Czy muszę składać wniosek o pozwolenie na postawienie garażu blaszanego?

Forum prawneKategoria: RóżneCzy muszę składać wniosek o pozwolenie na postawienie garażu blaszanego?
Wojtek zapytał 1 rok temu

Dzień dobry. Chciałem postawić garaż blaszany 3 × 5 i 1.5 m od granicy z sąsiadem a podobno musi być 3 m od granicy, ale moje podwórko jest za małe… co muszę zrobić? Czy muszę mieć jakieś plany budowlane? geodetę itd.? Jakie to są teraz koszty? Czy muszę składać wniosek o pozwolenie na postawienie garażu blaszanego? Czy jak już garaż stoi, to będę miał problemy? Dziękuję z góry za poradę, czekam. Pozdrawiam Wojtek

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Dzień dobry,

planując budowę garażu, czy też wiaty garażowej, należy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. Obecna regulacja pozwala wznieść garaż blaszany na zgłoszenie (czyli przy minimalnych formalnościach), które dokonuje się w Starostwie Powiatowym w Wydziale Budownictwa.

Budowa na zgłoszenie może być przeprowadzona pod warunkiem, że powierzchnia garażu będzie mniejsza niż 35 m². Twój garaż ma mieć powierzchnię 15 m², dlatego powinno wystarczyć samo zgłoszenie, wzór zgłoszenia budowy garażu blaszanego pobierzesz poniżej:

Zgłoszenie budowy garażu blaszanego wzór

zgloszenie-budowy-garazu-blaszanego-wzor-pdf-doc

Zgłoszenie budowy garażu blaszanego – wzór

Pamiętaj jednak, że urząd może wnieść sprzeciw, dlatego po złożeniu zgłoszenia należy odczekać 21 dni w czasie których urząd ma prawo złożyć sprzeciw w drodze decyzji administracyjnej. Jeśli w tym czasie nie otrzymasz żadnego zawiadomienia, możesz rozpocząć pracę.

Dodam, że składając zawiadomienie na formularzu urzędowym dołączyć trzeba mapkę na którą należy nanieść projekt budowy garażu przy zachowaniu wymiarów i właściwych z przepisami odległości od granic.

Muszę zaznaczyć, że ustawa nakłada obowiązek odsunięcia się od granic działki na odległość 4 metrów, kiedy budynek zwrócony jest ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę granicy z sąsiednią działką budowlaną i 3 metry, kiedy budynek zwrócony jest ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy z sąsiednią działką budowlaną.

Od powyżej wskazanej reguły istnieją pewne wyjątki, m.in. w sytuacji, gdy działka jest węższa niż 16 metrów lub gdy mamy do czynienia z zabudową w granicy. Przed dokonaniem zgłoszenia warto sprawdzić, czy okoliczności te nie występują w Twoim przypadku.

Natomiast co do samego zalegalizowania garażu, to jeśli do jego budowy wystarczy zgłoszenie, warto dochować formalności, by w przyszłości nie martwić się ewentualnymi konsekwencjami samowoli budowlanej.

W tym momencie możesz zgłosić budowę lub próbować zalegalizować inwestycje, jeśli została już wykonana.

Twoja odpowiedź

12 + 4 =