Czy komornik może zająć świadczenie pielęgnacyjne? [ODPOWIEDŹ]

Dzień dobry, czy komornik może zająć świadczenie pielęgnacyjne? gdzieś czytałam, że świadczenia opiekuńcze, to  świadczenia wypłacane przez Państwo i podlegają one ochronie przed zajęciem przez komornika, nie jestem jednak pewna tej informacji, dlatego zwracam się z tym zapytaniem do Pani.

Zasiłek pielęgnacyjny otrzymuję od kilku lat, mam długi przez niespłacone chwilówki. Proszę o szybką odpowiedź.


Czy komornik może zająć świadczenie pielęgnacyjne?

Czy-komornik-moze-zajac-swiadczenie-pielegnacyjne

Masz rację, zasiłek pielęgnacyjny wypłaca Państwo i jest to świadczenie rodzinne, a dokładniej świadczenie opiekuńcze. Czy komornik może zająć świadczenie opiekuńcze? oczywiście, że NIE.

Komornik nie ma prawa takich świadczeń zajmować, nawet jeśli dług ma charakter alimentacyjny. Zasiłek ten jest w 100% wolny od zajęcia, więc nie masz podstaw, by obawiać się, że komornik Tobie to świadczenie zajmie.

Źródło:

Art. 833. Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych

§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, świadczenia pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860 oraz z 2018 r. poz. 1076).

Tak jak pisałaś, zasiłek pielęgnacyjny wypłaca Państwo osobom niepełnosprawnym, zasiłek ma służyć więc za formę pomocy w codziennych wydatkach związanych ze stopniem niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dlatego Kodeks prawa cywilnego zabrania zajmowania zasiłku pielęgnacyjnego przez komornika.

Świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny a komornik

To jednak nie koniec moich wywodów na ten temat. Musisz być świadoma, że świadczenie pielęgnacyjne czy zasiłek pielęgnacyjny w pewien sposób mogą być zajęte przez komornika…

Ponieważ, jeśli komornik zajmie Twój rachunek bankowy, na który wpływa świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny, to komornik niestety te środki pieniężne Tobie zajmie, wiedz, że komornik nie ma dostępu do Twojego konta bankowego i nie może podejrzeć, skąd pochodzą środki pieniężne zgromadzone na zajętym przez niego rachunku bankowym!

Zajęciu podlegają wszystkie środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym dłużnika, to  z kolei powoduje, że jeśli świadczenia trafią na takie zajęte przez komornika konto bankowe, to komornik te środki Tobie po prostu zajmie.

Co wtedy?

W takiej sytuacji, kiedy komornik zajął świadczenie czy zasiłek pielęgnacyjny, musisz złożyć u komornika wniosek o zwolnienie tych środków objętych ochroną przed zajęciem, udowadniając, że zajęte środki pochodzą z tych świadczeń.

Poniżej zamieszczam gotowy wniosek do komornika:

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia świadczenia

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją

Jeśli komornik nie będzie chciał uwzględnić takiego wniosku o zwolnienie świadczeń spod zajęcia, to przysługuje Ci prawo do złożenia na komornika skargi.

Skarga na komornika musi być wniesiona w ciągu 7 dni od daty zajęcia świadczeń objętych ochroną przed zajęciem i pismo musi spełniać oczywiście wymogi pisma procesowego. Oto wzór skargi:

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynności-komornika
Skarga na czynności komornika – wzór

Jak uniknąć zajęcia świadczenia pielęgnacyjnego?

Tutaj najlepiej sprawdzi się konto socjalne, tzw. konto rodzinne. Na takie konto wpływają jedynie środki ze świadczeń, które nie podlegają egzekucji komorniczej. W tym wpisie: konto socjalne w banku, krok po kroku wyjaśniłam jak założyć takie konto, którego nie ruszy komornik. Zachęcam Cię do jego założenia, będziesz mieć wtedy święty spokój.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na Twoje pytanie: czy komornik może zająć świadczenie pielęgnacyjne i wiedz, że proces odzyskania zajętych przez komornika świadczeń niepodlegających egzekucji może trwać dość długu, przy tym niestety trzeba się nachodzić, aby komornik wreszcie te zajęte środki zwolnił. Dlatego lepiej ubezpieczyć się na przyszłość i założyć konto socjalne. Życzę wszystkiego dobrego!

Wybrane specjalnie dla Ciebie

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
2 komentarzy w “Czy komornik może zająć świadczenie pielęgnacyjne? [ODPOWIEDŹ]”
  1. Avatar

    Czy komornik może zająć świadczenia na niepełnosprawne dziecko?Mam dziecko niepełnosprawne i na konto wpływają mi świadczenia na dziecko niepełnosprawne, czy komornik może zająć pieniądze z konta na którym znajdują się świadczenia na dziecko? pomóżcie mi… dajcie mi jakąś poradę, bo nie wiem co robić…

  2. Avatar

    Witam, od niedawna posiadam orzeczenie o niepełnosprawności. Posiadam konto bankowe w Santander\WBK i będą wpływały tam pieniądze z pomocy społecznej z opieki, ale moje konto zajął komornik już wcześniej, czy będę mógł normalnie te pieniądze wypłacić ? korzystać z karty? czy też komornik zajmie mi te pieniądze i nie będę mógł nic z tym zrobić ? proszę o poradę, co mogę zrobić?

Comments are closed.