Sprzedano mój dom na licytacji komorniczej – nie mamy gdzie mieszkać

Dzień dobry. Sprzedano mój dom na licytacji komorniczej. Były mąż doprowadził do wypowiedzenia kredytu hipotecznego, narobił długów i nas zostawił 3 lata temu. Wraz z dwójką nastolatków od miesiąca staliśmy się bezdomni. Kupujący już ma prawo do domu. Oświadczyłam, że nie mam się gdzie wyprowadzić ani pieniędzy na wynajem, bo połowę wypłaty zabiera komornik.

Złożyłam w gminie wniosek o mieszkanie, usłyszałam, że w sumie gmina nie posiada mieszkań. Zaznaczę, że to Tarnowo Podgórne, które szczyci się jako najbogatsza gmina, wójt oznajmił, że jak będę miała pismo z sądu o eksmisję z prawem do lokalu, to ewentualnie mieszkanie wynajmie mi gmina.

Zastanawiam się, czy sąd wyda takie postępowanie o lokalu. Czy mogę dostać nakaz eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego, czy mieszkalnego? Przecież mam dwójkę dzieci, z którymi nie mam gdzie się wyprowadzić. Proszę o pomoc, bo nie daje mi to spokoju. Każdego dnia zastanawiam się, co z nami będzie dalej. Pozdrawiam zrozpaczona matka dwójki dzieci.


Eksmisja po licytacji komorniczej domu

Witam, wiem, że Pani sytuacja jest bardzo trudna. Oprócz problemów finansowych przez ostatnie lata borykała się Pani z problemami osobistymi. Jednak chcę Panią pocieszyć, pisząc, że na szczęście obowiązujące w Polsce przepisy nie przewidują eksmisji na bruk nawet wówczas, gdy do utraty prawa własności doszło na skutek licytacji komorniczej, a gmina, w której Pani mieszka wraz z małoletnimi dziećmi nie może tak po prostu umyć sobie rąk, zostawiając waszą rodzinę bez pomocy.

Wystarczy, tylko by weszła Pani w posiadanie odpowiedniego orzeczenia sądu, by gmina zmuszona była przyznać Pani lokal socjalny – o tym napiszę poniżej.

Komornik zlicytował mieszkanie i co dalej?

Bardzo często dłużnicy, którzy na skutek działań wierzyciela tracą mieszkania, nie wiedzą, jak wyglądać będzie ich przyszłość. Utrata domu jest ogromnym ciosem. Na szczęście jednak ustawodawca przewidział pewną pomoc osobom pozbawionym wskutek licytacji komorniczej dachu nad głową.

Do licytacji komorniczej nieruchomości dochodzi przed sądem, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem toku sprawy, a następnie udziela przybicia i wydaje postanowienie o przysądzeniu prawa własności.

Zgodnie z treścią art. 999 § 1 kpc. prawomocne postanowienie sądu o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów.

Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest również tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności.

W myśl tego, co przewidują przepisy kpc. po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu o przysądzeniu własności nabytej w toku licytacji komorniczej nieruchomości, nowy właściciel zyskuje prawo żądania od poprzedniego właściciela oraz osób z nim zamieszkujących opuszczenia przedmiotowej nieruchomości bez potrzeby zakładania kolejnej sprawy o eksmisję.

Co oznacza to dla Pani i jej rodziny?

Osoba, która w drodze licytacji komorniczej zakupiła dom, którego była Pani właścicielem po uzyskaniu postanowienie sądu o przysądzeniu własności bez potrzeby zakładania kolejnej sprawy, może żądać od Pani opróżnienia i opóźnienia niniejszej nieruchomości.

Eksmisja komornicza a prawo do lokalu socjalnego

Jeśli Pani nie zechce się wyprowadzić, postępowaniem eksmisyjnym zajmie się komornik (tak art. 1044 kpc.), który w myśl przepisom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2011 roku w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości – po ustaleniu, że nie posiada Pani prawa do żadnego innego lokalu, w którym wraz z dziećmi mogłaby zamieszkać, zawiadomi gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu, który ma zostać opróżniony, żądając wskazania tymczasowego pomieszczenia (tak. przepisy niniejszego rozporządzeniu w § 1 i 2).

Czyli, tak czy inaczej, jeśli nie ma Pani innego mieszkania, sprawą Pani eksmisji zobowiązana jest zająć się gmina, w której obecnie Pani mieszka.

Uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego, dla kogo?

Zgodnie z przepisem art. 1046 § 4 kpc. po wystąpieniu do gminy, komornik wstrzyma się z postępowaniem eksmisyjnym na kolejne 6 miesięcy. Zyska Pani więc pół roku na to, by w tym czasie spróbować poukładać sobie pewne sprawy.

Ja mogę polecić założenie sprawy o uprawnienie do otrzymanie lokalu socjalnego. Z praktyki bowiem wiem, że skoro w postanowieniu o przysądzeniu prawa własności, sądy nie orzekają o prawie byłych właścicieli do otrzymania lokalu socjalnego, to gminy wzbraniają się przed przyznaniem takiego lokalu, prosząc tak jak w Pani przypadku o stosowne orzeczenie sądu.

Prawo do lokalu socjalnego posiadają m.in. małoletni. Jest Pani matką dwójki małoletnich dzieci, więc jedna z przesłanek do otrzymania mieszkania od gminy została przez Panią spełniona.

Dlatego, jeśli chce Pani otrzymać mieszkanie socjalne, nie ma na co czekać, lecz należy działać już teraz. Bo to na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że po upływie szczęściu miesięcy od poinformowania przez komornika gminy o tym, że nie nie posiadacie żadnego lokalu, do którego można was eksmitować, jeśli ta nie przydzieli lokalu tymczasowego, komornik podejmie kroki, by umieścić Pani rodzinę w noclegowni, schronisku lub placówce podobnego typu.

Powództwo o przyznanie prawa do lokalu socjalnego należy wytoczyć przeciwko gminie, w której obecnie mieszkacie. Jeśli sąd orzeknie na Pani korzyść, zablokuje tym samym postępowanie eksmisyjne do czasu przydzielenia lokalu socjalnego.

Czy można uniknąć eksmisji po licytacji domu?

Eksmisja po licytacji domu jest raczej pewna, ale jeśli podejmiesz właściwe kroki, otrzymacie lokal zastępczy (lokal socjalny). Mam nadzieje, że poradzi sobie Pani ze wszystkim i uzyska prawo do lokalu socjalnego. Trzymam kciuki i życzę wszystkiego dobrego.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

2 komentarzy w “Sprzedano mój dom na licytacji komorniczej – nie mamy gdzie mieszkać”
  1. Witam. Mama moja w wieku 73lat w wyniku zadłużenia straciła mieszkanie w licytacji komorniczej. Po pierwszej licytacji gdzie nie zostało sprzedane mieszkanie Mama złożyła wniosek o upadłość konsumencką i komornik wiedząc o tym sprzedał mieszkanie na drugiej licytacji. Przybicie sprzedaży mieszkania nastąpiło trzy dni przed przyznaniem upadłości. Mieszkanie socjalne Mamie się nie należy jak stwierdziła gmina. Pytanie brzmi: czy teraz kiedy jest nowy właściciel i skończy się okres ochronny może od razu Mamę wyrzucić na przysłowiowy bruk? Pozdrawiam.

    1. Chyba nie dasz mamie wylądować na bruku i weźmiesz ja do siebie?

Comments are closed.