Kiedy kończy się rola syndyka?

Forum prawneKategoria: Upadłość konsumenckaKiedy kończy się rola syndyka?
Bogusław zapytał 5 lat temu

Dzień dobry,

chcę zapytać Panią prawnik kiedy kończy się rola Syndyka w postępowaniu upadłościowym? tzn kiedy syndyk schodzi z wynagrodzenia?

Zarabiam najniższą krajową, nie posiadam nieruchomości, samochodu itd. Jeśli Sąd pozwoli mi ogłosić upadłość konsumencką i nie wyznaczy planu spłaty wierzycieli, to jak długo syndyk zajmuje wynagrodzenie wtedy?

Na forach czytam, że syndyk zajmuje wynagrodzenie przez rok, a nawet dwa lata, od czego to zależy? czy jeśli zarabiam najniższą krajową, to syndyk może mi jeszcze coś z niej zabrać? no i czym się różni syndyk od komornika?

będę wdzięczny za odpowiedź!

6 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 lat temu

Dzień dobry,

jeżeli otrzymasz korzystne rozstrzygnięcie, czyli sąd orzeknie upadłość konsumencką, to wówczas do sprawy wchodzi syndyk. Czy masz szansę na upadłość, o tym zdecyduje sąd. Podajesz, że nie masz majątku, musisz mieć jednak środki, chociażby na pokrycie kosztów postępowania, w przeciwnym razie sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości.

Pytasz, kim jest syndyk.

Syndykiem jest wyznaczoną przez sąd upadłościowy osobą, której zadaniem jest przeprowadzanie postępowania likwidacyjnego. Jego głównym zadaniem będzie likwidacja majątku upadłego dłużnika celem zaspokojenia wierzycieli.

To w gestii syndyka leży informowanie wierzycieli o postępowaniu upadłościowym, spis inwentarza majątku dłużnika, przygotowanie planu spłaty, sprzedaż majątku i sporządzenie listy wierzytelności.

Przez cały czas trwania postępowania likwidacyjnego, który w obecnym stanie prawnym może być wyznaczony na maksymalny okres 36 miesięcy, syndyk trzyma pieczę nad majątkiem upadłego dłużnika.

Przy likwidacji majątku zastosowanie znajdą przepisy ogólne kpc. oraz te stosowane w egzekucji m.in. te mówiące o majątku wyłączonym spod zajęcia.

Mam nadzieje, że z tego co napisałam powyżej, już sam znalazłeś różnice pomiędzy komornikiem a syndykiem.

Odnosząc się natomiast do Twojego pytania, jak długo syndyk zajmuje wynagrodzenie dłużnika, kiedy ten zarabia jedynie najniższą krajową, czyli kwotę wyłączoną od zajęcia, muszę napisać, że wszystko zależy od okoliczności danej sprawy.

Z Twojej dotychczasowej pensji syndyk nie będzie mógł ruszyć ani złotówki. Jednak przepisy ustawy upadłościowej dopuszczają przygotowanie planu spłaty na okres do trzech lat. Tak więc co do zasady, syndyk przez cały ten czas może próbować zaspokoić choćby częściowo wierzycieli dłużnika. Trudno więc przewidzieć ile potrwa Twoje oddłużenie.

Wniosek o upadłość konsumencką

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Piotr odpowiedział 4 lata temu

Mam pytanie, dostałem z sądu koniec sprawy upadłości konsumenta i mam plan spłaty – kiedy syndyk zejdzie?

Sławomir odpowiedział 4 lata temu

Witam 
Mam problem jestem po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej został mi przyznany terminarz spłat na 36mc. Wierzycieli jest 4 gdzie uzyskać numery kont? syndyk twierdzi że to mój problem? 

Genowefa odpowiedział 4 lata temu

Mam plan splaty ulozony przez syndyka i pobierane pieniadze z minimalnej emerytury ,teraz moge przejac opiekę na chorym byłym mężem na zasadzie umowy zlecenia ,czy warto jest poswięcac sie wiecej niż powinnam ,ile syndyk moze mi zabrac z kwoty 780zł w tym przypadku 

Elzbieta odpowiedział 3 lata temu

Prosze o pomoc. Wygralam licytacje nieruchomości u syndyka. Wpłaciłam cala kwotę. Minely 3 tygodnie syndyk sie nie odzywa.Prosze o informację jakie mam poczynić kroki i jakie kolejne kroki wykonuje syndyk.Czy powinnam mieć jakąś umowę z syndykiem.Dziekuje za odpowiedz

Wojtek odpowiedział 3 lata temu

Mam pytanie mam ogłoszona upadłość przez syndyk ogłoszona przez sąd po 5 latach przychodzi inf o spłacie przepadku mienia w ogłoszeniu upadłości nic nie było mowy że mam jeszcze coś do spłaty