Potrzebuję wzór Skargi na Lekarza !!!

Forum prawneKategoria: Wzór pismaPotrzebuję wzór Skargi na Lekarza !!!
AvatarKrystyna zapytał 2 miesiące temu

Dzień dobry, jak napisać skargę na lekarza? zostałam potraktowana po macoszemu, bez należytej uwagi. Mimo poważnego schorzenia i bólu, jaki mi cały czas towarzyszy, zostałam odesłana przez lekarza do domu.

Lekarz nie miał na mnie czasu, nawet nie wysłuchał mnie do końca, co mi dolega. Brak słów. Czy w takim przypadku przysługuje mi skarga na lekarza? jeśli tak, to czy mogę prosić wzór skargi na lekarza?

Tym razem chcę być potraktowana poważnie, dlatego pismo musi być napisane dobrze. Nie wiem, co z tego wyniknie i jak NFZ patrzy na skargi na lekarzy, ale będę walczyć o swoje prawa!

3 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Jak najbardziej na niewłaściwe zachowanie lekarza pacjentowi przysługuje skarga i faktycznie, jeśli poczułaś się źle potraktowana, możesz (a nawet powinnaś) walczyć o swoje prawa. Poniżej zamieszczamy wzór pisma, który znacznie ułatwi Ci przygotowanie skargi:

Wzór skargi na lekarza

wzor-skargi-na-lekarza-pdf-doc
Wzór skargi na lekarza
Average rating:

Wiedz, że prawo, konstytucja oraz przede wszystkim Polska i Europejska Karta Praw Pacjenta gwarantuje pacjentowi prawo do:

  • rzetelnej informacji o stanie Twojego zdrowia
  • ochrony informacji dotyczącej Twojego zdrowia,
  • poszanowania godności i intymności,
  • pełnego korzystania ze świadczeń zdrowotnych,
  • możliwości udzielenia zgody lub braku zgody na zabieg,
  • pełnego dostępu do świadczeń finansowanych przez NFZ
  • oraz dodatkowej opieki bliskiej osoby.

Jeśli któreś z tych praw nie było respektowane przez lekarza, z którym miałaś do czynienia, masz prawo złożyć na niego skargę. Skargę można też składać na przychodnię lekarską, szpital, a nawet na pielęgniarkę!

Jak złożyć skargę na lekarza? skargę składa się do oddziału wojewódzkiego NFZ. Dyrektor oddziału po otrzymaniu od Ciebie skargi, ma prawny obowiązek na Twoją skargę odpowiedzieć pisemnie.

Jeśli dyrektor wojewódzkiego NFZ nie uzna Twojej skargi, masz prawo odwołać się od decyzji dyrektora do prezesa centrali NFZ, a w dalszej kolejności do sądu administracyjnego.

Oto jak krok po kroku złożyć skargę na lekarza:

Pobierz wzór skargi na lekarza dostępny poniżej:

Skarga na lekarza wzór

 

skladanie-skargi-na-lekarza-krok-po-kroku

AvatarBeata R. odpowiedział 1 dzień temu

Gdzie złożyć skargę na lekarza rodzinnego? chodzi o naruszenie praw pacjenta, wysłałem mamę do lekarza rodzinnego, czekała bardzo długo w kolejce, lekarz nic jej nie przepisał, choć od dwóch tygodni ma brzydki kaszel.

Czytałam różne fora i ludzie raz piszą tak, raz w inny sposób, w końcu sama nie wiem gdzie złożyć skargę na lekarza rodzinnego. Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U.2020.849 z dnia 2020.05.13) jest mi znana w miarę.

Oprócz tej ustawy, prawa pacjenta chroni również Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja RP zapewnia poszanowanie godności, korzystanie ze świadczeń zdrowotnych i wiele innych praw obywateli, w tym także pacjentów.

Niektórzy piszą, że skargę na lekarza trzeba zgłaszać do Izby Lekarskiej, bo to oni ponoć sprawują kontrolę nad należytym i sumiennym wykonywaniem przez lekarzy zawodu. Izba lekarska z tego co wiem, ustanawia też zasady etyki lekarskiej i dba o przestrzeganie tych zasad. Chyba tylko Izba lekarska może pozbawić lekarza wykonania zawodu lub ograniczyć prawa do wykonywania zawodu lekarza.

Avatardarek odpowiedział 6 godzin temu

Pobrałem właśnie wzór skargi na lekarza. Dziękuję.

Twoja odpowiedź