Czy komornik może zabrać komputer niezbędny do pracy?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zabrać komputer niezbędny do pracy?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Mam problem z komornikiem. Chcę zapytać o zwolnienie od zajęcia komputera niezbędnego do pracy. Niestety nie udało mi się przywrócić terminu rozprawy (nie dostałam i nie odebrałam pisma z sądu, ponieważ mieszkam w innym miejscu niż miejsce zameldowania).

Jestem projektantem wnętrz i posiadam komputer stacjonarny wraz z oprogramowaniem niezbędnym do projektowania.

W tej chwili nie pracuję, ale szukam pracy i robię projekty potrzebne do stworzenia portfolio. z zasądzonych 27 tys., wpłaciłam komornikowi ok. 7 tys., oraz zajęty został samochód o wartości ok. 8 tys. Okazało się, że zostało wpisane w KW nieruchomości zajęcie do kwoty 33 tys.(?), o czym dowiedziałam się 2 dni temu.

Dla mnie najważniejsze jest ochronienie komputera. Czy komornik może zabrać komputer niezbędny do pracy?

Kiedyś zapytałam go o tą kwestię i stwierdził, że jeżeli nie prowadzę działalności gospodarczej, ma do tego prawo…

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

rzeczywiście art. 829 kodeksu postępowania cywilnego traktujący o wyłączeniu spod egzekucji w punkcie 4 wskazuje, że nie podlegają egzekucji również narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych.

Komputer z właściwym oprogramowaniem projektanta wnętrz z pewnością zaliczyć można, jako jego narzędzie pracy.

Jednakże wspominasz, że w tym momencie nie masz zatrudnienia. Nie uzyskujesz więc dochodu, a ustawodawca wskazał przecież „do osobistej pracy zarobkowej”.

Zatem komornik będzie miał co do zasady prawo zająć ten komputer, o ile Twoja sytuacja się nie zmieni.

Aby uchronić sprzęt przed zajęciem komputera, masz więc dwie możliwości:

  1. rozpocząć zarabianie pieniędzy – pomyśl o założeniu własnej firmy, pozyskaniu środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub zastanów się nad pozyskaniem zleceń w ramach tzw. działalności nierejestrowanej, albo po prostu nad podjęciem zatrudnienia
  2. dogadanie się z komornikiem – dobrowolne, miesięczne wpłaty w określonej wysokości pod warunkiem odstąpienia od zajęcia ruchomości.

Nie trać głowy – tylko działaj. Pamiętaj, że każda wpłata odsuwa od Ciebie perspektywę utraty majątku w drodze licytacji komorniczej. Nie spłacisz jednak komornika, nie posiadając źródła dochodu.

Skup się więc na pozyskiwaniu zleceń. A jeśli będziesz miała ludzi, którzy będą chcieć z Tobą współpracować i niestety komornik dokona zajęcia komputera, wówczas będziesz miała prawo wystąpić z powództwem o zwolnienie zajętych ruchomości i szansę, że wniosek zostanie uwzględniony.

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Zachęcam Cię też do przeczytania tego artykułu: czy komornik może zabrać komputer dziecka?

ona odpowiedział 4 lata temu

Komornik nie może zajmować zasiłków socjalnych, ale co z rzeczami kupionymi z tych zasiłków np. telefonem komórkowym, komputerem itp. Chodzi o osobę niepełnosprawną od wielu lat utrzymującą się tylko z zasiłków pielęgnacyjnego i stałego. To wszystko, o co chciałem zapytać.