Jak napisać podanie o pracę na pół etatu?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać podanie o pracę na pół etatu?
Marcelina W. zapytał 3 lata temu

Dzień dobry!

Jak napisać podanie o pracę na pół etatu? Z racji, że nie jestem już w stanie pracować na cały etat, chcę napisać pismo do pracodawcy, w którym poproszę o zmniejszenie etatu o połowę. Wniosek o pracę na pół etatu chcę złożyć jak najszybciej, bo babcia, która opiekuje się dzieckiem – obecnie cierpi z powodu bólów biodra i nie jest w stanie biegać za 2-latkiem.

Proszę o pomoc w napisaniu takiego pisma. PS. Czy Podanie o pracę na pół etatu trzeba uzasadnić? Jeśli tak to czy mogę prosić o przykładowy wzór uzasadnienie pisma? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź! Marcelina W.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Pisemna prośba o zmniejszenie etatu znajduje się poniżej:

wniosek-o-zmniejszenie-etatu-wzor-pdf-doc-przyklad

Wniosek o zmniejszenie etatu – wzór

Zmniejszenie etatu na wniosek pracownika jest jak najbardziej możliwe, szczególnie kiedy przemawiają za tym dość ważne powody jak np. opieka nad dzieckiem. Aby zmiana umowy o pracę z całego etatu na pół etatu była możliwa, musisz złożyć u pracodawcy pismo, w którym poinformujesz go o zmianie okoliczności w Twoim życiu, które uniemożliwiają Ci dalszą pracę na cały etat.

W tym celu złóż podanie o zmniejszenie etatu, aby ułatwić Ci sporządzenie pisma, które spełnia wszelkie formalne wymogi, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór pisma, które pobierzesz poniżej:

Podanie o pracę na pół etatu wzór

W podaniu powinno znaleźć się również uzasadnienie, ponieważ to na jego podstawie pracodawca podejmie decyzję, czy zmniejszyć Ci etat do 1/2. Uzasadnienie oczywiście nie powinno być zbyt rozległe, powinno być jednak treściwe, lecz zwięzłe.

Przygotowany przez wzór prośby o zmniejszenie etatu zawiera przykładowe uzasadnienie, którym możesz się podeprzeć, formułując swoje uzasadnienie.

Wniosek o obniżenie wymiaru etatu może zostać przez pracodawcę zaakceptowany lub odrzucony, pracodawcę nie obowiązują w tym przypadku żadne przepisy, które nakazują mu przychylenie się do Twojej prośby.

Musisz pamiętać, że pracownik podpisujący umowę o pracę (bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę), zobowiązuje się do wykonywania pracy na odpowiednim stanowisku, w określonym czasie i określonym wymiarze czasu pracy.

Na szczęście zgodnie z Kodeksem pracy obie strony (pracodawca i pracownik) mogą za porozumieniem stron zmienić zapisy dotychczasowej umowy o pracę i warunków pracy, czyli zmienić np. wymiar czasu pracy.

Co więcej, jako pracownik – możesz w każdym czasie złożyć do pracodawcy wniosek o zmianę wymiaru czasu pracy i tak jak już pisałem, pracodawca nie musi się na to zgodzić. Pracodawca bowiem odpowiada za organizację pracy i obsadzenie wszystkich stanowisk tak, aby wszystkie zadania pracownicy wykonywali na potrzeby przedmiotu pracy.

Dodać także należy, że pracownik może wnioskować o zmianę wymiaru czasu pracy, wnosząc także o zwiększenie wymiaru etatu. Tutaj analogicznie do Twojego pisma, przygotowaliśmy także wzór podania o zwiększenie etatu.

Wiedz, że w kwestii obniżenia etatu, pracownik może znaleźć się w dwóch sytuacjach:

  1. Gdy pracownik wnioskuje o obniżenie wymiaru etatu i jest uprawniony do urlopu wychowawczego
  2. Gdy pracownik wnioskuje o obniżenie wymiaru etatu i nie jest uprawniony do wykorzystania urlopu wychowawczego.

Jeśli przysługuje Ci prawo do wykorzystania urlopu wychowawczego, to tutaj pracodawca nie ma wyjścia i musi zgodzić się na Twój wniosek o zmniejszenie etatu:

wniosek-o-zmiane-wymiaru-czasu-pracy-wzor-pdf-doc

Podanie o zmniejszenie etatu na 1/2 należy złożyć u pracodawcy nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy. Jeśli zdarzy się, pracownik nie dochowa tego terminu, pracodawca będzie mógł obniżyć wymiar czasu pracy dopiero z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

O czym jeszcze należy pamiętać, składając wniosek o zmianę wymiaru czasu pracy? obniżenie wymiaru czasu pracy wiąże się z obniżeniem wynagrodzenia proporcjonalnie do wymiaru etatu. Jeśli więc nasza prośba o zmianę godzin pracy przewiduje obniżenie etatu o połowę, to należy spodziewać się obniżenia wynagrodzenia także o połowę.

UWAGA: Zmiana etatu i jednoczesna zmiana wysokości wynagrodzenia oznacza konieczność sporządzania porozumienia zmieniającego.

instrukcja-jak-napisac-wniosek-o-obnizenie-etatu-wzor