Nie dostaję alimentów od ojca dziecka, z Fundusze też nie dostaję!?

Forum prawneKategoria: AlimentyNie dostaję alimentów od ojca dziecka, z Fundusze też nie dostaję!?
Dorota T. zapytał 5 lat temu

Nie dostaję alimentów od ojca dziecka. Mój syn ma 13 lat, od 4 lat nie mam z funduszu alimentów, ponieważ dochód przekroczył, komornik umywa ręce i twierdzi, że robi wszystko, ale do dzisiejszego dnia nie otrzymuje alimentów.

Komornik każe, abym zgłosiła dłużnika alimentacyjnego na policję, ale ile razy można zgłaszać, a zwłaszcza że była sprawa w prokuraturze.

Nie wiem co dalej robić, bo w pracy pracują za alimenty więźniowie, a okazało się, że rok nie płacił alimentów i go zamknęli i co dalej można zrobić z tym? aby otrzymywać alimenty co miesiąc?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

niestety nie jesteś jedyną matką, która ma problemy z wyegzekwowaniem od byłego partnera alimentów na dziecko. I pomimo tego, że przepisy karne traktujące o odpowiedzialności za brak alimentacji zostały znacznie zaostrzone, to w praktyce niewiele zmieniło się na korzyść uprawnionych do alimentacji.

Nadal ściągalność alimentów jest trudna i nadal, to na tym rodzicu, z którym dziecko stale przebywa, spoczywa największa odpowiedzialność za jego wychowanie.

Jednakże nie warto tracić nadziei. Wierzę, że oczekiwany skutek może przynieść determinacja. Nie poddawaj się więc, lecz składaj kolejne wnioski o ściganie. Jeśli prokurator umorzy postępowanie złóż zażalenie. Nie dopuść do sytuacji, by sprawa została zakończona na etapie postępowania przygotowawczego, lecz walcz, by trafiła do sądu.

Dodatkowo spróbuj wykazać, że na skutek braku alimentacji, dziecko nie ma zapewnionych wszystkich niezbędnych potrzeb życiowych.

Możesz również podjąć własne śledztwo i spróbować ustalić, z czego utrzymuje się ojciec dziecka. Jeśli pracuje na czarno, masz prawo informację tę zgłosić na Policję, do Państwowej Inspekcji Pracy i do ZUS.

Możesz również skontaktować się z pracodawcą ojca dziecka i zagrozić mu, że jeśli nie zarejestruję swojego pracownika, to sprawa zostanie zgłoszona do odpowiednich organów.

Jeśli dłużnik alimentacyjny posiada prawo jazdy i aktywnie z niego korzysta, możesz złożyć wniosek o zatrzymanie dokumentu.

W postępowaniu egzekucyjnym możesz również składać kolejne wnioski. Jako pełnomocnik ustawowy małoletniego wierzyciela możesz wnosić o przeszukanie majątku dłużnika, o egzekucję z nieruchomości, o wyjawienie majątku.

Dodatkowo możesz umieścić dane dłużnika alimentacyjnego w rejestrze dłużników.

Ściśle powiązane artykuły: