Spłata długu alimentacyjnego z pominięciem komornika możliwa?

Forum prawneKategoria: AlimentySpłata długu alimentacyjnego z pominięciem komornika możliwa?
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 rok temu

Witam, czy spłata długu alimentacyjnego z pominięciem komornika jest możliwa? mój narzeczony ma dług w funduszu alimentacyjnym o wysokości 6 000 zł, koszty komornicze na dzień dzisiejszy wynoszą 11 000 zł, chcielibyśmy spłacić fundusz alimentacyjny (na raty) z pominięciem kosztów komorniczych.

Narzeczony nie ma pracy = od dwóch lat komornik nie ściągnął z niego ani grosza, a mimo to koszty komornicze przy alimentach są tak duże.

Oficjalnego pisma z kancelarii komorniczej nie otrzymaliśmy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Jak spłacić dług w funduszu alimentacyjnym z pominięciem komornika? dodam jeszcze, że spłata zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego jest dla nas bardzo ważna, bo nie chcemy mieć kłopotów w przyszłości.

Imię:
Karolina

5 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, jeżeli dłużnik alimentacyjny chce uregulować alimenty zastępcze, wypłacane uprawnionemu przez tzw. Fundusz Alimentacyjny powinien w pierwszej kolejności udać się do organu, który zajmuje się tego typu sprawami. Będzie to Ośrodek Pomocy Społecznej, działający przy urzędzie gminy lub miasta.

Zatem Twój partner powinien pojechać do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka i tam podjąć rozmowy w temacie spłaty zadłużenia i cofnięcia egzekucji.

Odnośnie kosztów komorniczych, to po spłacie zadłużenia bezpośrednio do rąk wierzyciela narzeczony może złożyć wniosek o umorzenie kosztów lub wniosek o częściowe umorzenia, a częściowe rozłożenie na raty kosztów postępowania egzekucyjnego.

Wniosek o umorzenie kosztów komorniczych przy alimentach wydaje się zasadnym, biorąc pod uwagę okoliczność, że w sprawie egzekucyjnej, jak piszesz – komornik zbytnio się nie napracował – egzekucja od dwóch lat nie poszła do przodu.

Chcę zwrócić Twoją uwagę na okoliczność, że w sytuacji, kiedy orzeczone przez komornika koszty są nieadekwatne do jego nakładu pracy, dłużnik może złożyć wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej (wniosek wart rozważenia, jeżeli wniosek o umorzenie kosztów nie zostanie przychylnie rozpoznany).

Wniosek-o-obnizenie-kosztow-egzekucji-komorniczej-wzor-pdf-doc
Wniosek o obniżenie kosztów egzekucji komorniczej – wzór
Wniosek o umorzenie kosztów komorniczych/egzekucyjnych

Na koniec chcę wskazać, że musicie rozróżnić dwa postępowania egzekucyjne – pierwsze z wniosku Funduszu Alimentacyjnego o zwrot zaliczek alimentacyjnych (czyli to, które chcecie zamknąć) i drugie z wniosku matki dziecka (to musi być w toku, by Fundusz Alimentacyjny uznał jej wniosek o wypłatę zaliczki alimentacyjnej).

Jeżeli chcecie zamknąć i to drugie postępowanie komornicze, to narzeczony musi przede wszystkim zacząć regulować bieżące alimenty i przekonać byłą partnerkę, by cofnęła wniosek egzekucyjny. Bez jej zgody nie pozbędzie się komornika, chyba że narzeczony wpłaci zabezpieczenie w kwocie sześciomiesięcznych alimentów.

Ściśle powiązane artykuły:

Avatarbundesw odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry, mam zasądzone alimenty od 2010 roku na rzecz syna w wysokości 400 zł miesięcznie – płacę alimenty regularnie od 2013 roku, a od 1,5 roku w wysokości 500 zł, czyli 100 zł więcej na rzecz zadłużenia po umowie ustnej z komornikiem.

Chciałbym się starać o umorzenie części długu alimentacyjnego oraz kosztów komorniczych, ponieważ uważam, że lepiej jest, by moje dziecko dostawało regularnie pieniążki, bez udziału komornika i przy tym mógłbym jeszcze coś dla mojego dziecka kupić, jakiś prezent, nie mam meldunku w Polsce i możliwości wykazania moich zarobków, jak mógłbym tę sprawę prawnie załatwić i jak mogłaby mi Pani pomóc?

AvatarAneta odpowiedział 1 rok temu

Witam. Mój partner ma problem z komornikiem, bo komornik zablokował mu konto. Partner ma dług alimentacyjny. Od pół roku płaci bieżące alimenty. Chciał dogadać się z komornikiem i po 300 zł spłacać dług, żeby komornik odblokował mu konto. Komornik się nie zgodził. Czy możliwa jest ugoda z komornikiem i odblokowanie konta? Przecież partner chce spłacić alimentacyjny dług, ale w ratach.

AvatarAdi odpowiedział 1 rok temu

Witam.

Chodzi o mój obowiązek alimentacyjny. Od kilkunastu lat płacę alimenty w wys. 500 zł. Na początku, czyli w pierwszych miesiącach po rozwodzie straciłem pracę, w związku z czym „zrobiły” się zaległości w kwocie ok. 3 tys. zł.

Była zgłosiła sprawę do komornika, który wszczął postępowanie egzekucyjne. Zaległości spłaciłem z pominięciem komornika.

Była żona nie zakończyła ani nie umorzyła jednak egzekucji. Przez te kilkanaście lat płacę regularnie alimenty poprzez przelew bankowy, pomijam w ten sposób komornika. Naliczył on sobie już ok. 20 tys. zł. prowizji (kosztów komorniczych).

Moje pytanie: czy mój pełnoletni już syn jeżeli złoży wniosek o umorzenie egzekucji, to ta cała prowizja dla komornika też zostanie umorzona i czy w całości?

AvatarAdam odpowiedział 10 miesięcy temu

Dzień dobry
Mam dług alimentacyjny u komornika. Ostatnio poprosiłem o aktualny stan zadłużenia wraz z kosztami, ponieważ mam zamiar zapłacić wszystko jednorazowo, aby móc już normalnie płacić wierzycielowi już tylko alimenty bieżące co miesiąc. Okazało się jednak, że nawet po spłaceniu wszystkiego, dalej będę miał komornika i trzeba będzie płacić alimenty bieżące +koszty komornicze 69,00 zł. Dlaczego w tej sytuacji gdy już nie będę miał długu, będę miał nadal komornika, dopóki sam wierzyciel dobrowolnie nie zrezygnuje z niego? Dlaczego egzekucja nie wygasa z automatu i nie kończy się po spłacie długu alimentacyjnego? Przecież komornik jest od długów, a ja mam zamiar za chwilę wszystko spłacić, a komornika i tak będę miał. Za co wtedy te 69,00 zł? W skali roku uzbiera się z tego spora suma za to, że komornik będzie przekazywał bieżące alimenty? Nie rozumiem tego, uważam, że jest to już wręcz wyłudzenie pieniędzy za nic przez komornika. Moim zdaniem egzekucja powinna się po spłacie długu i kosztów zakończyć, tym bardziej że wierzyciel w każdej chwili gdybym znowu przestał płacić, może mnie podać do komornika. Znając podejście wierzyciela, to z czystej złośliwości nie złoży wniosku o zakończenie egzekucji. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, czy będę skazany na ponoszenie bezsensownych kosztów, czy mogę gdzieś z tą sprawą się wówczas udać, jeśli wierzyciel nie zrobi nic w tej sprawie. Wolę te 69,00 zł przekazywać dodatkowo dziecku do alimentów niż płacić komornikowi za to, że bieżące wpłaci za mnie. Proszę o poradę, bo uważam, że jest to nielogiczne i jak na moje jest to tylko zezwolenie na wyciąganie od kogoś pieniędzy. To tak jakby chciano mnie karać za to, że spłaciłem długi.

Twoja odpowiedź