Ile mam czasu na odwołanie się od odrzuconej reklamacji?

Kategoria: RóżneIle mam czasu na odwołanie się od odrzuconej reklamacji?
Janina Gałązka zapytał 2 miesiące temu

Witam, proszę o informację ile mam czasu na odwołanie się od odrzuconej reklamacji? reklamowałam buty, które kupiłam przez internet, złożyłam reklamację, bo buty bardzo szybko rozkleiły się, sprzedawca nie uznał reklamacji i przysłał mi pisemne oświadczenie o odrzuceniu reklamacji.

Niestety pismo przyszło gdy przez 2 tygodnie nie było mnie w domu (delegacja). Czy mogę jeszcze złożyć odwołanie od nieuznanej reklamacji? czy jest już za późno? proszę o szybką odpowiedź ile mam czasu. Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

na wstępie należy wyjaśnić, że kupujący ma prawo wyboru instytucji w ramach której składa reklamację. Jeśli wybiera gwarancję producenta, to przedawnienie wynosi jeden rok. Natomiast korzystając z tzw. rękojmi, czyli odpowiedzialności sprzedawcy za wadę przedawnienie roszczenia wynosi dwa lata.

Powyższe przekłada się na okoliczność, że masz dwa lata na złożenie odpowiedzi na reklamację jeśli składasz reklamację do sprzedawcy.

Pytasz o termin – tu muszę wyjaśnić, że żaden przepis nie wskazuje terminu, w jakim należy złożyć odwołanie od nieuznanej reklamacji. Jedyny wymóg, to zmieszczenie się we wskazanych na wstępie terminach (rok – przy gwarancji, dwa lata – przy rękojmi).

Przyjmuje się jednak, że odwołanie należy złożyć jak najwcześniej, choć tak jak już napisałam, jeśli zostanie złożone po kilku tygodniach, czy miesiącach nie może być na tej tylko podstawie odrzucone.

Odpowiedź na odrzucenie reklamacji – wzór

Odpowiedz-na-odrzucenie-reklamacji-wzor-doc-pdf
Odpowiedź na odrzucenie reklamacji – wzór

Dodam jeszcze, że w przypadku nieuznania reklamacji przez sprzedawcę, możesz złożyć zawiadomienie do Rzecznika Praw Konsumentów. Przysługuje Ci również możliwość dochodzenia roszczeń na drodze postępowania sądowego.

Dlatego jeśli sprzedawca nadal nie uzna reklamacji, możesz przesłać mu przedsądowe wezwanie do zapłaty, a po upływie wyznaczonego terminu złożyć pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Przedsadowe-wezwanie-do-zaplaty-wzor-pisma-pdf-doc
Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Podobne tematy:

Twoja odpowiedź