Pismo do rodziny na temat moich długów – czy to zgodne z prawem?

Forum prawneKategoria: DługiPismo do rodziny na temat moich długów – czy to zgodne z prawem?
Semira zapytał 4 lata temu

Czy wierzyciel, firma windykacyjna lub komornik może wysyłać do mojej rodziny pisma o moim zadłużeniu? Dzisiaj otrzymałem informację od szwagierki, że na jej adres został wysłany list, nie jestem teraz pewna czy od komornika, czy od firmy windykacyjnej, bo była tak zdenerwowana, że nie była w stanie mi powiedzieć do końca.

O co chodzi, czy komornik lub firma windykacyjna ma prawo rozsyłać takie listy po rodzinie?

z podziękowaniem Semira.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Samiro,

w żadnym razie ani komornik, ani firma windykacyjna nie ma prawa informowania osób trzecich o Twoich zobowiązania. Myślę, że krok, który opisujesz, został podjęty przez którąś z firm windykacyjnych działających na naszym rynku. Słyszałam już o przypadkach, kiedy windykatorzy terenowi podejmowali nieprofesjonalne działania, będące na granicy prawa.

Jeśli mam Ci doradzić, co należy w tej sytuacji zrobić, to przede wszystkim musisz ustalić, co zawierała przedmiotowa korespondencja i czy rzeczywiście dotyczyła Twojej osoby, a dodatkowo kto był adresatem pisma.

Jeśli firma windykacyjna kierowała wezwania do zapłaty dotyczące Twoich długów do innych osób, masz prawo domagać się zatrzymania windykacji, przesyłając na adres tej firmy odpowiednie pismo. Warto też złożyć skargę na firmę windykacyjną!

W tym celu pobierz poniższy wzór skargi i żądanie zaprzestania dalszej windykacji:

Skarga na firmę windykacyjną i wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Skarga-na-firme-windykacyjna-wniosek-o-zawieszenie-dzialan-windykacyjnych-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Dodatkowo możesz zaistniałą okoliczność zgłosić do rzecznika konsumentów, korzystając z możliwości złożenia skargi elektronicznej.

Podjęte przez windykatorów działania stanowią również złamanie przepisów o RODO. Możesz więc wystosować skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (również elektronicznie).

Wybrane specjalnie dla Ciebie: