Czy można odpracować dług alimentacyjny? i uniknąć więzienia?

Forum prawneKategoria: AlimentyCzy można odpracować dług alimentacyjny? i uniknąć więzienia?
AvatarSŁAW zapytał 1 rok temu

Witam serdecznie, jestem dłużnikiem alimentacyjnym, czy jest możliwość odpracować dług alimentacyjny i zmniejszyć to zadłużenie? Jest szansa uniknąć więzienia? Jak należy się przed tym bronić jeżeli nie mam opcji finansowej na spłatę zaległych alimentów w ciągu paru dni prawie 50 tys. złotych? Czy próba rozmowy z komornikiem oraz ugoda mogą pomóc w sprawie?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, niestety nie ma możliwości odpracowania długu alimentacyjnego. Dziś więzienie, czy nawet ograniczenie wolności i wykonywanie w tym czasie prac społeczno-użytecznych jest formą kary. W czasie jej odbywania nie spłacasz zaległości alimentacyjnych, czyli nie pozbywasz się długu.

Jeśli myślisz o tym, jak uniknąć więzienia za brak alimentacji, to musisz zacząć dokonywać wpłat, zarówno na stare, jak i na bieżące zobowiązania.

Myślę jednak, że dziś jeszcze nie grozi Ci więzienie. Wydaje mi się, że piszesz do nas, bo otrzymałeś zawiadomienie od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Jeśli tak jest, to z komornikiem o umorzeniu długu nie masz co rozmawiać, bo jego obowiązkiem jest ściągnięcie długu. Będzie on próbować zająć Twój majątek, tak by zaspokoić wierzycieli – Twoje dzieci lub Fundusz Alimentacyjny.

O karze więzienia możesz myśleć, jeśli dojdzie do wszczęcia postępowania karnego. Jeżeli teraz martwisz się wyłącznie komornikiem, to musisz zmobilizować się do pracy i zarabiania pieniędzy.

Pamiętaj, że komornik za dług alimentacyjny ma prawo zająć do 60% pensji. Dlatego czym więcej zarobisz, tym szybciej spłacisz zaległości alimentacyjne.

Jeśli nie masz stałego zatrudnienia, tylko imasz się prac dorywczych, być może przyszedł czas na zmiany. Ale jeśli ich nie chcesz, to o ugodzie z komornikiem warto pomyśleć. Możesz zobowiązać się do dokonywania comiesięcznych wpłat w ustalonej kwocie.

Jednak pamiętaj, że wpłaty rzędu 100- 150 zł nie zbliżą Cię do spłaty długu. Musisz postarać się o to, by były one znacznie wyższe.

Powodzenia!

Ściśle powiązane artykuły:

Twoja odpowiedź