Grozi Ci egzekucja komornicza z KILKU źródeł? przeczytaj [PORADNIK]

Witam, komornik zajął mi wypłatę w pracy, do tego wszedł mi na konto bankowe, gdzie wpływa tylko moja wypłata, czy komornik może znowu pobrać z tego samego świadczenia pieniądze? czy możliwa jest egzekucja z kilku źródeł?


Czy ten sam komornik może prowadzić egzekucję komorniczą z kilku źródeł?

Komornik wedle prawa może prowadzić egzekucję na dłużniku z kilku źródeł naraz, komornik może:

  • zajmować ruchomości i nieruchomości;
  • konta bankowe;
  • świadczenia emerytalne i rentowe;
  • wynagrodzenie itd.

Nawet dłużnik, mając kilka wynagrodzeń, komornik ma prawo je zająć, zsumować i zabrać wyliczoną odpowiednio kwotę zajęcia komorniczego, źródło:

Art. 835. Jeżeli dłużnik otrzymuje dochody z kilku źródeł, podstawę obliczenia stanowi suma wszystkich dochodów.

… podsumowując:

Jeśli chodzi o zajęcie konta bankowego i pensji przez komornika, to komornik najpierw zajmując Twoje wynagrodzenie, obliczy kwotę zajęcia, (kwota wolna od zajęcia wynosi 1530 zł, a maksymalnie komornik może zająć 50% wynagrodzenia), a następnie pieniądze, które wpłyną na Twoje konto bankowe, mogą zostać zajęte przez komornika.

Jeśli chodzi o kwotę wolną od zajęcia z rachunku bankowego dłużnika, to jest to kwota 1575 zł (75% najniższej krajowej brutto).

Może coś na przykładzie?

Scenariusz nr 1

Dłużnik zarabia 3.000 zł, komornik z tej pensji może zająć maksymalnie 1500 zł (mówimy o długach niealimentacyjnych), gdy kwota ta trafi na konto bankowe dłużnika, to nie może zostać przez niego zajęta, ponieważ nie przekracza kwoty wolnej od zajęcia z rachunku bankowego (1575 zł).

Scenariusz nr 2

Dłużnik zarabia minimalną krajową 2100 zł brutto, czyli 1530 zł netto. Jeśli chodzi o zajęcie wynagrodzenia dłużnika, to komornik nie może zająć ani złotówki, ponieważ minimalna krajowa, chroniona jest przed zajęciem komorniczym, jeśli wynagrodzenie to trafi na konto bankowe dłużnika, to tamtych pieniędzy komornik też nie zajmie, bo nie przekraczają one kwoty wolnej od zajęcia z rachunku bankowego (1575 zł).

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłam Ci temat egzekucji z kilku źródeł. To, z jakich źródeł komornik będzie chciał egzekwować na dłużniku należności, zależy tylko i wyłącznie od wierzyciela, bo to wierzyciel określa zakres egzekucji komorniczej na dłużniku. Komornik sam z siebie nie może rozszerzyć zakresu egzekucji!


A tak wygląda przykładowy wniosek egzekucyjny na dłużniku, gdzie wierzyciel określa zakres egzekucji długu z wynagrodzenia, ruchomości, wierzytelności, oraz zleca poszukiwanie majątku dłużnika i zajęcie go także:

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

Koniecznie przeczytaj także:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze