Kara za wycofanie oskarżenia

Forum prawneKategoria: RóżneKara za wycofanie oskarżenia
Dawid39 zapytał 3 lata temu

Witam, miesiąc temu złożyłem wniosek o wycofanie oskarżenia, nie dostałem żadnej odpowiedzi, zastanawiam się, czy dostanę jakąś karę za rozpoczęcie postępowania i jego wycofanie? sprawa dotyczyła oszustwa na szkodę osoby najbliższej. Do tej pory nie odbyła się jeszcze żadna sprawa w sądzie.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

oszustwo na szkodę osoby najbliższej reguluje przepis art. 286, który w § 4 stanowi, że

“Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

Powyższe przekłada się na to, że Ty jako pokrzywdzony masz prawo na każdym etapie postępowania przygotowawczego oraz po wpłynięciu sprawy do sądu aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie równej cofnąć wniosek o ściganie.

Co więcej, cofnięcie wniosku o ściganie nie wymaga żadnego szczególnego uzasadnienia, choć organ prowadzący postępowanie przed umorzeniem sprawy, może wziąć pod uwagę relacje pomiędzy stronami, czy naprawienie szkody.

Mając powyższe na uwadze, uznać można, że po otrzymaniu Twojego wniosku o wycofanie oskarżenia prokuratura powinna wydać postanowienie o umorzeniu postępowania.

Z uwagi jednak na okres świąteczny sprawa mogła odwlec się w czasie. Jeśli nie chcesz dłużej czekać na decyzję organu prowadzącego postępowanie, radzę wykonać telefon do Prokuratury lub na Policję i zapytać, czy zostało wydane postanowienie o umorzeniu sprawy.

Odnośnie odpowiedzialności za złożenie, a następnie wycofanie wniosku o ściganie to prawo takiej nie przewiduje. Moim zdaniem nie musisz się więc obawiać negatywnych skutków swojej decyzji.

Poniżej zamieszczam wzór wniosku:

Wniosek o wycofanie oskarżenia wzór

Wniosek o wycofanie oskarżenia wzór

Edyta odpowiedział 2 lata temu

Dobry wieczór. Czy jest możliwe wycofanie oskarżenia? mój partner zawiadomił policję, że usiłowałam go zabić, w tej chwili chciałby wycofać oskarżenia. Ponieważ były nieprawdą. Chciałabym zapytać jakie konsekwencje poniesie i czy jest możliwe wycofanie oskarżenia? Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie Edyta K.