornika.

Myślę, że wcześniej czy później komornik zapuka do waszych drzwi. Tej wizyty nie musisz się jednak bać. Komornika należy wpuścić do domu, udzielając mu jednocześnie wszystkich niezbędnych wyjaśnień, dodatkowo uprzedzając, że w przedmiotowym mieszkaniu nie znajdują się żadne twoje rzeczy.

Prawdopodobnie po ustaleniu, że nie posiadasz majątku, z którego komornik mógłby prowadzić egzekucję, w krótkim czasie zostanie wydane postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego na skutek jego bezskuteczności.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego, a istnienie długu

Wiedz jednak, że umorzenie postępowania przez komornika nie umarza długu i za pewien czas wierzyciel znów może złożyć kolejny wniosek egzekucyjny.

Zastanów się więc w jaki sposób możesz spłacić dług. Rozważ możliwość spłaty długu w ratach i zawarcie porozumienia z wierzycielem. Popraw swoją płynność finansową, by móc żyć bez długów. Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze