Czy komornik może zająć i sprzedać w drodze licytacji połowę mieszkania?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć i sprzedać w drodze licytacji połowę mieszkania?
AvatarAnna Z. zapytał 1 miesiąc temu

Czy komornik może zająć i sprzedać w drodze licytacji połowę mieszkania? Druga połowa mieszkania jest własnością siostry. Długi kupiła firma windykacyjna KRUK i ta firma wystąpiła do komornika o zajęcie i licytację mieszkania.

Mieszkanie jest po rodzicach i przepisali je na mnie i siostrę. Próbowałam porozumieć się z KRUK-iem w sprawie spłaty na raty w miarę moich możliwości. Nie zgodzili się, żądając miesięcznej kwoty zbyt wysokiej. Mam niską emeryturę. Pozdrawiam Anna Z.

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Pani Aniu, co do zasady komornik może dokonać zajęcia, a następnie licytacji udziału w mieszkaniu.

Jednakże w praktyce bardzo trudno jest znaleźć osobę zainteresowaną zakupem jedynie połowy mieszkania. Bo proszę sobie wyobrazić sytuację, że należący do Pani udział  w mieszkaniu, nabywa osoba obca. Jaki miałaby w tym interes? Czy chciałaby mieszkać z Panią i jej siostrą?

Ale dość sarkazmu! Bo tak jak napisałam na wstępie, jeśli wierzyciel złoży wniosek o egzekucję z nieruchomości, to komornik będzie zobowiązany przystąpić do czynności. W mojej ocenie licytacja nie będzie skuteczna, jednak wygeneruje koszty, które obciążą Panią, zwiększając jej zadłużenie. Radzę więc podjąć starania, by dokonywać jak największych wpłat na poczet spłaty długu.

Proszę spłacać długi, sukcesywnie i w każdym miesiącu. Jeśli wykaże Pani, że jest w stanie zaspokoić wierzyciela w inny sposób niż sprzedaż udziału w mieszkaniu, być może dobrym pomysłem będzie wniosek do sądu o zawieszenia egzekucji z nieruchomości.

Podsumowując: proszę dokonywać wpłat miesięcznym w jak największej kwocie, tylko w ten sposób będzie miała Pani szansę zatrzymać sprzedaż udziału w mieszkaniu po rodzicach.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź